Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Найшвидший бігун серед наших пернатих

Фазан — національний птах Грузії
29 січня, 2021 - 11:12

У холодні часи ці великі денні птахи збираються в зграї, причому півні тримаються окремо від курочок. Набравши достатньо ваги восени, взимку швидко її скидають, оскільки витрачають колосальні зусилля на добування їжі. Протягом короткого зимового дня фазани не встигають здобути стільки їжі, щоб не втратити власні жирові запаси. Багато птахів не доживають до весни. Під час сильних морозів чимало з них гине від холоду і голоду, і допомога людей птахам дуже доречна.

Батьківщина фазана — сухі регіони Азії, але зараз його ареал охоплює майже всю Європу, деякі території Центральної та Західної Азії, а також Північної Америки, — розповідає біологиня Марія САВЧУК.

На території України фазани звичайні (а в нас водяться переважно такі) поширені в південних та південно-східних районах, а також на Закарпатській рівнині й на Волині. Популяції фазанів на теренах нашої країни з’явилися внаслідок акліматизації представників виду, що тривала понад століття. Фазани, акліматизовані в Україні, — продукт гібридизації кількох підвидів, і тому їх забарвлення, особливо самців, дуже мінливе.

НАЗВУ ПТАХУ ДАЛА РІЧКА

Про цю прекрасну пташку, що жила в Грузії у долині річки Ріоні, люди знали з давніх-давен. Оскільки греки називали річку Фазис, то і птахів, яких вперше побачили поряд із нею, назвали фазанами. За грузинською легендою, фазан був головним дарунком богині лісу Далі, яка дарувала його своїм обранцям на знак любові й вірності.

За іншою версією, фазанів назвали так, бо вперше побачили їх в околицях міста з такою ж назвою, як і річка. В VI столітті тамтешні жителі заснували на південному березі річки Фазис колонію Фазис, яка була відомим торговим центром. Дослідники вважають, що зараз на цьому місці знаходиться сучасне місто Поті.

Латинська ж видова назва птаха colchicus співзвучна з назвою давнього царства Колхіда, де був розташований Фазис. Саме з Колхіди, згідно з давньогрецькою легендою, аргонавти і завезли фазана у Грецію.

Тож недарма фазан звичайний, або кавказький, вважається національним птахом Грузії. Його родичі — фазан китайський — обрані пташиним символом американського штату Південна Дакота, а фазан зелений — пташиним символом (щоправда, неофіційним) Японії. В японській літературі й живопису цей птах вважається символом міцної сім’ї й батьківства.

А ще золотий фазан, батьківщиною якого є Китай, визнаний одним із найгарніших представників пернатих. Самці славляться своїм дивовижно яскравим оперенням і особливо розкішним хвостом.

Цей фазан часто зустрічається у сюжетах казок і легенд багатьох народів. Пам’ятаєте казку про Жар-птицю? Вважають, що саме золотий фазан з його блискучим оперенням став прототипом цієї казкової чудо-птиці.

ЧЕМПІОНИ З БІГУ СЕРЕД ПЕРНАТИХ

Більшу частину життя фазан проводить на землі, від небезпеки він прагне рятуватися втечею і злітає тільки в крайньому разі, буквально з-під ніг ворога. Дорослі птахи годуються насінням, жолудями і ягодами, зокрема такими отруйними для людини, як вовчі ягоди, бересклет і паслін. Влітку і восени їхній раціон доповнюють комахи, павуки та слимаки.

Як це ведеться у птахів, зовнішність самця дуже відрізняється від зовнішності самки.

Особина чоловічої статі має примітну особливість — довгий клиноподібний хвіст сіро-бурого кольору. Ноги прикрашають шпори. Пір’я фазана дуже красиве: блискуче й барвисте. Щодо забарвлення, то воно залежить від виду птаха і місця його розповсюдження.

Зазвичай пір’їни фазана зеленого кольору, який донизу плавно і гармонійно перетікає в незвичайний фіолетовий відтінок, що виглядає просто чудово. У такий самий колір пофарбовані й краї крил. Шию майже всіх птахів прикрашає біле кільце, а голову — невеликий гребінь.

Самки ж не виділяються яскравим оперенням. Їхній окрас хоч і строкатий, але в пісочно-коричневій гамі. Створивши зовнішність самок непомітною, природа таким чином оберігає їх від хижаків, дає можливість виносити і вигодувати потомство.

Яскравим птахам доводиться вести себе доволі потаємно, щоб не стати здобиччю якогось хижака.

Вони здебільшого ховаються у заростях кущів чи у високій траві, щоб не привертати уваги. Часом задля відпочинку залазять на дерево, але перед тим, як спуститися на землю, довго вивчають ситуацію навколо. Птахи вміють дуже швидко і раптово злітати, причому вертикально, а потім різко міняти кут і прокладати горизонтальну траєкторію.

Зате якщо фазан відчуває, що найкраще у цій ситуації рятуватися бігом, то тут йому мало рівних серед інших птахів. Він просто рекордсмен із бігу на швидкість. Біжить фазан, витягнувши голову і шию вперед і піднявши хвоста. На думку фахівців, таким чином він інстинктивно поліпшує аеродинаміку бігу. Дослідники стверджують, що швидкість фазана досягає 15 кілометрів на годину, не кожен собака його наздожене.

А от літає фазан не дуже добре, незважаючи на те, що птах. Він швидко виснажується від перельоту і переходить на біг.

Що ж до голосу птаха, то найчастіше його можна почути навесні, під час токування, коли він подає спеціальні голосові сигнали іншим птахам.

У ФАЗАНІВ БАГАТО ПРИРОДНИХ ВОРОГІВ

На Європейському континенті у фазанів чимало природних ворогів, перед якими пернаті здебільшого беззахисні. На дорослих птахів полюють лисиці, куниці й бродячі собаки, пташенята часто стають легкою здобиччю хижих пташок, а часом навіть їжаків.

Гнізда птахи створюють на землі, неподалік водоймищ, а тому в сезон гніздування їх часто підтоплюють дощі й паводки.

Фазани особливо люблять зарості колючих кущів, покладаючись на їх захист від хижаків. Подобаються їм і непрохідні ділянки річкових долин. Сумно, але в перший рік життя в природі гине приблизно половина молодих фазенят. Ситуацію рятує лише те, що ці птахи все ж дуже плодючі.

Небезпечними для фазанів є й мисливці, які полюють на них із собаками. Зі свого боку мисливці ж, прагнучи збільшити популяцію птахів, самі вирощують і випускають молодих птахів у природу.

Лісівники вважають цих птахів не лише здобиччю, а й охоронцями лісу від шкідників дерев.

А ще зустрічається інформація, що фазани можуть бути серйозними помічниками селян, оскільки невтомно знищують польових шкідників. Дослідники вважають, що шкода від поїдання фазанами пшениці значно менша від користі, яку вони приносять, знищуючи довгоносиків і колорадських жуків — дорослих комах і личинок. До слова, фазани — єдині птахи, які водяться на території України, здатні поїдати колорадського жука.

Домашні фазани також приносять непоганий прибуток власникам, хоча спершу люди розводили їх як декоративних птахів, щоб прикрашати сади і двори найвеличніших вельмож. Тож головна функція фазанів — все ж прикрашати довкілля своєю присутністю, приносити гармонію в наш світ.

Людмила СТУПЧУК. Фото Оксани Ралдугіної і Віктора Севидова
Газета: