18 лютого в Національному художньому музеї стартує мистецький проект «Цитати» українського художника Миколи Білоуса.
Цей митець, отримавши фундаментальну академічну освіту, стажувався в Європі й виробив власну впізнавану художню мову. Він унікально поєднав оптичне (притаманне художникам-авангардистам) та структурне (використовуване, зокрема поп-митцями) бачення в живописі. Як каже сам художник, це є результатом постійних роздумів над роллю та функцією живопису в наш час.
Не секрет, що все, що ми говоримо, вже було сказано або написано до нас. Тому першочергова мета проекту Миколи Білоуса «Цитати» — розкрити суть культурного мислення. На виставці глядач побачить репліки художника на твори відомих українських класиків, які є в постійній експозиції музею. Образи, які запозичує Микола Білоус, актуалізуються. Серед першотворів, які митець обрав для роботи, беззаперечні візитівки Національного художнього музею: картини Миколи Пимоненка, Олександра Мурашка, Федора Кричевського, Анатоля Петрицького, Сергія Світославського, народна картина «Козак Мамай»...
— Найперше, що вражає в творчості Миколи Білоуса, — він велику увагу приділяє засадничій рисі мистецтва — цитуванню. А щоб цитувати, треба досконало знати матеріал. Можу сказати, що Микола Білоус блискуче володіє матеріалом історії розвитку мистецтва. Тому йому є що сказати, — зазначає куратор проекту «Цитати», завідувачка відділу мистецтва XX—XXI стст. НХМ України Оксана БАРШИНОВА. — Після перегляду живопису Миколи Білоуса відвідувачі можуть знайти прообрази його робіт у нашій постійній експозиції. Це своєрідний ребус. Загалом актуальне мистецтво Миколи Білоуса тісно поєднується з минулим і є дуже органічним у сьогоденні.
Сам Микола Білоус сподівається, що його «Цитати» допоможуть заново прочитати національну мистецьку спадщину, пов’язати існуючу художню традицію із сучасністю.
— Я пропоную не концепцію, як більшість сучасних художників, а візуальне рішення на полотні. Я передусім колорист, — говорить художник. — У своїх роботах я використовую так званий хибний тон, суміш трьох основних кольорів: жовтого, синього та червоного. Хто знайомий з наукою колористики, зрозуміє, що саме ці «три кити» дають можливість отримати той чи інший колір у живописі.
Справді, «Цитати» Миколи Білоуса є «кістяками», «знімками рентгену» того чи іншого полотна, яке ми давно знаємо та переглядали вже сотні разів. Але цей інший, авторський, погляд допомагає й нам освіжити свій.
Роботи Миколи Білоуса можна побачити в міських галереях та приватних колекціях Німеччини, Чехії, Бразилії, Австрії, Росії та України. Також він постійно співпрацює з київською галереєю «ЦЕХ». Що ж до проекту «Цитати», то він триває в рамках ініційованої 2009 року Національним художнім музеєм співпраці з сучасними художниками та промоції українського актуального мистецтва в музеї. Виставка робіт Миколи Білоуса в НХМ України триватиме до 18 березня.