Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Час як цінний ресурс

У Вінниці презентували інтерактивну виставку годинників
24 лютого, 2021 - 18:54

Цікава експозиція «Час та буденні речі: з історії годинників» розгорнулася у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. На виставці представлені сонячні, водяні, вогняні, механічні, кварцові і навіть точні атомні годинники. Раритетом є портативний сонячний годинник ХІХ століття, а інтерактив — створюють моделі горизонтального і настінного сонячних годинників, на яких відвідувачі самі можуть виставити час за допомогою рухомого ліхтаря. Особливу цінність колекції представляють експонати, які належать колекціонерам. До найцікавіших належать годинники власника однієї з вінницьких кав’ярень Олександра Абрамчука. Це передусім вишуканий настінний годинник 1910 року всесвітньо відомого німецького виробника «Junghans». Чудово оздоблений камінний годинник славетного швейцарського виробника «Gustav Becker» 1890 року, що містить у своєму декорі срібного орла — герб польського роду Пястів. Ексклюзивний каретний годинник виробництва компанії «Павел Буре», який особливо цікавий написом, виконаним на нижній частині: «Да указываютъ они тебе часы счастья благословенного Господомъ. 24 декабря 1897 г. Москва». І зворушливий жіночий каретний годинник 1868 року, який вражає своїми мініатюрними пропорціями, адже його висота становить лише 8 см.

Унікальний експонат надав для виставки і Центр історії Вінниці — це звуковий елемент годинника «Tesla», яким була оснащена Вінницька Вежа у 1980-х роках. Пристрій не лише має чудернацький вигляд, але і дозволяє почути «голос» Вежі у стінах музею. Крім цього, експозиція містить набір інструментів, якими користувалися та користуються годинникові майстри. Їх надали вінничани Ігор Кірпічніков та Наталя Пудайло.

«Для наших далеких предків час був цінним ресурсом. Сьогодні, як і тисячі років тому, людина живе за добовим циклом. Нам зручніше прокидатися у світлу пору і йти до сну, коли сонце ховається за горизонт, а вимірюють цей час годинники, — відзначає директорка Вінницького краєзнавчого музею Катерина ВИСОЦЬКА. — Презентована виставка унікальна тим, що показує розвиток пристроїв для вимірювання часу і водночас дає можливість побачити на власні очі, як у буквальному сенсі спливає час, щоб зрозуміти, настільки це безцінний ресурс».

Відвідати інтерактивну виставку мають час як вінничани, так і гості міста. Експозиція діятиме до 13 червня 2021 року. Її можна оглянути самостійно, придбавши вхідний квиток, або ж замовити тематичну екскурсію і дізнатись про всі годинникові секрети. Наприклад те, для чого потрібні атомні годинники, які помиляються лише на 1 сек. за час існування Всесвіту.

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця, фото надано авторкою
Газета: 
Рубрика: