Сирія розколола Радбез ООН
У Раді Безпеки ООН немає згоди щодо питання про ухвалення резолюції стосовно Сирії. Документ, запропонований Лігою арабських держав і схвалений США, Францією і Великою Британією, відмовляється підтримати Росія. Не з усіма пунктами резолюції згоден і Китай. Водночас Вашингтон наполягає на швидкому вживанні жорстких заходів щодо Сирії, стверджуючи, що протистояння в цій країні загрожує перерости в громадянську війну. «Докази очевидні: саме сили Асада є ініціаторами операцій, під час яких гинуть мирні громадяни. А оскільки дедалі більше людей беруть до рук зброю, щоб чинити опір жорстокому режиму, насильство в цій країні зростає, і ситуація виходить з-під контролю», — заявила на засіданні Радбезу позавчора держсекретар США Гілларі Клінтон. Головний пункт резолюції — відставка Башара Асада й передача влади віце-президентові. Проте Москва вважає, що зміна режимів не є справою Ради Безпеки ООН і що врегулювання має бути рішенням загальносирійським, а не привнесеним ззовні. «Виписувати готові рецепти для внутрішніх політичних процесів не входить у межі повноважень Ради Безпеки, — сказав посол Росії при ООН Віталій Чуркін. — А потім ми почнемо говорити, якому королю слід зректися престолу і якому прем’єр-міністру слід піти у відставку? Ні, це зовсім не справа Ради Безпеки!».
Прем’єр Iталії став «Європейцем року»
Прем’єр-міністрові Італії Маріо Монті вручили в Парижі премію «Європеєць року». Урочиста церемонія відбулася днями в нижній палаті французького парламенту. «Італія ще перебуває в тій ситуації, коли може являти серйозну проблему для Європи та єврозони, але ми робимо все, щоб зробити внесок у вирішення цієї проблеми, а не в її збільшення», — сказав Монті, який присвятив премію всім італійцям, «гідним винагороди за ті жертви, на які вони пішли». Престижну премію вручає французьке видання «Тромбіноскопе», присвячене світу політики. Щорічний том, що видається з 1981 року, містить біографії визначних політичних діячів і оцінки головних політичних подій. Окрім премії «Європеєць року», видання обирає кращих міністра, парламентаря й кандидата на виборах за минулий рік. Раніше «Європейцями року» за версією «Тромбіноскопе» називалися президент Франції Ніколя Саркозі, канцлер ФРН Ангела Меркель, а також колишній голова Європейського центробанку Жан-Клод Тріше. Місцеві оглядачі розцінюють цю премію як визнання ролі Маріо Монті в боротьбі з кризою не лише в Італії, а й у всій єврозоні. Нагадаємо, 5 грудня Маріо Монті пообіцяв відмовитися від зарплати, щоб виправдати перед співгромадянами план уряду зі скорочення державного боргу.
Азербайджанські депутати пропонують змінити назву країни
Кілька депутатів запропонували на першому пленарному засіданні Міллі Меджліса (парламенту) вчора перейменувати Азербайджанську Республіку на Республіку Північний Азербайджан. Депутат від опозиційної Єдиної партії Народного фронту Азербайджану (ЄПНФА) Гудрат Гасангулієв запропонував дати юридичну оцінку Гюлістанській і Туркманчайській угодам і, виходячи з цього, перейменувати Азербайджанську Республіку на Республіку Північний Азербайджан. «Дві третини території Азербайджану входять до складу нинішнього Ірану, тому необхідно перейменувати Азербайджанську Республіку на Республіку Північний Азербайджан», — цитує опозиційного депутата агентство «Новини-Азербайджан». Ініціативу Гасангулієва підтримали інші депутати. «Це досить важливе питання. У світі є такі приклади, як Північна Корея і Південна Корея, Північний і Південний Кіпр. Було б доцільно, якби Азербайджан, як розколота держава, називався б Північним Азербайджаном», — сказав депутат від правлячої партії, заступник виконавчого секретаря «Єні Азербайджан» Сіявуш Новрузов. Депутат Фазаїл Агамали запропонував провести референдум і внести доповнення до статті 11 Конституцій Азербайджану про те, що Азербайджан складається з Північного, Південного й Західного Азербайджану.
Таліби хочуть захопити владу в Афганістані
Таліби мають намір знову взяти під контроль територію Афганістану після виходу з країни ISAF — Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані. Про це повідомило британське видання «Times» із посиланням на секретну доповідь американського командування. «Багато хто з афганців вже готується до неминучого повернення до влади талібів», — наголошується в документі. Доповідь заснована на допитах полонених талібів та членів «Аль-каїди» і не була призначена для широкого оприлюднення. Згідно з інформацією, афганським талібам допомагають пакистанські силові структури, і Ісламабад знає, де ховаються лідери руху «Талібан». МЗС Пакистану, у свою чергу, назвало висунуті проти пакистанських властей обвинувачення «несерйозними». Представник зовнішньополітичного відомства Пакистану підкреслив, що Ісламабад схиляється до курсу на невтручання в Афганістані. У грудні афганський президент Хамід Карзай оголосив про готовність Кабула до власних переговорів про встановлення миру з талібами, однак досі про їх проведення нічого не повідомлялося. В той же час глава МЗС Пакистану Хіна Раббані Хар, яка перебуває з візитом у Кабулі, вчора заявила про готовність підтримати діалог між урядом Карзая і «Талабаном», але лише у випадку якщо такі переговори вестиме сам Афганістан, незалежно від інших гравців на міжнародній арені.