Садиба Баккалинського на вулиці Іллєнка, 30, будинок Осипа Родіна на Гончара, 71, прибутковий будинок на Ярославовому валу, 29б, міщанський будинок на вулиці Боричів тік, 20/4, будівля-зразок післявоєнного класицизму на Лук’янівській, 29а, районні дитячі ясла на Алли Горської, 6 та садибний будинок купця Лунєва на Ярославській, 8 — наводимо цей список історичних будинків Києва невипадково. Вони можуть зникнути з мапи Києва. Сьогодні, 24 вересня, Київрада розглядатиме проєкти рішень про передачу земельних ділянок, де поки що стоять пам’ятки, в оренду чи під експлуатацію та обслуговування нежитлових будівель.
Приміром, земельну ділянку на Ярославовому валу, 29б, де стоїть будинок, збудований за проєктом архітектора Миколи Горденіна у 1897 році, Київрада планує передати ОСББ «Ярославів вал» у постійне користування для обслуговування та експлуатації будинку. На вулиці Ярославській, 8 земля передається для експлуатації та обслуговування нежитлової будівлі. «Це садибний житловий будинок купця другої гільдії Лунєва, збудований у 1880 році, — наводить історичну довідку активіст Антон КОРОБ. — Рідкісний зразок забудови Подолу, що здійснена заможним купецтвом. Має нетипові елементи оздоблення: зокрема мистецькі жіночі голівки-барельєфи у розетках на фронтонах. Незважаючи на аварійний стан всієї будівлі, фасад зберіг автентичне оздоблення та загалом будинок не зазнав змін об’ємно-просторової композиції».
Що саме буде відбуватися із історичними спорудами далі, із порядку денного Київради незрозуміло. «За туманними формулюваннями криється фактично знищення об’єктів культурної спадщини, цінних пам’яток історії та культури, без яких важко уявити Київ», — вважає юрист Дмитро ПЕРОВ, котрий учора, 23 вересня, збирав під Київрадою разом з ініціативною групою «Мапа реновації» підписи за збереження цих пам’яток. А сьогодні небайдужі закликали прийти на акцію протесту під Київраду, щоб не допустити знищення культурного надбання столиці.
«Наприкінці каденції варвари з Київради збираються віддати під знос черговий історичний будиночок 1901 року — садибу Пилипа Степановича Баккалинського по вулиці Іллєнка, 30, майже єдину, яка вціліла у цьому районі після варварського знесення сусідньої садиби на Іллєнка, 28 та садиби Олени Згірської по Іллєнка 51, — розповідає громадська діячка Олена ТЕРЕЩЕНКО. — Земельна комісія вирішила, що на місці цієї унікальної будівлі має бути черговий багатоповерховий монстр! І їм немає різниці, що цільове призначення у цій земельній ділянці зовсім інше, і що зводити тут багатоповерхівку забороняє чинний генплан та інші норми законодавства».
Олена Терещенко зазначає, що на засідання Київради виноситься питання «про передачу ТОВ «АРІКС» земельної ділянки в оренду для експлуатації та обслуговування багатофункціонального комплексу на вул. Олеся Гончара, 71». До речі, будівля вже обнесена будівельним парканом. «Саме під таким формулюванням депутати дадуть дозвіл на руйнування цінного цегляного будинку у стилі модерн з елементами неоренесансу 1882 року роботи відомого київського архітектора Володимира Ніколаєва, — продовжує вона. — Так, у Києві настільки багато залишилося будинків Ніколаєва, що навіщо їх зберігати?! Це частина ЖК Franklin Concept House (девелопер SAGA Development), який вже зводиться на ділянці по вулиці Гончара, 69, а також планується до зведення не лише на ділянці по Гончара, 71, але й Гончара, 73».
Депутати наважились ухвалювати такі рішення фактично на останніх засіданнях Київради VІІІ скликання. На жаль, наслідки такого варварського ставлення до Києва будуть невиправними. Невже нічого не бояться чи не цікавить більше боротьба за виборця, а принцип «після нас хоч потоп» бере гору над здоровим глуздом та законом?