Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Більше, ніж фото...»

Як фотовиставка «Дня» та представлення наших книжок відгукнулися в Миколаєві
21 грудня, 2015 - 19:27

Минулої п’ятниці «інтелектуальний спецназ газети «День» вже вдруге за останні два роки висадився у південному форпості України — в Миколаєві. 18 грудня саме у цьому місті відбулося урочисте відкриття Фотовиставки «Дня» у музеї «Старофлотські казарми», яка триватиме до 24 січня. Та про все по порядку.

Протягом дня на всіх миколаївців чекав інтелектуальний інтенсив від авторів газети, які у ранковому ефірі телеканалу «ТАК TV» представили цьогорічний публіцистичний триптих «Дня». «Наші книжки торкаються насамперед новітньої історії України, але перед цим у нас є велика бібліотека «Дня», присвячена багатьом історичним періодам та відносинам нашої країни із сусідами. Наш курс — це наша ідентичність, її відновлення та укріплення, — зазначив редактор відділу політики Іван Капсамун. — Книга «Котел» називається так, бо перед тим, як побачити військові котли, у нас були політичні, які й призвели до сьогоднішніх сумних наслідків. І на прикладі «справи Гонгадзе—Подольського» ми можемо побачити, наскільки політики здатні до змін. На жаль, поки вони не готові».

Журналіст «Дня» та автор книги «Я — свідок» Валентин Торба зазначив: «Є волонтери, які допомагають українським військовим на сході матеріально, є артисти, які допомагають духовно. Ми у «Дні» допомагаємо інтелектуально. Тому я називаю нас «мобільною групою журналістів». Всі українці, в тому числі військові, мають знати, в чому причини сьогоднішньої війни».

Марія Семенченко, редактор відділу «Суспільство», яка представляла книжку «Катастрофа і Тріумф. Історії українських Героїв», зазначила, що це «голоси безпосередніх учасників і очевидців війни на сході»: «Мине час, і ці події будуть інтерпретувати по-різному, а ці живі історії допоможуть побачити повну картину того, що відбувається нині».

«МАЄМО ЗМОГУ ПОБАЧИТИ ВСІ ГОЛОВНІ ПОДІЇ 2015 РОКУ»

Та ранковий ефір став лише розминкою для інтелектуального спецназу. Із перервою на чашку кави журналісти «Дня» вирушили на відкриття фотовиставки, куди завітали і представники міської та обласної влади, культурні та громадські діячі, курсанти, школярі. «Я радий бачити так багато гостей на відкритті. У Києві презентація Фотовиставки «День»-2015» стала унікальним явищем. І дуже знаково, що після Києва фотовиставка приїхала до Миколаєва, — відзначив у вітальному виступі Іван Капсамун. — Фотографія була союзником «Дня» із самого заснування газети. Як наголосила головний редактор «Дня» Лариса Івшина, цьогорічна фотовиставка стала перехрестям поглядів: військових, політиків, волонтерів... І дуже важливо помітити, що це не просто фото, це — аналіз. Можна зупинятися біля кожної світлини і аналізувати: як ми прожили цей рік і як нам жити далі. І два фото переможців цьогорічного фотоконкурсу — «Батьки системи» і «Феміда опустила очі» — саме показують причину всього, що в нас відбувається і в якому стані зараз перебуває не лише політикум, а й уся країна».

Слід зазначити, що посприяли цьогорічному приїзду фотовиставки «Дня» місцеві друзі та партнери газети, серед яких директор Коледжу преси та телебачення, генеральний продюсер ТК «ТАК TV» Гліб Головченко та новообраний міський голова Олександр Сєнкевич. Тож мер зазначив: «Ця фотовиставка гармонійно відкривається напередодні Дня святого Миколая — свята, яке б ми хотіли «зашити» в ДНК міста, адже раніше його не святкували, а відзначали. І я хочу привітати з цим усіх причетних до відкриття фотовиставки «Дня». Коли мене запитують, яким я бачу майбутнього миколаївця, я кажу, що це думаюча людина, яка читає. У нас, на жаль, не сформована культура читання друкованих видань. Але сподіваюся, що ми її формуватимемо спільно з «Днем».

«Давайте згадаємо людей, без яких ця подія не була б можливою. Зокрема, головного редактора «Дня» Ларису Івшину. Своїми проектами вона не дає Україні не те що заснути, а навіть задрімати... Насправді дуже важливо, що напередодні Дня святого Миколая ми наповнюємо це свято новим інтелектуальним змістом, – наголосив Гліб Головченко. – Сьогодні ми також згадуємо багатьох військових. І у нашому залі теж приємно бачити людей у формі. Ми їм дуже вдячні, вони захищають нашу країну. Хочеться, щоб вони теж долучалися до змін, які в нас відбуваються. Вони мають дуже важливу рису – справедливість. І вимагають її від інших, в тому числі журналістів. І якраз «День» – це той зразок найвищих стандартів щодня».

«170 світлин — це уже засіб масової інформації. Сьогодні ми маємо змогу побачити головні події 2015 року очима фотомайстрів і аматорів з усієї України, — зазначила під час виступу на фотовиставці заступник голови Миколаївської ОДА Оксана Янішевська. — Для Миколаївщини це дуже важливо, бо за цей рік ми пережили багато знакових моментів. Багато наших хлопців в АТО, Миколаївщина приймає вимушених переселенців, ми показали сильний волонтерський рух. Для мене фотовиставки так само важливі, як і розвиток документального кіно, тому що маємо якнайкраще документувати сьогодення. Я дякую всім організаторам виставки і бажаю, щоб її побачили якнайбільше відвідувачів». Сама пані Оксана придбала повний комплект книжок «Дня», тим самим долучившись до інтелектуальної аудиторії читачів, якими так пишається газета.

«ХОЧЕТЬСЯ, ЩОБ ЛЮДИ РОЗУМІЛИ, ЯКОЮ ЦІНОЮ ЗДОБУВАЄТЬСЯ МИР»

До слова, 34 повні комплекти книжок Бібліотеки «Дня» було передано до всіх миколаївських шкіл та двох бібліотек за підтримки миколаївського міського голови Олександра Сєнкевича. «У Миколаєві є багато людей, які вболівають за те, щоб у місті реалізовувались нові цікаві проекти. Приїзд «Дня» — один із них, — прокоментував член команди мера Руслан Рохов. — Разом з Олександром Сєнкевичем і Ларисою Івшиною ми вирішили, що будемо інвестувати у молодь, у школи. Щоб ми пишалися миколаївцями не лише як воїнами та волонтерами, а й у мирний час. Ми ділимося з миколаївськими школами книгами «Дня», які допомогли придбати місцеві підприємці. Ми вважаємо, що тільки через освіту і культуру можна йти в майбутнє».

«Газета «День» з самого початку свого існування займається формуванням у українців розуміння того, до якої нації вони належать, і відкриває для них Україну. «День» вчить нас любити нашу державу, нашу націю, незалежно від національності її представників. Українці — це всі люди, які сприймають Україну як свою батьківщину, — ділиться кандидат філологічних наук Інна Береза. — Попередня фотовиставка газети «День» у Миколаєві вразила силою доброти. Нинішня майже ранить тим, що ми вже переживаємо протягом двох років. Після перегляду кожної картини, на яких зображено війну, українських військових або людей, які вимушені покинути свою домівку, виникає відчуття болю. На нашу землю прийшов ворог, ми боронимося, але віра в перемогу теж звучить на цих фотографіях. Всі ці мотиви — важлива складова фотовиставки «Дня». Також гарна ідея — із привезенням книжок «Дня» у регіони. Я також придбала кілька примірників — не лише для себе, а й для родичів та онуків. Книжки «Дня» — чудова річ для виховання здорового патріотизму у будь-якому віці».

«Найбільше, що запам’ятовується на фотовиставці «Дня» — це люди, обличчя впевнених людей, військових, які готові захищати державу, — ділиться враженнями громадський діяч Євгенія Матейчук. — На фотографіях сум, сльози, усмішки, натхнення — переплелося багато емоцій. Але добре, що у нас сьогодні є ті люди, які запалюють. Приємно, що фотовиставка, яка подорожує всією Україною, об’єднує нас, заряджає цією життєвою енергією та вірою в нашу націю».

Важливими гостями фотовиставки «Дня» стали миколаївські військові та курсанти, яких запросили на відкриття експозиції.

«Дивлюся на ці фотографії і згадуються моменти з війни, — ділиться колишній військовий зі славетної 79-ї ОАЕМБР, «кіборг» Сергій Танасов, — Хочеться, щоб люди розуміли, якою ціною там здобувається мир. Тут це добре видно. Якщо люди будуть цікавитися, не залишатимуться байдужими, то і військовим буде легше. Багато хто думає, що війна закінчується, але насправді це не так. На жаль, ворог нарощує сили і діє підступно. Тому такі виставки сьогодні необхідні в кожному місті. Щоб журналісти більше говорили про реалії, знімали документальні фільми, писали репортажі. Думаю, що в цьому плані наша журналістика трохи недопрацьовує. Відповідно, і люди часто не розуміють, що зараз відбувається. Ми самі маємо себе захистити. І якби ми опустили руки тоді або тепер, уже б, мабуть, жили під іншим прапором. Але ця війна зробить нас сильнішими. Ми вистоїмо. Головне, не ділитися на схід і захід, вірити в єдність і робити щось для цього».

КНИЖКИ БІБЛІОТЕКИ «Дня» КОРИСТУВАВСЯ ВЕЛИКИМ ПОПИТОМ СЕРЕД ВІДВІДУВАЧІВ

«Фотовиставка яскраво відображає події, які зараз переживає наша держава і які відбувалися протягом цього року. Зокрема — події на сході. У мене багато друзів, які зараз перебувають там. Вони діляться своїми фотографіями. Порівнюючи їх із тими, які я побачив сьогодні, вони схожі своє правдивістю. Коли людина бачить, що там відбувається, вона показує це як є. У новинах на телебаченні ми часто бачимо прикрашену картинку. А фотографія, як документ, на ній уже не придумаєш і не набрешеш. Я також побачив, що Україна згуртовується і не забуває своїх воїнів, як би складно не було. Порекомендую друзям прийти до музею на вихідних», — розповідає матрос Навчального центру військово-морських сил Андрій Калашник.

«День» ДЛЯ НАС Є ВЗІРЦЕМ ЯКІСНОЇ ЖУРНАЛІСТИКИ»

Завершивши офіційну частину фотовиставки, журналісти «Дня» відправились на зустріч з миколаївськими журналістами та громадськістю у стінах обласної бібліотеки ім. О. Гмирьова. Також у зустрічі взяв участь президент Фонду сприяння ініціативам «Дня» Микола Гриценко, а її модератором став науковець, директор Інституту філології ЧДУ ім. П. Могили Олександр Пронкевич. «Зазвичай, вивчаючи історію, ми розглядаємо події, які відбулись давно, — розпочав пан Пронкевич спілкування із авторами «Дня». — Але хто пише про новітню історію? Власне, журналісти. Журналісти «Дня», пропустивши через себе наше сьогодення, спробувати його осмислити».

Проте найбільш цікавою та гострою стала дискусія із журналістами «Дня». Пролунало, наприклад, питання, яке нещодавно підняла журналістка Анастасія Станко — про «мову ворожнечі у ЗМІ», і питання про Крим, і про українське телебачення, і про 90-і роки.

У ФОКУСІ

Фінальним етапом «спецоперації» десанту «Дня» у Миколаєві стала участь у програмі «Телевізійний прес-клуб» на тему «Роль журналістики у формуванні громад» на телеканалі «ТАК TV». Модератор програми Гліб Головченко запросив на прямий ефір мера міста Олександра Сєнкевича, народного депутата Тараса Креміня та інших політиків й громадських діячів. «Газета «День» для нас є взірцем якісної журналістики, — наголосив Головченко, — А саме якості часто не вистачає в цій професії, яка впливає на світогляд громадян».

Журналісти «Дня» мали можливість поділитись своїм досвідом висвітлення принципових подій в країні. Знаковим моментом в цьому плані є вбивство журналіста Георгія Гонгадзе, замовники вбивства якого досі перебувають на свободі, а решта журналістів часто проявляють апатію до згаданої справи. Зрештою, саме відсутність принципів в стандартах журналістики відкриває двері до маніпуляцій думкою загалу конкретними персоналіями та клановими групами.

ГАРНИЙ СМАК ФОРМУЄТЬСЯ З ДИТИНСТВА

Тож протягом найближчого місяця всі миколаївці матимуть змогу оцінити 170 найкращих фоторобіт цього року за версією «Дня». А всі інші українці можуть отримати таку можливість протягом наступного 2016 року.

ВРАЖЕННЯ

«ТУТ Є ЛЮДИ, ЯКІ ПРАГНУТЬ ЗМІНИТИ СВОЄ МІСТО»

Iван КАПСАМУН, редактор відділу політики газети «День»:

— Миколаїв має великий шанс вирватися... Це якщо дуже коротко про власні враження і думки після поїздки в це місто.

З одного боку, тебе зустрічають старий обшарпаний вокзал і радянські назви вулиць, які новий мер обіцяє перейменувати, а з іншого — є люди, які прагнуть змінити своє місто. На нещодавніх місцевих виборах мешканці Миколаєва зламали стереотипне сприйняття свого міста як пострадянського регіону України, обравши мером молодого і прогресивного IT-шника. 

Бажання миколаївців змінюватися і змінювати навколишнє середовище — головний ресурс міста. Це було відчутно на всіх заходах — Фотовиставці, презентації книжкових новинок «Дня», спілкуванні на місцевому телебаченні «ТАК TV». Фотовиставка стала справжньою подією для міста — багато емоцій, думок, аналізу, вражень... Було дуже приємно бачити багато молодих людей — курсантів, школярів...

Змістовним доповненням нашого інтелектуального походу, звичайно, стала презентація книжок — на телебаченні і у місцевій бібліотеці. Відчувалася велика увага, бо такий ракурс подачі новітньої історії України миколаївці чули вперше. І це не могло не викликати цікаві запитання і дискусії з приводу історичних і актуальних політичних питань. Наприклад, обговорили скандальні заяви журналістки Станко в УКУ...

Після презентації книжок до нас підходили і запрошували приїхати ще, бо на думку однієї з учасниць дискусії, — «вас мають почути всі, тоді б ми мали зовсім іншу країну. Кращу».

«МЕНТАЛЬНО МІСТО НЕ СПРИЙНЯЛО КРЕМЛІВСЬКОГО ВЕКТОРУ»

Валентин ТОРБА, кореспондент відділу політики газети «День»:

— Є міста в Україні, які можна умовно назвати «больовими точками». Адже саме вони перебувають в групі ризику з ймовірного удару ворога. Відомо, що з початком кремлівської агресії спроби розгойдати ситуацію траплялися по всьому сходу і півдню. Миколаїв — одна із південних фортець України, яка зуміла встояти перед російськими провокаціями. Але мені — луганчанину — важливо було відчути те, наскільки настрій в Миколаєві відрізняється від тла, яке було притаманне сходу і на яке зрештою зробив ставку Путін. Пострадянська атмосфера, наліплені один до одного рекламні білборди, домінація російської мови — перші враження, які кидаються в очі, нагадуючи луганську реальність. Але дитяча пісенька українською мовою в маршрутці розірвала набутий поверхневий шаблон. Порожній постамент, на якому ще нещодавно стояв Ленін, остаточно переконав, що місто «тримається» державницької сторони.

«Гради» сюди не долетіли не тільки тому, що кордон з Росією занадто далеко, але й тому, що ментально місто не сприйняло кремлівського вектору. І це не дивлячись на те, що проросійські сили тут мають значний вплив. Що врятувало Миколаїв? Суворий приклад Одеси? Можливо. Але мер міста Олександр Сєнкевич так пояснює цей феномен: «На Донбасі була домінація пролетаріату, в той час як Миколаїв зробив ставку на підприємництво». Саме дух приватного власника, на думку мера, відторгнув намагання проросійських сил. «Радянського союзу у нас ніхто не хоче, а Росія асоціюється саме з радянським минулим» — підкреслив Сєнкевич. 

«МІСТО НАМАГАЄТЬСЯ ВІДІЙТИ ВІД «РАДЯНЩИНИ»»

Марія СЕМЕНЧЕНКО, редактор відділу «Суспільство»:

У день відкриття нашої фотовиставки у Миколаєві, на шпальтах «Дня» якраз вийшов матеріал Ольги Харченко «Місто, яке показало характер». Про тих миколаївців, — громадських активістів, військових, волонтерів, бізнесменів, — завдяки яким це місто вийшло з-під впливу «русского мира». Зараз місто перебуває у пошуках, або краще сказати у виробленні власної ідентичності. Як пояснили нам присутні на ефірі «ТАК TV» експерти, які представляють різні сфери миколаївського життя, «Миколаїв більше не місто корабелів», тепер це — «місто адміралів». Зараз ще важко оцінити, чи саме цей історичний період і саме цей історичний ракурс є найбільш вдалим для нового обличчя міста (є, наприклад, ще чудова Ольвія — про що «День» зробив спеціальний випуск «Маршруту №1»), але те, що тут намагаються відійти від «радянщини» — це факт. Зокрема, про це свідчать і заяви новообраного мера Олександра Сєнкевича про перейменування вулиць і про бажання «вшити у ДНК» міста свято Миколая, і про наміри прищепити у місті традицію читати якісну друковану пресу тощо. Про це свідчив й інтерес миколаївців до нашої фотовиставки і презентації публіцистичного триптиху. Прийшли однодумці. І це прекрасне відчуття — раптом опинитися у колі своїх людей. Їх, звичайне, ще не так багато, як хотілося б, але вони є. А коли мова йде про принципові речі, важливим є кожен, хто стоїть на тій самій позиції, що й ти. Тож, якщо ми живете у Миколаєві і ще не були на нашій фотовиставці — обов’язково завітайте. А по дорозі зайдіть у книжкову крамницю і купіть наші нові книги — так ми краще познайомимося: колектив газети «День» і наші читачі. Бо якщо говорити про якусь глобальну спільну перемогу, то її можна досягти лише разом — кожен на своєму фронті.

Дмитро КРИВЦУН, Іван АНТИПЕНКО, «День». Фото Руслана КАНЮКИ, «День»
Газета: