Жителі Павлограда стривожені появою їдкого диму в повітрі — багато хто з них скаржиться на подразнення в горлі, погане самопочуття і боїться відчиняти кватирки. У місті поширюються чутки, що це пов’язано зі спалюванням ракетних корпусів на місцевому хімзаводі. Павлоградці побоюються, що процес утилізації призведе до забруднення атмосфери токсичними відходами. Справді, знищенням ракетних корпусів планують зайнятися на згаданому підприємстві. У квітні цього року на ПХЗ у присутності глави держави запрацювала промислова установка з розмиву твердого ракетного палива, яке виймають із ліквідованих радянських ракет. Їх корпуси поки що складують у заводських сховищах, проте ведеться підготовка до спалювання в спеціальній печі.
Утім, як заявив на прес-конференції директор Павлоградського хімзаводу Леонід Шиман, технологічний процес спалювання, попри всі страхи, нічим особливим не загрожує. Наразі, розповідає він, утилізовано 700 тонн палива, і в цілому цю роботу планується завершити протягом двох найближчих років. Паралельно ведеться будівництво 13 об’єктів, які мають позбавити Україну від небезпечної спадщини і переробити паливо на промислову вибухівку. Наступного року на підприємстві почне функціонувати також установка з утилізації порожніх корпусів ракет, проектування і будівництво якої здійснюється за рахунок коштів, виділених США. Домовленості про це було досягнуто під час саміту з ядерного роззброєння у Вашингтоні, коли Президент України В. Янукович зустрічався з президентом США Б. Обамою. Порожні корпуси, звільнені від залишків ТРП, повинні подрібнити і спалити в спеціальній печі, яку невдовзі виготовлять у Німеччині. Л. Шиман запевняє, що всі технології утилізації ракетного палива пройшли сертифікацію і не є небезпечними для людей. За його словами, ПХЗ забруднює повітря у Павлограді в 23 рази менше, ніж це дозволено лімітами на викиди. «Завдяки введенню на підприємстві системи екологічного моніторингу, впровадженню високоефективних технологій чимало виробничих циклів на заводі вдалося зробити замкнутими. Відходи від одного виду діяльності ми використовуємо як пальне для іншого процесу. Це дозволило нам істотно знизити викиди в зовнішнє середовище», — говорить директор ПХЗ. Функціонування промислового об’єкта з утилізації порожніх корпусів ракет дасть можливість запобігти накопиченню відходів та їх негативному впливу на стан довкілля, унеможливити викиди токсичних речовин в атмосферне повітря і скидання стічних вод.
Проте з технологією спалювання у Павлограді не згодні не лише активісти громадських організацій, але й представники мерії. Там вважають, що порожні корпуси краще складувати. Із цього приводу керівництво міськради має намір провести громадські слухання. Якщо жителі висловляться проти, то проблемою займеться спеціальна комісія. «У ЗМІ з’явилась інформація, що люди скаржаться на Павлоградський хімзавод, який спалює корпуси ракет, через що повітря в місті наповнюється їдким димом, — обурюється Л. Шиман. — Я хочу заявити, що установку з утилізації порожніх корпусів ракет буде запущено лише влітку 2012 року. На даний момент вона ще тільки будується для нас за кордоном». Директор вважає, що причина неприємного запаху криється зовсім в іншому, а саме — в нерозпорядливості міської влади. «Сьогодні Павлоград задимлений через те, що побутове сміття не вивозиться, а спалюється просто на території міста. Наш завод до цього диму жодного стосунку не має», — стверджує керівник ПХЗ.