Українське товариство охорони пам’ятників історії і культури спільно з громадськістю на початку весни має намір реалізувати ряд акцій, що повинні не допустити порушення законодавства при забудові столиці. Зокрема, у рамках «почесного» конкурсу звання «Герострат року» присвоюватимуть у номінаціях «головний архітектор (області, міста або району)», «автор проекту будівництва, реконструкції або ремонту», а також «посадова особа органу державної влади», відзначила голова товариства, архітектор Л. Скорик. Переможці можуть претендувати на премію в розмірі однієї гривні. Вона повідомила, що в березні проведуть і загальноміські громадські слухання з питань містобудування, на які планують запросити відповідальних посадових осіб Київміськадміністрації. Голова товариства також не виключає, що результатом слухань буде висловлення недовіри декільком столичним чиновникам, які відповідають за дотримання законодавства під час забудови.
Один зі свіжих фактів, що викликали обурення, — нещодавній розгляд містобудівною радою столиці можливості будівництва готелю біля підніжжя Володимирської гірки, на правому схилі Дніпра, що є історичною зоною. Офіційна думка, озвучена головним архітектором міста Сергієм Бабушкіним — готель «грамотно» вписується в середовище; юристи не бачать жодної суперечності із законом, і взагалі цю «точку», а також усю Набережну вулицю найближчим часом слід «переглянути». Тим більше, що місце передбачуваного готелю, а також ресторану, що знаходиться в комунальній власності «Водоканалу», давно час «чистити» і, в контексті «оксамитової революції» в містобудуванні, адаптувати до статусу Києва як міста європейського.
У Лариси Скорик погляди на «європейськість» столиці дещо інші. Зона історико-архітектурного значення, якою є Володимирський узвіз, за її твердженням, рішенням Київради для забудовника став зоною промислового призначення, а отже, і таким, що підходить для забудови. Сам дозвіл на приватизацію цієї землі суперечить необхідності вирішувати подібні питання в більш «високих», ніж міська влада, кабінетах. Про «самодіяльність» говорить хоч би той факт, що рішення Київради від 5 червня про перепідпорядкування собі столичного земельного відомства викликало реакцію Президента, який скасував дане розпорядження, стверджує Л. Скорик. Що стосується Володимирського узвозу, то на конференції в жовтні минулого року, говорить вона, представники ЮНЕСКО черговий раз нагадали: територія ця з погляду історії унікальна.
До Товариства охорони пам’ятників нещодавно надійшов лист за підписом народної артистки України Марії Стеф’юк і ще близько 100 киян з протестом проти наміру побудувати житловий будинок по вулиці Грушевського, 9 — в парку Ватутіна, де біля 6 років тому планували побудувати готель «Хілтон», і тоді громадськості вдалося відстояти заповідну територію, заявила вона. Крім того, зі слів Л. Скорик, незважаючи на протести громадськості, міська влада все ж має намір розпочати будівництво Десятинної церкви. Проте всі спірні об’єкти пікетуватимуть, пообіцяла архітектор.
«День» також поцікавився думкою своїх читачів щодо рішення про будівництво готелю.
Людмила БАБЕНКО, кандидат фізико математичних наук, старшийнауковий співробітник академічного інституту:
— Проводять методичне знищення всіх історичних місць, які роблять Київ Києвом. Києва як такого вже залишилася жменька. Якщо так, то в місті вистачить простору і поза його історичною частиною. Якщо вже дуже хочеться будувати на схилах Дніпра, то в районі Корчуватого місця — скільки завгодно. А те, що далеко від центру, — то який бізнесмен без машини, та й їхати не більше 15 хвилин, у центрі в «пробках» більше простоїш. Тому мені незрозуміла логіка тих, хто ухвалив рішення про будівництво саме на Володимирській гірці. Хіба нам мало сусідства Лаври з «Бабою» та Андріївської церкви з сірою громадиною, де нині розташувалося МЗС, — спадщина часів розвиненого і не дуже соціалізму. Все це схоже на злий намір. У Києві залишилося дуже мало місць (і Володимирська гірка серед них), прогулянка якими дає можливість жителям Києва відчути себе киянами.
Людмила КРИВЕНКО, інженер:
— Я — проти! І якщо організовуватимуть якісь акції протесту проти цього рішення, я згодна взяти у них найактивнішу участь. Я взагалі проти забудови історичного центра Києва — Софійської площі, Володимирської гірки — архітектурними монстрами. У «Дні» нещодавно було опубліковано лист киянина, котрий працює в Швейцарії, у якому говорилося, що головним архітектором Женеви, Цюріха, інших великих міст не може бути людина, котра не є у другому- третьому поколінні жителем цього міста. Напевно, час уже і нам ввести таке правило. До того ж сусідство сучасного готелю з пам’ятником Святому Володимиру зачіпає почуття віруючих, і, я думаю, що своє слово повинна сказати і церква.
Підготував Євген МОРЕНЦОВ, «День»