Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Микола Азаров — про стратегічний вибір України

14 вересня, 2011 - 00:00

Прем’єр-міністр України Микола Азаров дав інтерв’ю впливовій французькій газеті «Le Figaro». У розмові з французьким журналістом український прем’єр виклав своє бачення «газової справи» Юлії Тимошенко та розповів, чому Україна не вступить до Митного союзу.

Пропонуємо вашій увазі витяги з цього інтерв’ю.

— Менше ніж через два роки після обрання Віктора Януковича Україна знову вступає у відкритий конфлікт з Росією через ціни на газ. Як ви можете пояснити те, що ваші відносини з сусідом настільки погіршилися? Адже ваш уряд вважався проросійським?

— Усі ці стереотипи створили наші противники. Президент і я сам — далеко не новачки в політиці, й ми завжди обстоюємо інтереси України. Погіршення відносин, про яке ви говорите, може бути пов’язане зі складною політичною ситуацією в країні: Європейський Союз критикує нас, що навело російське керівництво на думку, що ми стали слабкішими й що воно може скористатися цим і ставити нам ультиматуми. У міжнародних відносинах такий підхід є неприпустимим.

— Росія готова задовольнити ваші вимоги, тобто знизити ціни за газовими контрактами, в обмін на злиття двох національних газових компаній, «Газпрому» й Нафтогазу», й ваш вступ до Митного союзу Росії, Казахстану й Білорусі. Чому ви відмовляєтеся від її пропозиції?

— Я не бачу жодного зв’язку між трьома цими пунктами. Європа також пропонує нам вступити до зони вільної торгівлі. І при цьому вона не ставить перед нами таких умов. Крім того, на відміну від згаданих вами країн, Україна є членом Світової організації торгівлі, що ставить перед нами певні зобов’язання. Як Росія може вимагати від нас дотримуватися невигідних для нас газових угод і водночас вимагати від нас вступити до Митного союзу, порушивши тим самим безліч інших договорів, що пов’язують нас із СОТ?

— Чи не було помилковим ваше рішення погодитися на продовження оренди бази Чорноморського флоту в Севастополі в обмін на перегляд газових тарифів?

— Коли ми прийшли до влади на початку 2010 року, у нас не було іншого вибору. Казна була порожньою, ситуація була гіршою, ніж зараз у Греції, а співпраця з МВФ була порушена. У таких умовах у нас просто не було грошей на підвищення тарифів, нав’язане нам за підписаним Юлією Тимошенко договором. У результаті ми звернулися до російської влади й дійшли такого рішення. Сьогодні ми, як і раніше, націлені на партнерські відносини з Росією. Нас об’єднує спільна історія, і ми ніколи не вестимемо ворожу щодо неї політику. Але я ще раз повторюю, що наш стратегічний вибір — це шлях європейської інтеграції. Ми поділяємо демократичні цінності Європи. Вони є гарантією стабільного розвитку України.

InoСМИ.Ru
Газета: 
Рубрика: