У середу, 26 жовтня, близько 5 тисяч студентів Київського політехнічного інституту влаштували пікет Міністерства освіти, науки, молоді та спорту. У такий спосіб молодь відстоювала право на вибори ректора університету. Повноваження чинного ректора — Згуровського Михайла Захаровича — закінчуються 1 листопада. Втім, конкурс на заміщення фактично вже вакантної посади досі не оголошений. Ситуація на диво схожа на ту, що виникла з переобранням ректора у Донецькому національному університеті в липні минулого року, коли чинного ректора Володимира Шевченка звільнили, позбавивши права брати участь у конкурсі. Саме ця схожість і тривожить студентів та викладачів КПІ.
— По настроях міністерства частково зрозуміло, що в нього є бажання призначити виконуючим обов’язки ректора людину «ззовні» — і це викликає в нас найбільші побоювання, — говорить голова студентської ради КПІ Олег ДЕСЯТОВ. — Справа в тому, що законом ніде не регламентується, на який термін її призначають, скільки часу вона може виконувати обов’язки ректора. Колектив університету та студенти бояться повторення історії з Донецьким національним університетом, Вінницьким політехнічним університетом, Київським університетом харчових технологій, у випадку з якими держава призначила виконуючими обов’язки ректора сторонніх осіб. Адже на цій посаді людина має право підписувати всі види документів та угод, у тому числі — на продаж земельних ділянок. Ця тема є особливо актуальною для КПІ, адже впродовж останнього року держава активно цікавиться базами студентського відпочинку «Маяк», «Політехнік», «Глобус», «Сосновий» на березі Київського моря.
У 2004 році, коли відбувалося останнє переобрання ректора, конкурс на заміщення посади був оголошений за два місяці. Керуючись такою практикою, Комісія щодо виборів ректора цього разу була створена ще у вересні. Проте міністр Дмитро Табачник, як повідомляє «Радіо Свобода», заявив, що не можна оголошувати конкурс на «живе місце» і що це буде зроблено 1 листопада.
За словами Олега Десяткова, представники Комісії щодо виборів неодноразово намагалися потрапити на зустріч до міністра освіти, але «кожного разу секретар відповідала, що він у відрядженні або в Кабінеті міністрів, а тому не може прийняти представників вишу». Як результат, колектив університету прийняв рішення офіційно звернутися до міністерства з вимогами оголосити конкурс та призначити на посаду виконуючого обов’язки обрану колективом людину — Михайла Згуровського. Це звернення було передано до міністерства освіти.
Мітинг 26 вересня голова студентської ради КПІ називає просто — «зборами колективу», на які, до речі, був запрошений і Дмитро Табачник. Але не прийшов. Тому колектив вирішив піти до нього.
— Це не був мітинг на захист Михайла Згуровського, це був мітинг на захист права самостійно вибирати собі ректора. Основні вимоги у нас дві: щоб першого листопада був оголошений конкурс на заміщення посади ректора КПІ та щоб до того, як колектив і студентство обере собі нового керівника, виконуючим обов’язки ректора на цей короткий термін був призначений Михайло Згуровський, — зазначив у коментарі «Дню» студент університету, учасник акції Ілля ВЛАСЮК.
Якщо міністерство не виконає ці вимоги, студенти обіцяють не пускати новопризначеного виконуючого обов’язки на поріг КПІ.
«День» звернувся по коментар до Михайла Згуровського, але його секретар Володимир Янковий відповів, що Михайло Захарович прийняв рішення жодним чином не коментувати ситуацію до 1 листопада. І виявляється, не тільки для преси. «Нам би хотілося більш докладно поспілкуватися з Михайлом Згуровським, але він, на жаль, жодним чином не втручається в цю ситуацію. Говорить, що до першого листопада він залишається ректором КПІ, а отже, займається тими справами, якими і має займатися: будівництвом стадіону, відкриттям пам’ятників, поточною роботою по університету», — розповів Олег Десятков.