Нічого в нашому житті не відбувається випадково. Мабуть, саме така думка мимоволі виникала в усіх, кому пощастило відвідати ювілейну — XV — Міжнародну фотовиставку газети «День», яка відкрилася нещодавно в Сумах. Сталося так, що виставка в Сумах збіглася з доленосними подіями в історії нашої країни. Як зазначила директор Агенції промоції «Суми», радник міського голови з питань культури та інформації Ірина Дяденко, Фотовиставка «Дня» виявилася центральною подією сумського Євромайдану — мабуть, усі, хто був того дня на площі, завітали до галереї. «Гадаю, це пояснюється тим, що дух заходу виявився близьким тому середовищу людей, які зібралися на майдані, — розповідає Ірина Дяденко. — У неділю відвідувачів було надзвичайно багато — понад 600 людей. Так багато людей ще ніколи не приходило до нашої галереї за один день! Переконана, що відкриття Фотовиставки «Дня» в Сумах саме зараз — не просто випадковість. Коли робиш щось щиро і з любов’ю, вищі сили тобі допомагатимуть! Спочатку ми планували наше відкриття на тиждень раніше. Загалом же до цієї події йшли рік. Дуже вдячна головному редактору та всьому колективу газети за те, що вона нарешті стала реальністю. Я добре знаю, як важко робити такі проекти — навіть не у фінансовому сенсі, а з погляду моральних, душевних і духовних зусиль».
Розташувалася виставка у Сумській міській галереї, що на затишній пішохідній вулиці Соборна в центрі міста. Всього в експозиції представлено 137 робіт. Участь у відкритті взяли представники культурної, академічної та політичної еліти Сум. Відкривали захід міський голова Геннадій Мінаєв та головний редактор «Дня» Лариса Івшина.
ФОТОВИСТАВКА «Дня» СТАЛА НЕЧУВАНИМ МИСТЕЦЬКИМ ЯВИЩЕМ ДЛЯ СУМ. ВЖЕ В ПЕРШІ ДНІ — БІЛЬШ НІЖ ТИСЯЧА ВІДВІДУВАЧІВ
— Сьогодні в нашому місті відбувається визначна подія, — зазначив Геннадій Мінаєв. — Я дуже радий, що «День» нарешті завітав до Сум. Проекти, реалізовані спільно з цим виданням, дуже важливі для міста. Сподіваюся, що це лише початок нашої співпраці. Переконаний: майбутнє України — в генерації нових смислів. Рух назустріч, який ми спостерігаємо зараз між газетою «День» та Сумами, покликаний призвести до появи і просування цих смислів. Фотографія тут — чи не найкращий засіб. Вона дає змогу зупинити миттєвість і таким чином сконцентрувати смисли. Саме в цьому й полягає талант і кваліфікація фотохудожника. Я впевнений, що попри розвиток новітніх технологій, фотографія ще багато десятиліть залишатиметься актуальною, хоч і не виключаю, що з часом вона набуватиме якихось нових форм, як це вже траплялося раніше, коли з’явилися кольорові, а потім цифрові знімки.
За словами міського голови, у місті завжди багато проблем, і вирішувати їх потрібно щодня. Каналізація, світло й дороги як були, так і будуть. Та коли сприяти культурному і соціальному розвитку міської громади, питання побутового характеру вирішуватимуться простіше, бо люди звикатимуть боротися з ними спільними зусиллями. «Саме тому ми приділяємо так багато уваги розвитку культури і спорту, — пояснює Геннадій Мінаєв. — До речі, ідею муніципальної галереї, в якій сьогодні експонується Фотовиставка, наше місто реалізувало одним із перших в Україні. Передбачаю, що чимало сумчан із задоволенням відвідають цей захід, адже фотомистецтво доволі розвинуте в нашому місті, і, на мій погляд, городяни цікавляться ним навіть більше, ніж, приміром, живописом».
Родзинкою ж вечора виявився останній «Маршрут №1», присвячений Сумам. «Подібний проект реалізований у нашому місті вперше за багато років, і ми дуже вдячні за нього «Дню», — каже Геннадій Мінаєв. — Вбачаю в ньому також певний «корисливий» інтерес — вірю, що така співпраця сприятиме промоції Сум не лише на теренах України, а й в усьому світі. Щойно з Ларисою Олексіївною ми попередньо домовились і про інші спільні проекти в майбутньому. Газета «День» пропонуватиме свої ідеї, ми — свої, і ті з них, щодо яких виникне консенсус, обов’язково будуть реалізовані».
СУМСЬКИЙ МІСЬКИЙ ГОЛОВА ГЕННАДІЙ МІНАЄВ ПОЖАРТУВАВ: «КОЖНОГО ДНЯ, КОЛИ ПРИХОДЖУ НА РОБОТУ, НАГАДУЮ СОБІ ЦЬОГО ХЛОПЧИНУ»
— Сьогодні ми можемо тримати в руках 15-те число глянцевого додатка, — наголосила директор рекламного агентства газети «День» Анна Мазуренко. — Із цього випуску «Маршрут №1» починає знайомити українські міста одне з одним. Коли ми поставили до відома наших партнерів з усієї країни, що наступний випуск буде про Суми, вони були приємно здивовані. Зазначу, що цього разу вперше наш колектив розробляв тему не власними силами — нам її запропонував замовник. Ми вдячні за інтерес до нашого видання. Окремо хочу подякувати Агенції промоції «Суми» — було дуже приємно з вами працювати!
Лариса Івшина встигла цього дня не лише взяти участь у відкритті Фотовиставки, поспілкуватися зі студентами і завітати на місцеве телебачення, а й виступити перед людьми, які зібралися на площі.
— Хочу подякувати вашому прекрасному місту і Сумській міській галереї, — наголосила головний редактор «Дня». — Коли я сюди зайшла, одразу відчула, що це те місце, яке ми просто зобов’язані були відвідати. Наша виставка — це народна фотогалерея, сформована митцями з усієї країни, а в основі її — довіра. На Фотовиставці «Дня» перемагають не «свої», а кращі. А «свої» перемагають у нас лише тоді, коли вони найкращі. Фотокореспонденти газети чудово знають, що здобувають нагороди не тому, що працюють у «Дні», а, радше, всупереч цьому. Вільна конкуренція замість кумівства — це той принцип, який я хотіла б запропонувати всій країні. Звичайно, тут ми можемо побачити лише фрагмент Фотовиставки. Я дуже хотіла б показати вам усі 350 робіт, які були представлені в Києві. Думаю, з огляду на ті плани, які має Геннадій Мінаєв, у Сумах ще буде чудовий виставковий зал, належний для проведення такої події. Принципи нашої Фотовиставки: живі квіти, жива музика, живе спілкування та живі фото. Роботи, представлені тут, передають пульс країни. На жаль, такою ви не побачите її по телебаченню. Від цих фотографій ми отримуємо набір «вітамінів» для зміцнення нашої «імунної системи» і протистояння холодним, «північним вітрам». Пишаюся, що саме в ці тривожні дні я разом із вами, у місті, яке першим підняло прапор Європейського Союзу. Переконана, що такі речі мають великий психологічний ефект. Невеличкий прапор ЄС, піднятий сьогодні в кожному місті, селі і дворі має вселити в людей надію, що реакція не пройде. Історично українці завжди були європейцями, але ми повинні доводити це своїми діями щодня. Вважаю, що наш народ готовий це робити. 2004 року було багато лірики і романтичної віри, але ми змінилися за час, що минув відтоді. Хочу закликати всіх бути надзвичайно твердими у своїх бажаннях, непоступливими і наполегливими. Сьогодні Суми — це місто «з характером» і «європейський форпост» на північних кордонах України. Стандартів, запроваджених тут, повинна прагнути вся країна. Можливо, наш час потребує особливої мужності, але я впевнена, що врешті-решт Україна все-таки буде в Європі.
ЗА НЕПЕРЕВЕРШЕНИЙ МУЗИЧНИЙ СУПРОВІД ПІД ЧАС ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ ГОЛОВНИЙ РЕДАКТОР «Дня» ЛАРИСА ІВШИНА ПОДАРУВАЛА СКРИПАЛЬЦІ ТЕТЯНІ ПОДЯЄВІЙ, ЯКА, ДО РЕЧІ, ЦІКАВИТЬСЯ ФОТОМИСТЕЦТВОМ, АЛЬМАНАХ «ЖИВА ІСТОРІЯ»
Кожен сумчанин, який відвідає Фотовиставку «Дня», може відчути себе членом журі та проголосувати за ту роботу, яка сподобалась йому найбільше. Той із авторів, хто здобуде найбільше голосів, буде нагороджений спеціальним подарунком від газети «День». Запрошуємо жителів і гостей міста відвідати Фотовиставку та обрати улюблену роботу!
Найцікавіші думки, озвучені під час зустрічі Лариси Івшиної з сумськими студентами й викладачами, читайте у найближчих номерах «Дня».
ВРАЖЕННЯ
«ТАКА ПОЗИЦІЯ СПРИЯЄ РОЗШИРЕННЮ СВІТОГЛЯДУ»
Олексій СЕМАШКО, науковий співробітник Сумського художнього музею ім. Н. Онацького:
— Вважаю, що представлені фотографії — це зразок незаангажованого й об’єктивного сприйняття усіх тих подій, що відбуваються зараз у нашій країні. На мій погляд, досягнути такої щирості та чесності, відображати усю правду, всю цілісну картину, нічого не прикрашаючи й нічого не замовчуючи — дуже непросто у наші дні. Мабуть, для цього необхідна навіть певна громадянська мужність. Така позиція сприяє розширенню світогляду й не може не викликати поваги. Портрет України, який можна тут побачити, настільки різноманітний і строкатий, що у чомусь навіть нагадує живописне полотно. На цих фотографіях — відображення усього, що відбувається в нашому житті. Попри все, можливо з огляду на те, що сам я — оптиміст, мені здається, що позитив тут усе ж переважає. Найбільше сподобалась фоторобота Олександра СИНИЦІ «Залицяльник» (нагадаємо, що саме цю фотографію відзначили й відвідувачі виставки у Києві. — Авт.) Вона надзвичайно радісна та щира й одразу привернула мою увагу. Переконаний, що фотовиставка стане подією для Сум, і не лише з огляду на поважних гостей, які її відвідали, але й передусім завдяки якості самих робіт, на яких відображене усе різноманіття поглядів та ситуацій. Вам вдалося втілити тут певну глобальну думку, підняти той пласт, який непросто побачити у повсякденному житті.
«Я ПОБАЧИВ ТУТ БАГАТО ІСТОРІЇ»
Дмитро КУДІНОВ, науковий співробітник Агенції промоції «Суми»:
— Я ще не бачив у двох залах Сумської міської галереї такої великої кількості світлин. Зазначу, що Україна постає тут доволі життєрадісною — чимало фотографій передають позитивні людські емоції. Крім того, я побачив на них багато історії — є тут і вшанування ветеранів Другої світової війни, і пам’ять про Голодомор 1932—1933 років. Розповідають фотографії про людей похилого віку, які багато пережили у ХХ столітті, переживають і зараз — бідність, хвороби тощо. Чимало уваги на фотовиставці приділено непростій екологічній ситуації у нашій країні. Україна постає тут як своєрідний світ контрастів — між людським щастям і горем, бідними і багатими тощо. Сподіваюсь, що з кожним роком Фотовиставка «Дня» ставатиме все більш оптимістичною, а підставою для цього стануть реальні позитивні зміни у нашій країні. Особисто мені найбільше сподобалась робота «Екопляж» Ігоря ШВАЧУНОВА. Загалом рівень фотографій дуже високий. Нагода побачити таке різноманіття реалістичних матеріалів у сумчан буває нечасто. Передбачаю, що виставка стане для міста помітною культурною подією.
«ХОЧЕТЬСЯ ДИВИТИСЯ ЗНОВУ І ЗНОВУ»
Євгенія ЛАВРЕНКО, екскурсовод:
— Виставка дуже сподобалась — фотографії чудово передають почуття і драматизм ситуації. Деякі світлини просто приголомшують — хочеться дивитися на них знову і знову. Планую завітати у галерею ще декілька разів. Україна постає на знімках дуже різною — емоції, що виникають впродовж перегляду експозиції, часом діаметрально протилежні, але завжди дуже сильні. Впевнена, що фотовиставка користуватиметься попитом у сумчан. Рекомендуватиму відвідати її усім знайомим та з задоволенням додам візит до галереї у програму екскурсій. Думаю, сільським дітям дуже цікаво буде ознайомитись із фотовиставкою — на щастя, вхід безкоштовний. Мені здається, фотографія набагато більш реалістично відображає життя, ніж телебачення, й залишається не менш актуальною, ніж, наприклад, твори представників авангардного живопису, що їх часом не знаєш, яким боком вішати на стіну. Вона здатна «чіпляти» людей найрізноманітнішого віку, професії та виховання.
«ІНКОЛИ ІЛЮСТРАЦІЯ ВАЖЛИВІША ЗА СТАТТЮ»
Анастасія СЄРІКОВА, сумська журналістка:
— Україна постала на виставці доволі різною, власне, якою є насправді. Кожен знімок пробуджує емоції, різні відчуття. Мені взагалі подобається «День» тим, що у вас дуже гарні, оригінальні фотографії. Це не перша виставка, яку я відвідала. Намагаюсь приїздити на них у столицю. Мені подобається мова представлених фотографій. Вони немов показують всю кон’юнктуру українського життя. Ці фото здатні викликати конкретні людські емоції, зачепити струни людської душі. Фотокореспонденти, які представили тут свої роботи — справжні митці. Переконана, що інколи фотографія набагато більше важить у газеті, ніж власне стаття, яку вона ілюструє. Найкращу роботу вибрати дуже важко — тут їх чимало унікальних. Мабуть, найбільше сподобалась «Не видно оптимізму» Наталі КРАВЧУК. Я не люблю політиків. А фото Кравчук яскраво показує, що політика — це насправді гра з усіма нами. Загалом увесь репортаж викриває можливості маніпулювання свідомістю людей за допомогою штучно створеного іміджу. Це фото викликає справді багато емоцій, хоча, можливо, й не дуже позитивних...
«...ЗНИКАЄ БАЖАННЯ ВИЇХАТИ З КРАЇНИ»
Олександр ХОРУЖЕНКО, депутат Сумської міської ради:
— Більшість фотографій на виставці сповнені позитивної енергії. Коли дивишся на них, зникає бажання виїхати з країни, хочеться зіткнутися з такими сюжетами у реальному житті. Крім того, принаймні кожну другу роботу я б хотів бачити у підручнику історії. Їхні автори здійснили своєрідне сканування нашого життя, до того ж надзвичайно емоційно чітке. Значну частину цих світлин я вже бачив у газетах або в Інтернеті, але на виставці вони сприймаються зовсім по-іншому, авторський задум постає у цілком новому світлі. Вважаю, що фотографія — це вічне мистецтво, адже більшість людей сприймають світ візуально. Цей захід вже став подією у Сумах. Передбачаю, що багато сумчан відвідають його, адже бренд Фотовиставки «Дня» доволі відомий в Україні й у Сумах зокрема. Багато городян впродовж багатьох років читають газету і я один з них — ще з 1997 року постійно читаю «День». Мені завжди подобався її візуальний компонент — не лише фотографії, але й карикатури, шаржі. У цьому напрямку газета встановила планку дуже високо і ніколи її не знижувала. Загалом мені подобається, коли у пресі багато ілюстрацій. Часом вони настільки вичерпно відображають ситуацію, що навіть зникає потреба у будь-яких поясненнях. Вважаю, що інколи особливо корисно за допомогою фотографій порівнювати життя в Україні і за кордоном.
«ВАЖКО ПЕРЕОЦІНИТИ ЗНАЧЕННЯ ТАКИХ ЗАХОДІВ»
Наталя ГОВОРУХІНА, фотохудожниця, керівник фотоклубу «Позитив»:
— Дуже цікава виставка. Сильні публіцистичні знімки. Приємно бачити знайомі імені: автори деяких робіт мої друзі, дехто з них мої учні. Важко переоцінити значення таких заходів, як Фотовиставка газети «День»: адже фотороботи цінні тим, що вони, як ніщо інше, зберігають «аромат часу». Мине час, і за цими знімками люди будуть робити висновки, яким було життя у той чи інший період. Особливу увагу привертають дитячі знімки, як-от, скажімо, роботи 15-річного Володимира Міщенка... Пораджу відвідати виставку усім своїм колегам.
Роман ГРИВІНСЬКИЙ, Алла АКІМЕНКО, Суми