Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЄС — «на відстані руки для України»,

або Що буде в декларації саміту Східного партнерства
28 вересня, 2011 - 00:00
ГОЛОВА ЄВРОПЕЙСЬКОГО ПАРЛАМЕНТУ, ВІДОМИЙ ПОЛЬСЬКИЙ ПОЛІТИК ЄЖИ БУЗЕК ТА МІНІСТР ІНОЗЕМНИХ СПРАВ ПОЛЬЩІ РАДОСЛАВ СІКОРСЬКИЙ / ФОТО З САЙТА RADEKSIKORSKI.PL

Україна як ніколи близька до підписання з Європейським Союзом Угоди про Асоціацію та Поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі. І про це заявляють як у Брюсселі, так і в багатьох європейських столицях. Про це говорить керівництво Польщі, яка головує у цьому півріччі в Європейському Союзі. І на зустрічі у Варшаві з журналістами, які представляють країни Східного партнерства, міністр закордонних справ Радослав Сікорський відзначив: «Оскільки ми в принципі узгодили текст Угоди про ЗВТ з Україною, то саміт Східного партнерства, який розпочнеться завтра увечері в столиці Польщі, — підтвердить це. І ми сподіваємося, що протягом польського головування зможемо підписати цю угоду з Києвом». Щоправда не все так просто, але про це пізніше.

Глава польського зовнішньополітичного відомства також розповів, що Польщі і Швеції, як ініціаторам Східного партнерства вдалося переконати всі країни ЄС у важливості цієї ініціативи. А якби її не було, додав він, то вся увага ЄС була б прикута до Півдня.

За словами польського міністра, другий саміт Східного партнерства, який буде проходити за більшої кількості глав урядів країн-членів ЄС, «підсумує те, що ми зробили і ми також накреслимо плани на майбутнє».

Господарем саміту буде Дональд Туск, а головуватиме на ньому Херман ван Ромпей, що означатиме, що ця зустріч відбуватиметься на самому високому рівні в рамках засідання Європейської Ради. На саміті буде присутня верховний представник з питань зовнішньої політики ЄС Катрін Ештон і європейський комісар з питань розширення Стефан Фюле, що важливо для країн Східного партнерства.

Пан Сікорський зізнався, зміст декларації, яку буде ухвалено у п’ятницю по завершенню саміту, не задовольнив усіх. Як відомо, Україна прагнула і прагне внесення в преамбулу угоди і відповідно в декларацію положення про перспективу членства в ЄС. Інші країни, хотіли включити в декларацію положення про те, що президент Олександр Лукашенко має звільнити всіх політичних в’язнів. Але проти цього положення, як повідомив «Дню» один із білоруських опозиціонерів Александр Лебядько, виступила Україна.

Тим не менше, за словами Сікорського, у декларації буде присутнє визнання європейських прагнень тих європейських країн і партнерів які цього прагнуть чи визначать для себе це як мету.

Шеф польської дипломатії визнав, що таке формулювання не влаштовує деяких партнерів. «Хочу нагадати, що коли Польща прагнула зблизитися з ЄС, то у неї не було навіть такої декларації. Ми будували свої дії на основі нашої односторонньої декларації», — наголосив він.

За його словами, Європейський Союз визнає, що створення безвізового простору не буде довгостроковою метою, а буде реалізовуватися відповідно до того, чи хочуть цього країни і чи будуть вони відповідати відповідним критеріям. Це також є плюсом для України, але звісно залежатиме від її зусиль досягти відповідності зазначеними критеріям введення безвізового режиму.

Сікорський також сказав, що в декларації ЄС підкреслить важливість програм співпраці з країнами Східного партнерства у певних секторах, зокрема енергетики, транспорту, сільського господарства і безпеки. Окрім того, додав він, для громадян країн Східного партнерства буде відкрито можливості для участі в програмах, які проводять агентства і установи ЄС для громадян євроспільноти. За його словами, це може бути програма Erasmus для студентів та науковців.

Тим часом державний секретар МЗС Польщі Миколай Довгелевич у розмові із журналістами висловив сподівання, що саміт буде позитивно сприйнято в ЄС і він стане першим реальним кроком до економічної співпраці. За його словами, у ключових умовах угоди про Поглиблену і всеохоплюючу зону вільної торгівлі йтиметься не лише про торгівлю, а й про адаптацію стандартів, які діють в ЄС. «То є насправді перший крок реальної економічної інтеграції, зважаючи на те, що слово про політичну інтеграцію для деяких країн в ЄС звучить поки що дивно», — наголосив заступник шефа польської дипломатії.

На його думку, у цьому контексті готова угода з Україною є революційним проривом. Пан Довгелевич повідомив, що з боку Європейської комісії існує пропозиція збільшити фінансування для Східного партнерства додатково на 150 млн. євро. Також існують пропозиції надання кредитів для малих і середніх підприємств, збільшення інвестицій для країн Східного партнерства.

Зі свого боку Радослав Сікорський повідомив, що у Варшаві буде створена академія публічної адміністрації Східного партнерства. «Як ми вчилися реформувати нашу державну адміністрацію при вступі до ЄС, так і вам буде потрібно навчити чиновників, спроможних відповідно співпрацювати з ЄС і здійснювати реформи», — пояснив він.

Пан Сікорський також сказав, що в декларації буде підтверджено засади «більше за більше» чи іншими словами можливість більшої співпраці для тих країн, які бажають більшого і більшого досягають і відповідно принцип «менше за менше», для тих країн, де проявляється диктатура, є політичні в’язні чи фальсифікуються вибори.

Як відомо, останнім часом у зв’язку з арештом Тимошенко, судовим процесом проти екс-прем’єр-міністра та багатьох опозиціонерів — членів її уряду, серед багатьох європейських політиків і офіційних осіб лунають застереження щодо дотримання українською владою прав людини і демократичних свобод. І дехто з політиків навіть пов’язує підписання угоди про асоціацію та ЗВТ зі звільненням Тимошенко з-під арешту і припинення переслідування політичної опозиції.

Ось що відповів шеф польської дипломатії на запитання автора про те, що мають ще зробити ЄС, Польща і Україна, щоб завершити переговори з названих вище угод і парафувати їх на грудневому саміті ЄС — Україна і чи не завадить цьому продовження перебування Тимошенко під арештом чи засудження до ув’язнення на момент підписання угод: «Наскільки знаю, всі питання, які стосувалися підписання договору про ЗВТ, були зняті й було досягнуто взаєморозуміння. А це означає, що статус, подібний до того, який має Норвегія чи Швейцарія, або можливість інтеграції до найбільшого у світі ринку з 500 млн. споживачів — на відстані руки для України. Але ми підписуємо не лише торгову угоду, але й угоду про асоціацію, де йдеться про спільні цінності, інституції та демократичні процедури. Коли я був в Ялті на саміті «Ялтинська європейська стратегія», то говорив українському прем’єру та міністру закордонних справ, що політичний клімат в Україні це козир, який показує Україну з позитивної сторони і на це потрібно звертати увагу. А також з цієї причини, що угода підлягає ратифікації. В Європейському парламенті та у всіх без винятку країнах-членах ЄС, які будуть дуже уважно стежити за станом реалізації декларації про спільні цінності, ключовим питанням є збереження неупередженості судової влади і дотримання принципу, що опозиція повинна користуватися політичними правами», — зауважив Радослав Сікорський.

Зрозуміло, що українській владі потрібно звертати увагу на ці застереження і робити все, щоб не було й натяку на політичне переслідування опозиції. А ручна опозиція буде лише на шкоду, тому що хтось має вказувати на помилки уряду і показувати шлях кращого вирішення проблем, які стоять перед країною. Час, щоб зробити висновки і виправити помилки для офіційного Києва ще є. І це, мабуть, треба зробити до візиту президента Януковича до Брюсселя 20 жовтня, щоб був час внести останні корективи у текст угоди до 15 грудня. Адже більш сприятливих умов підписати угоди, що наближають нашу країну до ЄС, ніж за польського головування в України більше не буде.

Микола СІРУК, «День», Варшава — Гданськ
Газета: 
Рубрика: