Зустріч відбулася. 250 фотографій переможців, дипломантів та учасників Фотоконкурсу «Дня» різних років показали донецьким читачам свої непідробні емоції. У перший вечір експозиції фотовиставку відвідало орієнтовно 200 людей (більше зал просто не зміг би помістити). Грала жива класична музика. Рояль, скрипка, вокал — усе це створювало відчуття прекрасного і натхненного.
«Для мене велика честь знаходитися тут і відкрити прекрасну Фотовиставку газети «День». Я хотів би подякувати головному редакторові газети Ларисі Івшиній за цю прекрасну виставку, яка проходить у нашому рідному Донецьку. Я думаю, що у цих роботах справді відображена вся палітра життя нашої країни. Мені подобається, що тут є представники різних регіонів і різних вікових категорій. Все це створює нашу історію. Вона показує, яка прекрасна і талановита у нас країна, і найголовніше її багатство — люди. Ми часто не помічаємо того, що відбувається навколо нас, часто не надаємо значення деяким речам. Але фотографія змушує нас звернути увагу на ці проблеми і на ці моменти. І мені це здається важливим», — зазначив на відкритті Донецький міський голова Олександр ЛУК’ЯНЧЕНКО.
«Ми щороку проводимо фотомоніторинг. І мені приємно, що якщо раніше ми «робили знижку» для дитячих робіт, то сьогодні фотографії, зроблені дітьми, можуть повноцінно конкурувати з фото, знятими професіоналами. І це дійсно так. Ви можете переконатися на прикладі роботи «Хлопчик і птах». Тут, на фотовиставці, є все: і переможці минулих років, і новачки, і Євро, і спеціальний розділ для Донбасу. Я думаю, що все це не зможе нікого залишити байдужим», — зазначила головний редактор «Дня» Лариса ІВШИНА.
«За півтора року роботи наша галерея ще не знала такої масштабної — й по кількісній, і по смисловій наповненості — виставки. І нам, безумовно, приємно приймати такий проект у себе в галереї. Кожна фотографія — це шедевр. Думаю, що я сам ще не раз буду заходити в зал і думати над фотографіями», — зізнався «Дню» директор художньо-виставкового центру «АртДонбасс» ВОЛОДИМИР ТЕЛЕГІН.
Відкриття ознаменувалось і подарунками. Так, донецький міський голова вручив від газети «День» «інтелектуальний набір» книжок із Бібліотеки газети «День» Донецькій спеціалізованій школі № 95.
Генеральний директор рекламного агентства Lucky company, порталу про мистецтво, моду й кохання, Тетяна ПФАЙПФЕР вирішила відзначити одного з учасників фотовиставки та нагородила 16-річну фотографа з Тернополя Анну Зевако за роботу «Натхненний майстер» грошовим призом. «Дуже часто ми ходимо зі схиленою головою. Але варто тільки її підняти — і відразу перед нами відкривається неймовірна краса. Саме тому ми віддаємо свій приз роботі, автор якої підняла очі й побачила свій кадр».
«Виставка мені дуже сподобалася, до деяких робіт повертаєшся знову й знову. Є смішні фотографії, а є такі, які дивишся й очі щипає, наприклад, «Воскресли» Сергія Ваганова, де зняті шахтарі. Отримуєш море емоцій, хоча це не театр, ніхто перед тобою не виступає й нічого тобі не пояснює», — зазначила відвідувач виставки Віра БОЙКО.
Найбільше донеччанам сподобалися фотографії, зроблені дітьми, соціальні знімки, а також роботи донецького фотохудожника і репортера Сергія Ваганова. Сергій неодноразово надсилав свої роботи на Фотоконкурс «Дня» і ставав його переможцем у 2003 і 2004 рр. «Я неодноразово стежила за фотографіями Сергія Ваганова в Інтернеті на його сторінці в соціальній мережі, але те, що я побачила тут, — заворожує і захоплює», — поділилася своїми емоціями Ірина СОКОЛОВА.
За словами головного редактора «Дня», виставка не відбулася б без підтримки й можливостей, які з’явилися у Донецька в останні роки. «Я хотіла б відзначити, як важливо для міста мати таку галерею й як її не вистачало. Якщо раніше ми не могли собі навіть уявити, що привеземо стільки робіт, то сьогодні це реальність. До того ж зал і атмосфера тут дійсно приголомшливі, грає жива музика, ми насолоджуємося живим, цікавим спілкуванням одне з одним», — додала Лариса Олексіївна.
Також у рамках днів «Дня» в Донецьку відбулася зустріч головного редактора Лариси Івшиної зі студентами Донецького національного університету, детальніше про яку ми напишемо пізніше.
Дні «Дня» закінчуються, але наша Фотовиставка в Донецьку триває. Ви зможете відвідати її до 25 березня щодня з 11:00 до 19:00 у виставковій галереї «АртДонбасс».
ВРАЖЕННЯ
Вікторія БАЗИЛЕВСЬКА, завідувачка художнього відділу Донецького будинку працівників культури:
— Роботи приголомшливі по сюжетності, чудові по емоційному напруженню, деякі зворушливі до сліз, а деякі — щирі й веселі. Ось просто дивишся на знімок і не можеш стримати сміх, бо починаєш бути співучасником фотографа в цій маленькій події. Особливо сподобалася пильна увага авторів до смислової наповненості, тонко помічені життєві моменти, які часто проходять повз наш погляд. Коли дивишся на роботи, присвячені ветеранам, інвалідам, серце стискається. Але знімки з дітьми, наприклад, фотографія під назвою «Сонечко», де зображена дитина зі смішною зачіскою — це так трепетно, так щиро. У такі хвилини я тішуся тим, що Україна живе. А як інакше? В цих образах стільки безпосередності, стільки живого сприйняття світу. Всі учасники Фотовиставки газети «День» пробуджують у нас увагу одне до одного, щоб ми могли погане змінити, а гарне помножити. Виставка справді гідна, дуже хочеться переглянути всі фотографії по другому колу.
Тетяна ДУРНЄВА, представник Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України», керівник проекту «Донецьк без тютюнового диму»:
— Дуже душевні фотографії, практично всі не залишають байдужою. На таких яскравих прикладах можна показувати дітям історію України, життя, яким воно є насправді. Молоде покоління далеко не все бачить, хоча повинно знати про різні грані нашої реальності. Це і діти з серії «Інше дитинство», й ветерани, й українці з різних регіонів країни, люди праці — життя в повному обсязі представлене на території одного виставкового центру. Так що, з одного боку, це корисно моїм синам (Тетяна прийшла з 8-річним Михайлом і 5-річним Семеном. — Авт.), а з іншого боку, дуже цікаво самій все це побачити й відчути. Видно, що роботи зроблені з душею, представлені унікальні добірки, деякі змушують розплакатися, поринути в роздуми: якийсь час не хочеш ні на що дивитися, просто осмислювати один конкретний сюжет, потім відновлюєшся і переходиш до наступного. Чудова виставка, потрібна і корисна для Донецька.
Владислав РУСАНОВ, письменник-фантаст, доцент геологічного факультету Донецького національного технічного університету:
— Роботи всі гарні, але викликають зовсім різні емоції: деякі навівають смуток, а деякі відразу розтягують губи в усмішці. Фотографії неоднозначні, цікаві, з якимось підтекстом, подвійним дном. Можна довго розмірковувати про зміст знімків, але щоб вибрати якийсь один, кращий, потрібно не один день ходити і дивитися. В експозиції багато робіт жителів інших регіонів України, і донеччанам, я думаю, цікаві їхні погляди на життя. Завдяки цим фотографіям я бачу, що ми дивимося на світ приблизно однаково. Це підкреслює, що наша країна єдина, а всі наші розбіжності — минущі.
Юлія АКІМОВА, старший викладач кафедри журналістики Донецького національного університету:
— У цьому році виставка вразила своєю масштабністю. Дуже тішить, що представлено стільки робіт молодих донецьких фотографів. Хочеться відзначити таке багатство фотографій на тему історії та зв’язку поколінь. Найбільше запам’яталася фотографія «Остання овація», де зображений Богдан Ступка ... Ще дуже зачепила фотографія трьох малюків, які моляться. Я бачила її й раніше на сторінках газети і вже тоді відзначила її щиру енергетику. Цікава серія робіт, присвячена Євро-2012. Дуже рідко українські видання проводять для своїх читачів такі фотовиставки. Газета задає моду в цьому плані, що обов’язково має послужити стимулом для журналістів-початківців. Дякую «Дню» за це додавання інтелігентності в наше життя.
Людмила БУЛАНОВА, кандидат медичних наук, член Українського культурологічного центру, член Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих:
— Я в захваті від виставки! Фотографія «В яблучко» — просто диво! На цьому знімку зображений великим планом хлопчик із луком — молодець фотограф, який зміг зловити момент, коли людина перемагає. Ще мені дуже подобається головний редактор газети «День» Лариса Івшина: побачила по телевізору інтерв’ю, яке вона давала Сергію Дорофеєву, й відтоді дуже заповажала. Як почула, що у газети виставка — відклала всі справи і пішла на відкриття. Думаю, прийду сюди ще не раз.
Валерія НАДЄЇНА, організатор фотовиставок у Донецькому національному університеті:
— Я думаю, що виставка дуже актуальна для всіх регіонів України, адже відображає соціальне життя простих людей. Роботи змусили мене замислитися про справжній талант. Адже помічати дійсно цікаві картинки нашого побуту, в той час як багато людей не вкладають у це глибокого сенсу, дійсно можуть тільки таланти. Одна й та ж робота викликає не однакові емоції у різних людей. А це — ще одна можливість поділитися своєю думкою, подискутувати. Фотографії «Дня» вчать думати.
Ксенія КОЛЕСНИК, студентка обліково-фінансового факультету Донецького національного університету:
— Це виставка чудова. Я ніколи не думала, що зможу дивитися на фотографію більше 20 хвилин, що зможу розплакатися. Сюжети робіт дуже наближені до нашого життя й відбивають гострі та актуальні проблеми не тільки нашої країни, а й регіону зокрема. Фотографи змогли показати справжню українську сутність, самобутність, культуру й передати непідробну радість від тих дрібниць, які оточують українців у повсякденності. Мені особливо запам’яталася фотографія під назвою «Класика», де зображено маленьких хлопчиків із сигаретами в руках на тлі великого рекламного банера із закликом до боротьби з курінням. Цей яскравий знімок змусив мене задуматися над соціальними проблемами України. Спасибі велике газеті «День» за те, що організувала таку цікаву виставку. Я обов’язково сюди повернуся і приведу своїх друзів.
Анастасія ЛУГАНСЬКА, фотостудія «Мить»:
— Виставка дуже сподобалася, бачу, що фотографи-учасники здорово постаралися, щоб зробити такі зворушливі, емоційні знімки. Найбільше вразила робота «А мати жде...» Костянтина Бобрищева: стара жінка на тлі старезного будинку чекає свого сина — сльози накочувалися на очі, коли розглядала цю фотографію. Як на мене, цікаві знімки на тему футболу, особливо з дітьми-вболівальниками — дуже яскраві, незвичайні роботи.
Іван ІВАНОВ, фотограф, студент Донецького національного університету:
— Насправді я не дуже люблю репортажну зйомку, але роботи фотографів газети «День» похитнули мої переконання й показали, що репортажні знімки також можуть володіти силою і міццю. Мені особливо сподобалися чорно-білі фото, вони мають неповторну енергетику. Вразили роботи юних фотографів. Вони мені здалися набагато цікавішими й живішими, ніж знімки дорослих. Я вважаю, що власникам напівпрофесійної й професійної техніки варто відвідати цей захід. Тому що перш ніж називати себе фотографами, потрібно подивитися на знімки, представлені на цій виставці: вони можуть багато чого навчити.
Підготували Марія ПРОКОПЕНКО, Олександра ЧЕРНОВА, Донецьк. Фото Анатолія БОЙКА, Олександри Чернової