Є нації — взаємні «вічні супутники»; відносини саме між такими народами майже завжди позначені, сказати б, унікальним колоритом часу і простору, неповторною специфікою, зрозуміти яку зовнішнім, абстрактно-байдужим поглядом — вельми важка справа. Прикладом можуть слугувати Чехія та Словаччина, Сербія та Хорватія, Німеччина та Швейцарія (можна додати — Німеччина та Австрія), певною мірою Англія та США (ще більш цікаві історичні «дуети» — Англія та Ірландія, Велика Британія та Канада...).
Але для нас, українців, безперечно, найважливішим, хвилюючим та суперечливим є феномен багатовікових, винятково складних та драматичних відносин у векторі Київ — Москва. Парадокс, але істина: для того, щоб збагнути себе, нашим співвітчизникам не оминути відповіді на одне-єдине, але воістину важке запитання: ким є для нас Росія? Одвічний ворог, «кровний брат назавжди», прагматичний партнер, просто сусід? Зрозуміло, що такі постаті, як Хмельницький і Мазепа, Катерина II і Петро I, Петлюра і Столипін, Драгоманов і Олександр II, Ленін і Грушевський для українців означають одне, для росіян — дещо (або зовсім) інше. Але зазначене запитання — з розряду доленосних. Відповідати все ж таки неодмінно треба.
Ось чому друга книга з серії «Бібліотека газети «День» (вийшла буквально днями за загальною редакцією Лариси Івшиної, і є безпосереднім продовженням першої — «Україна Incognita», яка з'явилась у вересні 2002 року і була тепло зустрінута як пересічними читачами, так і фахівцями) має назву «Дві Русі» і присвячена багатовіковим проблемам українсько-російських відносин у політичній, військовій, культурній сферах. Автори книжки — видатні діячі української культури, визнані в країні та за її межами історики, філософи, письменники, культурологи — Сергій Кримський, Ліна Костенко, Віктор Горобець, Юрій Шаповал, Володимир Панченко, Петро Кралюк, Володимир Ричка, Тарас Чухліб і багато інших, а також журналісти «Дня» аж ніяк не ставили перед собою завдання кинути тінь на й так уже непросту історію українсько- російських відносин; проте вважали своїм обов'язком назвати царську і радянську імперії саме імперіями, а не «благословенною» або ж «братерським союзом народів». Чесна розмова — це і є прямий шлях до справжнього порозуміння для обох суверенних держав. Нам усім допоможуть на цьому шляху точні факти. Читач, ми впевнені, знайде їх у цій книзі.
Постійні автори «Дня», відомі вчені та експерти Сергій Кримський, Юрій Шаповал, Володимир Панченко та Оксана Сліпушко вже встигли ознайомитися з новинкою і діляться своїми враженнями з читачами газети.