Наступної неділі у Фінляндії відбудуться чергові президентські вибори. Як і всі попередні, ці вибори є дуже важливими, вважають оглядачі країни. І це тоді, коли у глави держави значно обмеженіші повноваження, ніж це було раніше. Президент відповідає лише за зовнішню політику та безпеку, і може робити лише те, що дозволить парламент. Разом із тим кандидати у президенти, з якими вдалося зустрітися минулого понеділка групі закордонних журналістів, вважають, що мова йде про визначення майбутнього розвитку країни.
А змагається за пост президента восьмеро кандидатів, яких місцева преса назвала «чудовою вісімкою», вочевидь запозичивши назву з відомого вестерна «Чудова сімка». Серед кандидатів троє представляють консервативний табір. Це лідери партій: «Національна коаліція» — Саулі Ніїністо, Центристської партії — Пааво Вяюрюнен, «Справжніх фінів» — Тімо Сойні. У перегонах беруть участь два представники лівих — лідер Лівого альянсу Пааво Архінмякі, тим часом як колишній прем’єр-міністр Пааво Ліппонен балотується у президенти в якості представника Соціал-демократичної партії. Серед учасників перегонів дві жінки — Ева Біоде, яка представляє Шведську народну партію, і Сарі Ессайя, яка балотується як член партії «Християнські демократи». Окрім того, від партії «Зелений союз» у боротьбу включився колишній лідер цієї партії, відвертий гомосексуаліст Пекка Хаавісто.
Згідно з опитуваннями громадської думки, явним фаворитом на цих виборах є Саулі Ніїністо, за якого у першому турі готові проголосувати майже 40% виборців. Наразі головна боротьба точиться за те, хто займе друге місце. І тут буквально дихають у потилицю один одному — представник зелених Пекка Хаавісто і консерваторів Пааво Вяюрюнен, відповідно із 8,3% і 8,2% підтримки. На дещо менший результат — 7% — може розраховувати лідер ультраправої партії «Справжні фіни» Тімо Сойні. Тому не виключено, що в другому турі один з одним будуть змагатися консерватори. Чого давно не було в історії президентських виборів Фінляндії.
Зазвичай у другому турі боротьба точилася між правими і лівими, консерваторами і соціалістами, чоловіком і жінкою. Цього року жінка, представниця прекрасної статі точно не стане президентом, навіть не потрапить до другого туру. Рівень підтримки Еви Біоде і Сарі Ессайя становить 2% і 1 % відповідно. Теж саме можна сказати і про лівих. Згідно з опитуваннями, за колишнього прем’єр-міністра Пааво Ліппонена готові проголосувати лише 5% виборців.
Окрім того, опитування показують, що здобуті на парламентських виборах минулого квітня результати не трансформуються у підтримку кандидатів. Особливо це очевидно на прикладі Тімо Сойні, партія якого здобула 20% голосів. Сам він має нині підтримку лише 7%, і вважає, що все станеться останнього тижня, зважаючи на те, що третина фінів іще не вирішила за кого голосувати. Характерно, що Сойні пояснював на зустрічі з журналістами такий результат тим, що чимало його прихильників не хочуть голосувати за нього, боячись, що він покине партію. А президент у Фінляндії — позапартійний.
Гаслом Тімо Сойні є «менше Європи, але зате краща Європа». Як і більшість фінських кандидатів, він виступає проти федералізації Європи, але при цьому, як і інші претенденти, наголошує на необхідності посилення співпраці в Європі. До речі, Сойні вважає, що таким країнам як Греція не місце в Європі, а разом із тим він не проти розширення ЄС та приєднання до її складу України, якщо вона хоче зменшити частину суверенітету.
Схоже, що лівий електорат, який раніше голосував за нинішнього президента Тар’ю Галонен (Халонен), перебуває у розгубленості, не знаючи, за кого ж голосувати. Бо як інакше пояснити такі низькі 5% підтримки Пааво Ліппонена, партія якого здобула значно більше голосів на парламентських виборах. Можливо, такі результати пояснюються тим, що екс-прем’єр уже відійшов від політики і не обіймає впливової посади. До речі, він пояснив свій намір взяти участь у кампанії стурбованістю загрозливими тенденціями у країні, які проявилися після минулорічних парламентських виборів. Заглиблення на внутрішніх проблемах, дискримінація меншості і пропозиції деяких кандидатів про вихід із зони євро. За повернення марки виступає Пааво Вяюрюнен. «Я реаліст, — наголосив Ліппонен, який безпосередньо в якості прем’єра брав участь у запровадженні євро, — і вважаю, що наше майбутнє залежить від ЄС, а євро є основою Євросоюзу».
Колишній прем’єр також наголосив, що «Справжні фіни» не мають визначати порядок денний у країні. За його словами, ЄС відігравав важливу роль для Фінляндії у її відносинах із Росією. «Лідер «справжніх фінів» не визначає цінності. До того ж президент має демонструвати, що фіни виступають за толерантність», — сказав Ліппонен. За його словами, Фінляндії потрібно більше інтернаціоналізації, більше залучати в країну міжнародних експертів, підприємців з інших держав.
Коментуючи слова лідера президентських перегонів Ніїністо про те, що фіни мають голосувати як відчувають, Ліппонен сказав, що виборці мають голосувати стратегічно, дивитися на те, хто може і хоче справитися з роботою президента і має для цього потенціал, досвід лідерства на міжнародній арені.
Розповідаючи про своє бачення розв’язання кризи у єврозоні, екс-прем’єр наголосив, що рішення не можна відкладати і в даному випадку головну роль має грати сильний центральний банк, а в ЄС має бути справжня економічна політика.
«Якби ми мали сильний економічний союз, то цієї кризи не було б», — переконаний Ліппонен. Разом із тим він — проти федералізації Європи.
Досить дивним пролунав його висновок, що криза в єврозоні є браком лідерства серед правих центристів, хоча відомо, що це сталося під час правління соціалістів і в Греції, і в Іспанії, де до влади тепер прийшли праві.
Тим часом Ева Біоде вважає, що нинішня президентська кампанія показала, що в країні давно не було політичних дебатів, більше того — що в Фінляндії немає справжньої реакції на політичні заяви, зокрема талановитого Сойні, який має ступінь магістра з політології. «У нас давно не обговорювалися такі питання як демократія, рівність, толерантність, що вважаються даними. Тому нинішні дебати будуть корисними для країни», — переконана вона. За її словами, досі в ході кампанії не проявилися справжні кольори кандидатів. «Ніїністо, який потрапляє в другий тур голосування, наразі дуже спокійний. Але в другому почне говорити», — вважає Біоде. На її думку, в другий тур може потрапити Пааво Вяюрюнен, який не одноразово повертався в політику. Хоча, додає вона, люди тепер хочуть отримати нових політиків, нові обличчя.
Цікавим є те, що один із кандидатів — Пекка Хаавісто, який уміє добре дебатувати, — не зміг впізнати російського президента Дмитра Медведєва із 20 фотографій, які йому показали журналісти фінської газети Helsingin Sanomat.
Як відомо, тема НАТО фактично не фігурує в нинішній кампанії. Як пояснив фінський тележурналіст Пасі Туохімаа, це обумовлено тим, що в дебатах серед фінів НАТО не популярне і порушити цю тему було б політичним самогубством для кандидата. Разом із тим, додав співрозмовник «Дня», 70% фінських військових не проти вступу країни до цього військово-політичного блоку. За його словами, днями багато розголосу отримала заява начальника генерального штабу збройних сил Фінляндії Арі Пухелоінена, що російські війська можуть за два дні окупувати територію Фінляндії. Як відомо, членство в ЄС не дає гарантій безпеки і там немає аналогу статті 5 Вашингтонського договору, згідно з якою напад на країну члена НАТО розглядається як напад на організацію.
Головний претендент на посаду Ніїністо вважає, що сьогодні кандидати намагаються продемонструвати себе чи не найбільшими противниками вступу до НАТО і сильними критиками ЄС. Його ж критика щодо цього, як зазначає Еркка Райло з Центру парламентських студій при університеті в Турку, позитивно сприймається як євроскептиками, так і прихильниками ЄС. Перші підтримують Ніїністо, бо знають, що він був міністром фінансів під час приєднання Фінляндії до зони євро. Його поважають за те, що в якості міністра він не боявся казати «ні», якщо немає коштів на якісь програми. Прихильники ЄС підтримують Ніїністо за те, що він чітко висловлював критику щодо заходів і механізмів врегулювання кризи з Грецією. До того, тепер Ніїністо заявляє, що не вступав би в ЄС за даної ситуації.
Результати цих виборів, вважає Райло, надішлють чіткий сигнал політикам. На його думку, скоріше за все, фіни будуть менш схильними давати кошти на порятунок Греції та Португалії.
Досить цікавим у Фінляндії є те, як провідні кандидати завойовують прихильників. Наприклад, Сойні дає своїм прихильникам брошури, значки зі своїм зображенням і щось на зразок платіжної картки, яка буде замінена на дійсну в разі його перемоги. Ева Біоде пропонує різні брошури, значки і маленькі шоколадки із її фотографією, а також наручні пов’язки.
Тим часом зовсім інший підхід застосував провідний кандидат Ніїністо, організувавши кафе Niisto у столиці та інших містах. В орендованих на період виборчої кампанії з листопада до 5 лютого приміщеннях продаються футболки за 20 євро, шапочки за 15 євро, халати за 25 євро, а пляшечки лимонаду із зображенням кандидата за 5 євро. У столичному кафе Niisto журналісти познайомилися із 75-річною волонтеркою Рітвою, яка агітувала за цього кандидата. Ця пані має чудовий вигляд для свого віку, досі катається на лижах, щоб добре почуватися. Вона вміє переконувати відвідувачів кафе, а сюди, за її словами переважно заходять люди похилого віку, що треба голосувати саме Саулі. В кафе можна безкоштовно випити чай, каву — дуже добру за словами Рітви, на додаток усіх тут частують смачним домашнім печивом у формі латинської S, з якої починається ім’я цього кандидата. За наймане приміщення розраховуються коштами від добровільних пожертв, розповіла пані Рітва, а також частково за рахунок партійних грошей. За її словами, до кафе часто заходить Ніїсто і ділиться своїми ідеями з відвідувачами. Після цього ці ідеі підхоплюють ЗМІ і поширюються країною. Однією з них, стверджує вона, було створення груп зустрічей рівних — тобто школярів, студентів — для кращого розуміння одне одного.
Пані Рітва переконана, що має перемогти саме Ніїсто, який думає за країну та Європу. «Я не уявляю власної країни без Європи. І мене дуже дивує, що від деяких молодих фінів можна почути слова: Фінляндія shit», — сказала вона. На її думку, це можна пояснити тим, що молоді люди не були в Африці чи інших країнах. Сама вона часто проводить час у своїх дітей, які працюють у Африці. Справді, на відстані видно краще. А Фінляндії є чим пишатися, ділиться вона перед журналістами. Це, зокрема, соціальний захист, освіта, красива природа, яка постійно змінюється, радуючи око.
У зовсім іншому стилі збирає своїх прихильників Пекка Хаавісто, який організовує вечірки під назвою «Клуб Хаавісто». На одній з них — у ресторані Тавастіа Банк, що у місті Наамеерлінна на південний захід від Гельсінкі — вдалося побувати журналістам. У залі ресторану перед прихильниками цього кандидата поет читав фінську поезію.
У спілкуванні з журналістами Хаавісто заявив, що це у нього вже шоста така зустріч, і він вважає успішною свою кампанію, яку розпочав іще влітку. На його думку, участь у ній та поява часто на публіці разом зі своїм партнером із Еквадору, демонструє, що фіни стають все більш толерантними.