Схоже, остаточне рішення української влади посадити екс-прем’єра Юлію Тимошенко внесе серйозні корективи у зовнішньополітичний курс України. Вже точно відомо, що Віктор Янукович не поїде завтра до Брюсселя, де сторони повинні були обговорити фінальні деталі договору про асоціацію України з ЄС, який Київ розраховував підписати на самміті Україна — ЄС у грудні цього року. В інтерв’ю західним ЗМІ Віктор Янукович заявив, що Україна готова відкласти підписання угоди про асоціацію з ЄС, якщо вона не включатиме можливість майбутнього членства: «Якщо Європа не готова до цього з якихось причин, або Україна не готова, то рішення може бути прийняте пізніше». Більш того, Президент дав зрозуміти, що вважає неприйнятним звільнення Юлії Тимошенко з ув’язнення: «Який сигнал ми даємо суспільству? Що, аби скоювати злочини, треба бути членом опозиції?».
Прогнози багатьох експертів і політиків про те, що після вироку лідеру опозиції влада під тиском української і світової громадськості здасть назад, не виправдалися. Як зазначив політолог Михайло Погребинський, «ЄС не врахував психологію Януковича». Був момент, коли здавалося: влада — відступить. Президент навіть допускав, що Апеляційний суд може проходити вже з урахуванням декриміналізованих статей, за якими засуджено Тимошенко. Але категоричні заяви представників європейської еліти, які ставили питання руба, як бачимо, викликали у Януковича і команди зворотну реакцію. Втім, на що сподівалась українська влада, засуджуючи Тимошенко? Європа неодноразово давала зрозуміти, що не обміняє цінності на економічні блага. До того ж залежність країни від «психології Президента» може призвести до непередбачуваних результатів.
Віддаляючись від Брюсселя, ми автоматично штовхаємо самі себе в обійми російсько-білоруського простору. Неодноразово відмовляючись раніше від вступу до Митного союзу, тепер, виявляється, Україна може й замислитись. «Якщо від Європейського Союзу прозвучать абсолютно чіткі сигнали «ні», то достовірність переорієнтації на Митний союз доволі велика. Люди, які сьогодні хочуть бачити Україну в Митному союзі, можуть отримати дуже серйозний аргумент на користь тези про те, що треба рухатись у цей союз», — сказав учора віце-прем’єр-міністр — міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко в інтерв’ю «Дню».
Продовження теми на стор. «ТЕМА «Дня»»