Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Пошук чорної кішки в темній кімнаті

Леонід Кучма у справі Гонгадзе шукає зовнішніх ворогів
16 вересня, 2011 - 00:00

В ексклюзивному інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна колишній президент Леонід Кучма знову пов’язав загибель журналіста Георгія Гонгадзе з підступами іноземних спецслужб. Це не вперше. Щойно усе це колесо з плівками Мельниченка закрутилося, на черговій зустрічі президентів країн СНД він уже озвучив цю версію. Тоді вона особливого розвитку не набула, оскільки в Москві могли й обуритися, підозра падала на неї, а сваритися з Путіним було аж ніяк не з руки. І ось після відкриття справи проти самого Кучми й свідчень Пукача версія про підступи неназваних спецслужб знову пролунала з вуст колишнього президента.

«Зараз, напевно, для всіх очевидно, що така масштабна операція з використанням складних технологій (і цифрових, і підривних) могла бути проведена лише силами спецслужб. Але потрібно з’ясувати, яких. Хто саме за нею стояв. Тому що однаково зацікавленими в ній могли бути й зовнішні, й внутрішні сили. Перші — в ослабленні сильного субрегіонального гравця Україна, другі — в усуненні президента, який набрав сили, та в дестабілізації країни, що вперше за багато років «ставала на крило». У стабільній країні захопити владу важче». По-перше, в стабільній країні, захопити владу просто неможливо. За однієї умови, якщо вона демократична за своїм устроєм.

Щодо стабільності за Кучми можна сперечатися. Навряд чи в ній відбувалися б акції «Україна без Кучми» та Майдан-2004. Тому не треба списувати на якихось ворогів власні прорахунки й створення олігархічної держави. Може, тут колишньому президентові пошукати зацікавлених у скандалі осіб.

І найголовніше. Хоч би які іноземні спецслужби затівали змови й підривні операції, не вони, а колишній президент виголосив ті слова щодо Георгія Гонгадзе, які й були зафіксовані на відомих плівках. Він що, робив це в стані наркотичного сп’яніння чи гіпнозу іноземних агентів, які наповнили його адміністрацію. Ні, що сказано, те сказано, й тепер треба пояснити чому або визнавати свою участь у цій справі.

Нам уже доводилося зазначати, що на плівках немає нічого такого, про що чимало людей не знали б. Усі подальші після оприлюднення плівок дії влади на чолі з президентом фактично підтверджують те, що на них записано, тому не треба шукати чорну кішку в темній кімнаті й намагатися кинути тінь на те, що й так чорне. Касетний скандал і справа Гонгадзе — продукти внутрішнього виробництва. Інша річ, що наші так звані друзі й стратегічні партнери скористалися їхніми наслідками, зокрема й за допомогою своїх спецслужб. Але й це теж провина Леоніда Кучми, який не створив відповідних державних механізмів для протидії таким діям з-за кордону.

І взагалі, може, варто зізнатися й покаятися? Адже покаянну голову...

Юрій РАЙХЕЛЬ
Газета: