Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Ми старалися як могли»

Скандал довкола керівництва Митної та Податкової служби пішов на новий виток
27 квітня, 2020 - 19:54

У п’ятницю ввечері на позачерговому засіданні уряд миттєво і без будь-яких пояснень звільнив керівників державної податкової та митної служб Сергія Верланова та Максима Нефьодова.

За останні кілька місяців звільнення Верланова хотів екс-міністр фінансів Ігор Уманський. Він заявив, що від податкових «скруток» бюджет втрачає щомісяця 5 млрд грн.

Новий міністр фінансів Сергій Марченко у відкриту конфронтацію з головним податківцем не вступав, але саме він вніс подання про його звільнення.

«Кадрові зміни у ДПС і ДМС назріли давно. Я на цьому неодноразово наголошував. У суспільстві давно існує критична маса нереалізованих сподівань щодо діяльності Митниці та Податкової. Навіть у докризовий час керівництво цих служб виявилося нездатним виконувати покладені на них завдання. А в нинішніх умовах їхнє перебування на посадах було ризиком забезпечення фінансової безпеки. Вони втратили довіру людей і мали піти», —  пояснив Марченко на своїй сторінці у Facebook.

В експертному та бізнесовому середовищах дії Марченка оцінили неоднозначно. Річ не тільки у Нефьодові та Верланові, а в тому, хто і як їх замінить. Серед претендентів на керівництво митною та податковою службами фігурували імена Василя Цушка та Олексія Любченка — діячів часів Януковича. А на конкурс на заміщення за два дні викликав хвилю обурень.

Тим часом звільнений голова податкової служби в відвертому інтерв’ю для Економічної Правди озвучив свою версію того, що сталося напередодні, і чому він вважає рішення Кабміну про заміну голів податкової та митної служб «політичним».

«Звільнили таємно. Без розмов. Без попереджень. Без підстав. Наскільки мені відомо, міністр фінансів вніс подання про наше з Максом (керівник митниці Максим Нeфьодов —  Ред.) звільнення з голосу», — заявив Верланов.

Максим Нефьодов теж прокоментував своє звільнення як повну несподіванку. «Наскільки я зрозумів з виразу обличчя частини міністрів, для багатьох наше звільнення — мене, Верланова, усіх заступників — було сюрпризом... Це, звісно не трагедія, але шкода, що, вірогідно, це означає зупинку реформи. Ми старалися як могли», — прокоментував Нефьодов. За його словами, ймовірно, навіть «для команди самого Марченка це стало сюрпризом».

В п’ятницю Верховна Рада також створила Тимчасову слідчу комісію для перевірки інформації колишнього міністра фінансів Ігоря Уманського щодо масштабної корупції у податковому та митному відомствах. Це питання до порядку денного позачергової сесії запропонував внести Президент. Нагадаємо, йдеться про оприлюднену у ЗМІ інформацію колишнього міністра фінансів Ігоря Уманського щодо корупційних дій посадових осіб органів державної влади, зокрема Державної фіскальної служби, Державної податкової служби та Державної митної служби, які нібито призвели до недоотримання доходів державного бюджету України у розмірі 120 млрд грн на рік.

КОМЕНТАРІ

Юрій ВIТРЕНКО, виконавчий директор НАК «Нафтогаз України»

— Максим Нефьодов для багатьох був найяскравішим представником «Нової України» в українській владі, яка прийшла після Революції гідності. Він уособлював важливі системні зміни, такі як боротьба з корупцією у держзакупівлях через прозорість та автоматизацію. Ці зміни визнані в Україні і у світі як успішні. Останнім часом він займався боротьбою з корупцією на митниці через системні зміни. Тому його звільнення є непересічною подією і має бути пояснене суспільству і міжнародним партнерам України. Також це викликає необхідність провести загальну дискусію щодо «нової» та «старої» України, шляху вперед та реваншу.

Ярослав ЖЕЛЕЗНЯК, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, фракція «Голос»

— Після звільнень можна зробити 4 висновки:

Влада ще раз показала, що готова зливати чесних та порядних людей з команди. Все, як у серіалі — використали на сезон і викинули.

Враховуючи, що і кандидатура Цушко, і Любченко ще на вчора були реальними кандидатами на ДМС та ДПС, то занурюватися до дна влада тільки починає.

Добре, що звільняють цілими командами. Як мінімум, це показує, що останній рік на верхньому рівні ніхто не готовий був виконувати «вказівки» чи «програму».

Розчарований заявою та поясненням Сергія Марченко. Є випадки, коли краще промовчати, ніж дати таку відповідь.

Ну і останнє, важливе...цей абзац спрямований саме на моїх колег-депутатів. Особливо з Коаліції. Особливо хто радіє такому рішенню...

Виглядає так, що ще трішки часу, і наступним, хто «втратить довіру», буде Парламент. І зливати будуть вас так само швидко, як і всіх інших членів команди. Просто в наступній серії.

ВЛАДИСЛАВ ЧЕЧЕТКИН, власник інтернет-магазину Rozetka.ua

— Багато років митниця була кошмаром для будь-кого, хто з нею стикався. Хабарі, відкати, схеми і неможливість працювати офіційно.

За останні кілька років все стало краще. Принаймні, ми в ROZETKA відчували позитивні зміни.

На мою думку, зусилля з руйнування багаторічних схем, відсторонення кланів, які «вирішували питання» — були дієвими. І в цілому, Нефьодов ніс персональну відповідальність за дії митниці, а його публічність давала можливість у будь-який момент звернутися за роз’ясненням з приводу.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: