Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Дуже важливо саме зараз – навчитися мислити критично»

29 грудня, 2021 - 19:27
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

НОВОРІЧНА АНКЕТА «ДНЯ»

1. 2021-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).
2. Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?
3. «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше). Яких би тем хотілося від наших журналістів у наступному році?
4. Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?
5. Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?
6. У 2021-му "Дню" виповнилося 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?


Ігор ПАСІЧНИК, ректор Національного університету «Острозька академія», професор, Герой України:

1. 2021 рік для мене – це відзначення 445-річчя Острозької академії – першого закладу вищої освіти не тільки України, а й Східної Європи. Попри пандемію і карантинні обмеження, нам вдалося привернути увагу громадськості до важливості феномену Острозької академії. Нещодавно у нас відбувся Міжнародний форум «445 років вищої освіти України» за участю міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета. Приємно, що з приводу ювілею свої вітання Острозькій академії надіслали Президент України Володимир Зеленський, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук. З ініціативи генерального директора Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв Державного управління справами Павла Кривоноса до участі в форумі в форматі онлайн долучилася низка дипломатів з різних країн.

Також ми реалізували проєкт за підтримки УКФ «Острозька академія: 445 років історії вищої освіти в Україні», завдяки якому було оновлено ключову експозицію Музею, присвячену історії Острозької академії. Тому щиро всіх запрошую відвідати наш оновлений музей у період новорічно-різдвяного вікенду. Нарешті приходить розуміння безпрецедентного значення Острозької академії у формуванні підмурків вищої освіти України загалом. Як ректору сучасної академії мені надзвичайно важливо донести цей месидж до якнайширшої авдиторії.

2. Героями є передусім військові, які воюють зараз на Сході України і забезпечують нам мирне життя, можливість працювати, навчатися і фактично не відчувати, що в країні триває війна уже стільки років. Хочу віддати належне медичним працівникам, які в складних умовах, іноді навіть ризикуючи власним життям, рятують людей від коронавірусної пошесті. Також вважаю героями тих науковців, які винайшли вакцину проти Covid-19, що дало можливість суттєво знизити смертність, рівень захворюваності і повернутися до більш-менш повноцінного життя.

Антигерой – це традиційно збірний образ обивателя, який не здатний вирватись з повсякденної безпросвітної буденщини, у якого світогляд зосереджений на матеріальних цінностях і якому байдуже на долю своєї країни й тих подій, які відбуваються навколо. Життя – непроста річ, легко не буває ніде. І для того, щоб досягти успіху, потрібно докладати значних зусиль, працювати, постійно займатися саморозвитком. Хотілося б, аби усвідомлення цього прийшло до якомога більшої кількості наших співгромадян.

3. Для мене всі матеріали, які виходять в «Дні», є надзвичайно цінними і важливими. Кожна шпальта газети, якщо її читати вдумливо, здатна змінити світогляд українця в позитивний бік, наситити його інтелектуально. А це дуже важливо саме зараз – навчитися мислити критично. Завжди із задоволенням читаю публікації Ігоря Сюндюкова, присвячені актуальним сторінкам української історії. Легко і цікаво пише Олеся Шуткевич. До неї ставлюся з особливим пієтетом, адже, перебуваючи влітку в Острозькій академії на Конвокації, вона підготувала низку пречудових публікацій про наш університет. А щодо проєктів, то постійно слідкую за новинками серії «Бібліотека газети «День»». І ось цьогоріч – черговий бестселер «Детокс», який пропонує оригінальну візію на історію України. Безумовно, що ця книга стане підручником для наших студентів-істориків і не тільки.

4. Моя сила – це передусім моя сім’я і родина. Раніше я з дружиною раділи успіхам своїх доньок, тепер уже радіємо успіхам наших онуків.

Також моя сила – це Острозька академія, це наш прекрасний згуртований колектив однодумців. Це студенти, які завжди вселяють віру у майбуття та оптимізм. Це та рушійна сила, яка, незважаючи ні на що, змушує рухатися постійно вперед. Моя сила – це віра в прекрасне майбутнє України, підкріплене щоденними подвигами тих людей, які віддають за неї найдорожче – життя.

5. Цьогоріч з початком вакцинації стало відразу видно, який дрімучий ліс у головах багатьох українців. Маю на увазі тих, хто свідомо відмовляється вакцинуватися й швидше вірить у якісь нісенітниці, ніж у раціонально обґрунтовані наукові факти. Дивує те, що чимало з них – люди з вищою освітою. І це ще раз доводить, що знання автоматично не трансформуються у мислення. Саме на цій проблемі варто зараз зосередитися школі і вищій освіті зокрема. Мабуть, ще довго потрібно працювати над тим, щоб навчити наших людей критично мислити. Тому й недарма Острозька академія вже давно скооперувалася з «Днем», аби взятися за складну, але й водночас таку потрібну роботу для України.

6.  «День» – це газета №1 для України, адже видання йде в ногу з часом, пропонує якісний медійний контент. Більше того, «День» давно вийшов за межі традиційної газети, адже продукує цікаві книги, організовує щорічний міжнародний фотоконкурс, який ми завжди підтримуємо. Тому до цього видання мають апелювати всі, хто прагне до розвитку – спочатку особистого, а в результаті – розвитку країни загалом.

Для мене газета «День» – це щирий друг і порадник, а її незмінна редакторка Лариса Івшина – це ідейна натхненниця Острозької академії, завдяки якій ми мали можливість почути в стінах університету багатьох інтелектуалів, видатних громадських і політичних діячів. Саме з ініціативи Лариси Олексіївни ми неодноразово спілкувалися з Євгеном Кириловичем Марчуком, який з перших вуст ділився своїм колосальним досвідом політичного і державного діяча, що займав стратегічно важливі посади в нашій державі. Світла пам’ять про цю людину-легенду в українській політиці завжди буде в наших серцях.

Також Лариса Івшина залучила низку меценатів до нашого університету. Я вже неодноразово згадував про них. А це, в першу чергу, подружжя Гайдуків, які подарували для Острозької академії її найбільший сьогоднішній раритет, оригінал славетної Острозької Біблії та надали значну допомогу для відродження матеріальної бази Острозької академії. Спільно з Ларисою Олексіївною ми започаткували свого часу Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді, наші студенти були постійними учасниками Літньої школи журналістики «Дня», а багато випускників університету працювали в редакції.

За ці 25 років між Острозькою академією та газетою «День» виникла гармонія душевної і духовної взаємодії, а тому сподіваюся, що інтелектуальний роман «Дня» і Острозької академії триватиме багато-багато років і ми реалізуємо ще низку спільних проєктів.

Принагідно щиро вітаю всіх з Новим роком та Різдвом Христовим! Нехай 2022-й буде успішним, творчим, багатим на важливі цікаві події та приємні зміни. Здоров’я усім, миру, добра, щастя, радості, везіння, Божого благословіння і солодкого життя, як мед, бажає вам ваш Пасічник!