Цього року виповнилося 80 років від дня народження Лауреата премії ім. Махатми Ганді та Премії миру ЮНЕСКО Шрі Чинмоя (1931—2007 рр.). До цієї дати в Києві в галереї «Мистець» відкрилася виставка живописних робіт майстра, які можна побачити до 20 листопада.
Народившись у маленькому селі у Східній Бенгалії й здобувши освіту у відомій духовній общині Шрі Ауробіндо на Півдні Індії, Шрі Чинмой з 1964 р. проживав на Заході, у Нью-Йорку, щедро даруючи людству світло своєї душі через музику, поезію, живопис. Шрі Чинмой писав: «Я стараюся надихнути всіх людей, незалежно від віку, прагнути здійснити свою мету. Поняття «неможливо» існує лише в розумі, але не в серці».
Творче життя Шрі Чинмоя різноманітне та плідне. Як художник він написав тисячі живописних полотен у стилі «Джарна Кала», що в перекладі з бенгальської мови означає «Фонтан-Мистецтво», та понад 15 мільйонів малюнків птахів. Птах — це символ душі й має нагадувати про те, що в кожного з нас є душа, яка прагне здійснити себе в нас і через нас та піднести людську свідомість до найвищих вершин. Адже наша природа божественна, нам лишень потрібно згадати про це.
Як композитор і музикант Шрі Чинмой — автор понад 19 тисяч пісень (!) і дав декілька сот безкоштовних концертів у різних концертних залах, зокрема в таких відомих, як Лінкольн Центр, Карнегі Хол, Ройял Альберт і Будокан Хол. Відомі музиканти Пабло Казальс, Леонард Бернстайн, Ієгуді Менухін і Раві Шанкар дали високу оцінку музиці Шрі Чинмоя.
Протягом свого життя Шрі Чинмой досяг чимало хороших результатів з бігу на короткі дистанції та в марафонських забігах. А його підняття неймовірної ваги доводять те, що, незалежно від віку, людина справді безмежна у своїх можливостях, якщо веде духовний спосіб життя і прагне досконалості. Він говорив: «Якщо я можу, то й ви також можете». Філософія Шрі Чинмоя полягає в тому, що людина не повинна змагатися з іншими, а має перевершувати саму себе, розвиваючись усебічно й гармонійно. Лише такий підхід приносить справжню радість і задоволення в житті.
Заснований Шрі Чинмоєм «Всесвітній Біг заради Гармонії» дає можливість людям різних країн відчути, що всі вони — одна велика родина й можуть жити в мирі та гармонії одне з одним. Цей рух щороку охоплює все більше країн і нових територій у тих країнах, де він уже став традиційним. До бігу долучається щораз більше людей різного віку, приєднуючись на дистанції, щоб пробігти з Факелом Миру, хто скільки зможе, бодай декілька кроків, передаючи Факел із рук у руки і вклавши в нього всю силу свого серця. Кияни не раз зустрічали Факельну естафету, яка проходила вулицями міста й завершувалася концертом під Аркою Дружби поряд із Хрещатиком. У концертах брали участь відомі артисти, спортсмени, громадські діячі та представники влади країни та столиці.
Киянам і гостям міста вже знайома творчість Шрі Чинмоя, бо виставки його живопису і малюнків із серії «Мої птахи — Мрії про Мир» відбувалися в Українському фонді культури та навіть у стінах Верховної Ради. Приїздили до нашої столиці музичні групи із різних країн, які виконують його музику, що несе спокій та гармонію і здатна вивести божественне в людині на передній план. Величний творчий спадок Шрі Чинмоя, втілений у його живописі, музиці, поезії, п’єсах, оповіданнях та есе, занурює нас у найпотаємніші глибини високодуховної філософії Сходу, яка розкриває істинний сенс людського буття та надихає тисячі людей на одухотворене і творче життя.
Шрі Чинмой присвятив своє життя мрії — мрії про світ, сповнений спокою, гармонії та єдності. Він був переконаний, що завдяки рішучості та наполегливості ми неодмінно досягнемо цієї заповітної мети, ми — сестри та брати єдиної родини людства. Художник, композитор, поет і філософ Шрі Чинмой переконаний, що кожна людина має безмежний творчий потенціал доброти, щастя та служіння іншим.
«Усім, чим слід володіти, слід також і поділитися».
«Навчися мистецтва прощати і застосуй його спочатку до себе, тоді тобі буде легше вибачати іншим».
«Вчора я був розумним і хотів змінити світ. Сьогодні я мудрий, ось чому я змінюю себе».
«Кожна добра, чиста і плідна думка є силою в нашому повсякденному житті».
«Ти повинен керувати своїми думками, а не навпаки».