Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Єдиний османський могильний камінь в Україні

На Вінниччині за підтримки турецького посольства планують впорядкувати місце поховання вояків
26 січня, 2021 - 17:59

Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере 25 січня поточного року відвідав Вінниччину. Під час зустрічі із представниками місцевої влади він не лише обговорив перспективи співпраці щодо реконструкції та оновлення аеропорту «Вінниця», розміщення спільних підприємств з використанням потужностей Вінницького індустріального парку, але й висловив готовність долучитися до впорядкування місця поховання загиблих вояків Османської імперії. Вони померли в полоні під час російсько-турецької війни 1877-1878 років. Поховали їх у Стрижавці, що під Вінницею.

«Турецька сторона зацікавлена у відновленні історичної пам’ятки та упорядкуванні цього місця і, відповідно, у планах відреставрувати обеліск, що встановлений на місці їхнього поховання, — зазначив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Туреччина в Україні Ягмур Ахмет Гюльдере. — Сподіваємося на вашу підтримку. Ми, Посольство Туреччини, зацікавлені у спільних діях щодо відновлення історичної пам’ятки».

Зараз на місці поховання встановлений єдиний історичний османський могильний камінь, що зберігся на теренах материкової України. Він був знайдений випадково поблизу приватних будинків. Не так давно поруч із обеліском Центр історії Вінниці розмістив інформаційну табличку, яка розповідає про події того часу. На ній зокрема йдеться, що пам’ятний знак встановили у 1881 році за кошти Тадеуша Грохольського у пам’ять про військових Османської імперії, які померли від ран у полоні в добу російсько-турецької війни. Ще до пандемії йшла мова про те, що пам’ятник буде відреставрований за кошти Стипендії Генрика та Майї Грохольських та за сприяння Центру й Стрижавської селищної ради. Тепер своє зацікавлення у реставрації обеліска і впорядкування поховання висловила і турецька сторона.

Нагадаємо, як писав «День», https://day.kyiv.ua/uk/news/120418-na-vinnychchyni-vyyavyly-marmurovyy-o... під час російсько-турецької війни орієнтовно у 1877-1878 років в палаці Грохольсьских, що у Стрижавці, розміщувався госпіталь для турецьких військовополонених. Меморіал встановили за кошти Тадеуша Грохольського у пам’ять про 49 військових Османської імперії. Усі вони поховані на тому місці, біля колишнього шпиталю (нині там розташований дитячий садок і невеличкий парк). Збережений обеліск — це єдиний надгробок, який зберігся на місці поховання. За попередньою інформацією він встановлений на могилі лейтенанта Османської армії. Пам’ятник не значиться в охоронних списках через відсутність генерального плану селища Стрижавка, який розроблявся, а потім завис у повітрі.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця, фото з архіву «Дня»
Газета: 
Рубрика: