Розпочата Росією на тлі нинішнього газового протистояння допоміжна «сирна операція» виглядає дрібною диверсією, покликаною подражнити нерви «противникові», який іде в наступ. Щоправда, народний депутат України (Партія регіонів) Олексій Плотніков не вважає цю російську витівку такою вже безневинною. «Це, скажімо, публічний тероризм, це публічні дії, — говорить він. — Це кроки недружні, це кроки необгрунтовані економічно, і, я думаю, нам слід використовувати важелі СОТ як організації, куди йде Росія, де вона в травні стане повноцінним членом».
Нагадаємо, що голова Росспоживнагляду, головний державний санітарний лікар РФ Геннадій Онищенко заявив наприкінці минулого тижня, що його відомство, проаналізувавши ситуацію на споживчому ринку в сегменті молочної продукції, дійшло висновку, що «за четвертий квартал 2011 року сталося помітне погіршення споживчих властивостей сирів, що постачаються з України». «Головною проблемою», на думку головного санітара Росії, є безконтрольне використання українськими сироварами рослинних компонентів, зокрема пальмової олії. За російськими нормативами, зокрема техрегламентом на молоко й молочну продукцію, така продукція, що містить велику кількість пальмової олії, має називатися не «сир», а «сирний продукт».
Голова Держветслужби України Іван Бісюк роз’яснює, що підприємства України мають право експортувати обидва види молочної продукції, а говорити про фальсифікат або підміну одного продукту іншим можна лише в тому разі, якщо конкретна партія, що постачається з України на територію РФ, пройшла відповідну перевірку на кордоні двох держав. У будь-якому разі, зазначає Бісюк, такі речі не робляться через подання інформації в ЗМІ.
Президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса викрив журналістам витоки сирного тероризму. На його думку, «ця провокація (заяви Онищенка) йде не з Москви, а від наших з вами братів-українців, які підключили своїх колег у Росії», її «ноги ростуть» з Міністерства охорони здоров’я та Санепідслужби України, що втрачають повноваження контролю за якістю харчових продуктів.
Експерт побоюється, що в разі запровадження Росією санкцій проти українських сирів, у нашій країні можуть на 30% знизитися закупівельні ціни на молоко в господарствах населення, що, у свою чергу, може призвести до забою великої рогатої худоби. «Україні необхідно диверсифікувати ринки збуту молочної продукції (за його даними, Україна зможе вийти на ринки ЄС, Північної Африки, Саудівської Аравії, Ізраїлю), — радить Ліссітса, — оскільки подібні заяви з боку Росії лунали неодноразово, були застосовані санкції, й деякі компанії навіть збанкрутіли через це». Ці побоювання не позбавлені підстав. Днями Держстат повідомив, що поголів’я великої рогатої худоби в Україні за 2011 рік скоротилося на 0,5%, а корів — на 1,6%, продовжуючи стійку тенденцію до зменшення молочного стада в країні, що склалася в попередні роки.
На захист українського сиру вийшла важка артилерія в особі прем’єр-міністра Миколи Азарова. «Якщо наші російські колеги обмежать доступ українських товарів на свій ринок, — сказав він у Хмельницькому, куди приїхав, за його словами, невипадково, — передусім постраждають вони самі, оскільки наші сири хорошої якості й мають нижчу вартість. Отже, російські громадяни будуть змушені купувати дорожчі польські сири або зіткнуться з тим, що часто буває, коли внутрішній ринок закривається, — зі зростанням цін». Прем’єр запевнив, що «на першій же зустрічі між керівництвом України та Росії всі ці питання будуть досить жорстко поставлені». «Я на камеру скуштував сири, ознайомився з технологією, — розповідав журналістам прем’єр, — і однозначно своїм російським партнерам і колегам можу сказати, що треба ще постаратися, щоб російські заводи виготовляли сири такої якості. Наша продукція високої якості, ми дотримуємося всіх стандартів, жодних до нас претензій бути не може». При цьому Азаров нагадав, що озвучені російською стороною претензії стосувалися шести українських підприємств, які взагалі не постачають продукцію на російський ринок. До речі, як повідомляє кореспондент «Дня» Вікторія Кобиляцька з Черкас, у Росії назвали Звенигородський твердий сир неякісним. Але це твердження безпідставне, пише кореспондент, оскільки підприємство з січня 2006 року взагалі не реалізовувало сири в російській Федерації. Про це нам повідомили в облдержадміністрації з посиланням на директора держпідприємства «Черкасистандартметрологія» Віктора Білоусова.
«День» зателефонував також до компанії «Бель Шостка Україна» і запитав, чи є в цього відомого вітчизняного виробника перепони при експорті продукції до Росії. Директор із зовнішніх зв’язків Наталія Фесюн повідомила, що жодних проблем при експорті сирів до цієї країни в компанії немає. Щодо інших українських підприємств, які згадуються у «чорному списку» Росспоживнагляду, то це, на її думку, справжнє безглуздя і насправді політика, оскільки жодне з них свою продукцію до Росії не постачає. «Як у такому разі можна перевірити якість сирів і як, не перевіряючи, можна про неї щось говорити? — запитує спеціаліст і додає: — Дуже прикро».