Лише два дні залишилося до завершення фотовиставки газети «День». Вже в неділю на закритті стане відомо ім’я щасливого власника роботи Сергія Харченка «Артур Степаненко», яка здобула приз призів «Золотий «День». Нагадаємо, що за правилами акції ним стане відвідувач, який запропонує найбільшу ціну. Виручені кошти газета передасть Старобільській громадській організації «Воля» на потреби українських військових, а також безпосередньо до танкового батальйону, в складі якого воює Артур Степаненко. Долучитись до благодійної акції можна за номером 303 96 21 або електронною поштою marketing. theday@gmail.com
Тим часом на фотовиставку приходить все більше людей. Нещодавно сюди у повному складі завітала група студентів ІІ курсу кафедри журналістики Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна». Цього дня студентам пощастило двічі. Щоб познайомитись з експозицією більш докладно, на виставку саме завітав колишній прем’єр-міністр України, секретар РНБО і голова СБУ, генерал армії Євген Марчук. На прохання студентів він погодився стати для них гідом і знайшов що розповісти чи не про кожний знімок. Зустріч поступово переросла у справжню лекцію, під час якої Євген Кирилович розповів про політичні, історичні та соціальні контексти представлених фотографій. «Від попередніх цьогорічна виставка відрізняється прагненням зберегти хронологічну послідовність, — розповів Євген Марчук. — Цей рік був непростим для України: спершу Майдан, потім — Крим, Донбас. Але згадаймо — з чого все починалося? Про це ви можете побачити на самому початку виставки — з серії знімків Миколи Марківа, зроблених під час зустрічі Януковича та Путіна. Тут варто передусім звернути увагу на психологію облич, на зміну їхніх виразів, і, думаю, багато що стане для вас зрозумілим. Гран-прі на XVI фотовиставці «Дня» здобув Микола Тимченко за роботу «Майдан. 22 січня». Це своєрідний ключ до року, що минає. Ми бачимо людину, яка виходить з вогню. Подивіться, цей чоловік не біжить з переляку — він іде спокійно, хоча будь-якої миті його одяг може спалахнути. На фотографії Сергія Харченка «Артур Степаненко» — хлопець-танкіст із Київщини. Він, до речі, зараз в короткій відпустці — скоро знову повертається в зону АТО. Зауважте, що за татуювання, на зразок того, яке можемо побачити в нього на руці («Воля або смерть»), бойовики зазвичай закатовують полонених українських солдатів до смерті».
«Українці на фотографіях «Дня» дуже щирі, вони борються за свою свободу, — розповідає студентка університету «Україна» Марина Полов’юк. — Ця експозиціє пробуджує патріотичні почуття, піднімає дух. Сьогодні мені вперше довелося наживо побачити Євгена Кириловича. Його «лекція» мені дуже сподобалась, я відкрила для себе багато нового — навіть не думала, що в кожній фотографії приховано стільки глибоких смислів».
XVІ Міжнародна Фотовиставка «Дня» — ВІДКРИТА!
XVI Фотовиставка «День-2014»: перший день
«Тернова» осінь
Тернова осінь: три дні вражень
«Там, на Майдані, всі були героями»
Формування фотомислення
«Це живий архів, який не дасть забути нічого»
Цього року «День» представив ще одну унікальну акцію. Вже зараз гості фотовиставки стають співтворцями нового фотоальбому «Дня» — кожен відвідувач може запропонувати власних топ-10 улюблених фотографій з експозиції, які стануть основою нового видання.
«Фотовиставка нам дуже сподобалася, особливо те, що роль гіда погодився взяти на себе Євген Кирилович, якого я знаю не перший рік, — розповідає професор кафедри журналістики університету «Україна» Ігор Комісар, який не пошкодував віддати власну пару, щоб студенти побачили фотографії «Дня». — Переконаний, що вихованці нашого університету сьогодні здобули не менше, а може, й значно більше знань, ніж на звичайній лекції. Як фотокореспондент, я був у зоні АТО понад місяць, тому мені було дуже цікаво побачити роботи колег. Фотовиставка «Дня» допомагає нам не забути про те, про що ми не маємо права забувати. Війна, яку нам нав’язали, значною мірою перекреслила все наше попереднє життя, але водночас відкрила нових героїв. На цих фотографіях українці постають зовсім в новому ракурсі. Раніше багато хто дозволяв собі думати, що ми — ледача та пасивна нація. Але в нових обставинах українці проявили себе — з’явилося багато добровольців, волонтерів, благодійників. Ми стали значно відповідальнішими за власне життя та за життя країни. Все це наочно демонструють світлини на фотовиставці «Дня».
Фотовиставка «Дня» працює щодня до неділі, 26 жовтня, включно з 10-ї до 20-ї години у Київській міській галереї мистецтв «Лавра» за адресою: Лаврська, 1. Запрошуємо всіх!
«ВІЗУАЛІЗАЦІЯ НАСТРОЇВ ЛЮДЕЙ У ДУЖЕ ОСОБЛИВИЙ ЧАС»
Д-р Аргіта ДАУДЗЕ, посол Латвійської Республіки в Україні:
— Фотографії виставки 2014 року візуалізують настрої людей у дуже особливий час. Схоплений момент розповідає більше, ніж докладні описи. Українська революція збентежила українське суспільство, схвилювала тих людей в усьому світі, хто розуміє справжні цінності — свободу, правду, честь і любов. Фотографії розповідають не лише про тих людей, що є на фото, але насамперед власне про автора фотографії. І виставка є яскравим доказом того, що разом із мужніми українцями, які захищають свою батьківщину на барикадах і на полях бою, є фотографи, які роблять те ж саме. Українці об’єднуються — в усій Україні настав той час, коли ніхто вже не може бути байдужим, і в цій виставці це вдалось яскраво показати.
КРАДУТЬ ДИТИНСТВО. ФОТО ЄВГЕНА МАЛОЛЄТКИ
«МИ ВІДЧУЛИ, ЩО НАМ Є ЩО ВТРАЧАТИ Й ЗАХИЩАТИ»
Геннадій РАДЧЕНКО, директор з корпоративних питань Nestle в Україні:
— За цей рік українці дуже змінилися. Вони стали Людьми з великої літери. Важливо, що це не просто «вони» змінилися, а змінилися всі «ми» й кожен зокрема. Я теж змінився. І фотовиставка «Дня» — певною мірою є дзеркалом, що відображає, якими ми стали. Українці перетворилися на громадян своєї держави, починаючи з наймолодшого й закінчуючи найстаршим. За цими змінами також проглядається й бажання рухатися вперед, розвиватися. За рік ми змінилися внутрішньо, тепер потрібно всім разом змінити країну. Ми відчули, що нам є що втрачати й захищати. З’явився дух єдності. Звичайно, це ще не повноцінне громадянське суспільство, але це величезний крок на шляху до нього. У людей сформувалися нові цінності й жага до життя. І коли в Україні стартувала дискусія про те, куди далі йти (до ЄС або МС), то це була вже не розмова, де менше мита, а було розуміння, що обираємо цінності й ставлення до людини в суспільстві. Ось що головне. В Європі у центрі всього знаходитися людина. І українці також захотіли реалізувати у себе вдома цю модель. У цьому плані фотовиставка газети «День» розкриває очі тим, хто не помічав або не хотів бачити це. Фотодокументалістика — це велике мистецтво. У тому, що «День» постійно звертає на це увагу, є щось героїчне. Адже в буденному житті люди просто проходять повз і не звертають уваги. А коли дивишся на фотографію, то бачиш, що вона не лише фіксує світ, але й змінює його з часом через людей, які її побачили та зрозуміли. Обираючи роботи-переможці, Nestle в Україні зупинилося на трьох. Підкупило те, що вони дихають жагою до життя і водночас — боротьбою за право гідно жити.
НА ПЕРЕДОВІЙ. ФОТО ЄВГЕНА МАЛОЛЄТКИ
«ГОЛОВНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ФОТОВИСТАВКИ «Дня» — В ТОМУ, ЩО ЖИТТЯ ТРИВАЄ!»
Міхеїл УКЛЕБА, Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні:
— На цих фото я побачив співпереживання, яке — досі триває. Ця Фотовиставка відображає те, що Україна пройшла до цього часу. До речі дипломати: я і мої колеги, посли інших країн, разом з вами співпереживали. На те, що сталося в Україні важко дивитися. Але, мабуть, таке випробування вона повинна була пройти, як раніше це зробила Грузія. Я хочу привітати редакцію газети «День» за організацію цієї Міжнародної фотовиставки. Головне призначення Фотовиставки «Дня» — незважаючи на багато апокаліптичних картин, життя триває!
УКРАЇНА У ВОГНІ. ФОТО ЄВГЕНА МАЛОЛЄТКИ
«ЦІ СВІТЛИНИ — НІБИ ЗВОРУШЛИВІ СВІДЧЕННЯ НАРОДУ, ЩО ВИЖИВ»
Сігбйорн ЛIТЛАНД, перший секретар посольства Норвегії:
— Зрозуміло, що цього року багато фотографій на виставці пов’язано з Майданом — часом, коли народ України показав, що стомився від корупції та зловживання владою, що хоче жити іншим, кращим життям, таким, на яке заслуговує. Є також фото, пов’язані з трагічними подіями на Донбасі, на яких закарбовано горе, страх, а також гордість за свою країну. Загалом ці світлини — ніби зворушливі свідчення народу, що вижив, а також додаткове підтвердження його різноманіття. Обидві фотографії, які ми відзначили, доводять, наскільки крихким є сучасний світ насправді. Фотографія «Стовп животворящий» Олександра Кузьміна, знята в Слов’янську, зображує, як людям з ноутбуками і планшетами (технічними засобами комунікації і дозвілля, які ми донедавна сприймали як належне) довелося згуртуватися на вулиці навколо стовпа електромережі, одного з небагатьох джерел електроенергії, що залишилися у місті на той час, — напевне, для того, щоб відправити звістку друзям і рідним, що з ними все гаразд. І, звісно ж, друга фотографія — «Рейс МН 17» — Євгена Малолєтки з місця падіння авіалайнера: туристи, які ще нещодавно були щасливі, летячи у відпустку або відвідати родину, друзів, коханих, мабуть, і не підозрювали про те, що відбувається кілька тисяч метрів під ними. І раптом страшна реальність назавжди все зупинила. Ця фотографія нагадує нам, що конфлікт на Донбасі — трагедія не лише для України, а й для усього світу. Переконаний, що проводити такі заходи, як фотовиставка «Дня», сьогодні дуже важливо, адже вони дозволяють нагадати як українському народові, так і іноземним друзям, що Україна — не лише трагічний конфлікт, який ми спостерігаємо останнім часом. Україна — це також країна надзвичайної краси — як природної, так і культурної, а ще тут живе дуже багато талановитих людей, зокрема й фотографи, які представили свої фото на виставці «Дня».
ТАТУ, ПОВЕРНИСЯ ЖИВИМ. ФОТО ЄВГЕНА ГОМОНЮКА
«ДЯКУЮ ГАЗЕТІ «ДЕНЬ» ЗА ДОБРО ТА НІЖНІСТЬ!»
Юлія ЗЕЛIНСЬКА, «Телекритика», маркетинг-директор:
— Цей рік був насиченим такими подіями, як Майдан, Крим, війна, зокрема інформаційна. Я очікувала, що 90% знімків на фотовиставці «Дня» будуть присвячені саме цим темам. Натомість, крім всього цього, побачила також дуже багато мирного життя. Це — чудово, й це додає віри в те, що в нашій країні все буде добре. Ймовірно, саме цього й прагнули організатори — показати не лише горе (якого й так було вдосталь упродовж минулих місяців), а й додати добра, ніжності. Вдячна їм за це! Цей рік виніс на поверхню багато поганого, яке люди приховували. Сподіваюсь, що завдяки цьому ми все-таки стали кращими, сильнішими. Мені здається, що, наприклад, премію «Телетріумф» цього року можна було й не проводити, адже багато телеканалів показали себе не з кращого боку. Натомість фотовиставка «Дня» більш ніж доречна, бо саме робота фотографів виявилася дуже важливою за нинішніх умов. Від «Телекритики» ми вирішили нагородити Олексія Іванова за роботу «На сторожі української пісні». Ця фотографія — дуже колоритна й українська. На ній — саме той позитив, якого нам зараз не вистачає.
ІЗ СЕРІЇ "ДОКУМЕНТ. ПОЛІТИКО-ПСИХОЛОГІЧНИЙ ТРИЛЕР". ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА
«БАЧУ В ЛЮДЯХ, ЗОБРАЖЕНИХ НА СВІТЛИНАХ, БЕЗКІНЕЧНУ ВІРУ В НАШУ ПЕРЕМОГУ»
Дарина БОЙКО, шеф-редактор, ведуча новин телеканала «Культура»
— Після подій останніх місяців Україна дуже змінилася, змінився кожен із нас. Кожен українець, якого я бачу на світлинах фотовиставки газети «День», — це передусім людина з небайдужими очима. Це — українець, який відчуває себе частиною країни, усвідомлює власну відповідальність. Саме тепер ми зрозуміли, що не можна чекати на зміни, сидячи осторонь, — адже ми самі є учасниками всіх процесів, що відбуваються довкола. Кожен повинен робити те, що він може. На фотографіях я бачу співчуття, підтримку, взаємодопомогу. В цих людях — безкінечна віра в нашу перемогу. Якби не було цієї віри та оптимізму, в нас би вже давно опустилися руки. Натомість силу та незламну волю виявляють сьогодні навіть жінки та діти! Коли є така всезагальна віра суспільства в перемогу, інакший результат просто неможливий. Заходи на зразок фотовиставки «Дня» зараз дуже потрібні. Не йдеться про розваги та відпочинок, адже ці фотографії передусім змушують нас задуматися, вони додають оптимізму, віри у світле майбутнє. Телеканал «Культура» нагородив світлину Костянтина Гришина «Дебальцеве». Дивлячись на неї, ми замислюємося над тим, за яких часів ми живемо, усвідомлюємо, що тут, в Києві, ми не маємо забувати про те, що відбувається на Донбасі.
УКРАЇНЕЦЬ - ЩЕДРА ДУША. ФОТО АНАТОЛІЯ СТЕПАНОВА
«ЗА ЦЕЙ РІК УКРАЇНСЬКИЙ ДУХ СТАВ НА ПОРЯДОК СИЛЬНІШИМ»
Катерина БАРТЕЦЬКА, Українська асоціація видавців періодичної преси:
— Виставка просто неймовірна — ми роздивлялися фотографії дві години! Знімки на папері настільки близькі серцю, живі — враження дуже відрізняються від перегляду фотографій на екрані монітора. Кожне фото — частинка історії. Усе, що ми пережили в Києві, в Україні, з болем у серці й водночас радістю відбивається на цих світлинах. Українці завжди любили свою Україну — не любили державу, але любили Батьківщину! Але мені здається, що український дух став на порядок сильнішим. Сьогодні кожен відчуває себе патріотом, кожен задумується над тим, що Україна — це наш дім, в якому всі ми всі живемо, зростаємо, який ми любимо і який нікому не дамо образити. На фотовиставці «Дня» я побачила не те що дрібку оптимізму — велику пригорщу! Із вірою, надією та великими сподіваннями дивлюсь у майбутнє — впевнена, що Україна процвітатиме, що вона стане справжнім, не лише географічним центром Європи.
АРТУР СТЕПАНЕНКО. ФОТО СЕРГІЯ ХАРЧЕНКА
«СЬОГОДНІ МИ УСВІДОМЛЮЄМО ЗМІСТ ПОНЯТТЯ «БАТЬКІВЩИНА»
Iрина ПОПОВА, адміністратор салону краси Наташі Балабанової:
— На фотографіях я побачила справжнє єднання людей заради України. Вважаю, що сьогодні ми усвідомлюємо зміст поняття «Батьківщина» значно більше, ніж раніше. Звісно, душа боліла майже від кожного знімка — дивитися на них із байдужістю неможливо. Сподіваюся, що всі наші нещастя скінчаться якомога скоріше, а люди так і залишаться згуртованими довкола однієї ідеї — своєї Батьківщини. Переконана, що на нас чекають зміни на краще. Заходи на зразок фотовиставки «Дня» дуже потрібні суспільству — вони дозволяють помітити ті моменти, які залишаються поза нашою увагою в повсякденному житті. Щороку восени я чекаю цієї події, щоб побачити наше буття з несподіваного ракурсу. Салон краси Наташі Балабанової відзначив фотографію Тетяни Барибіної «Баланс білого». Ця робота привернула увагу передусім модними стрижками — вони цілком відповідають останнім тенденціям — дякуємо за увагу до нашої професії! Крім того, знімок демонструє, що в дорослих та дітей є спільні цінності, вони об’єднують різні покоління.
ІГРАШКИ. ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА
МАЙДАН. 22 СІЧНЯ 2014. ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА
"МАЙДАН ВИВІВ НА АВАНСЦЕНУ УКРАЇНСЬКОЇ І СВІТОВОЇ ІСТОРІЇ НОВІ УКРАЇНСЬКІ ОБЛИЧЧЯ, ХАРАКТЕРИ". ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА