Євгенія СОХАЦЬКА, голова Всеукраїнського товариства імені Івана Огієнка, професор кафедри історії української літератури та компаративістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка:
— Представлення нової, дев’ятої книги з серії «Бібліотека газети «День» — це подія глибоко значуща, бо виразно демонструє досвід «Дня» у справі створення і «вирощування» громадянського суспільства, досвід співпраці й взаємовпливу газети.
Головний редактор п. Лариса Івшина знайшла такий вдалий прийом співробітництва, як виїзні зустрічі у ВНЗ України. Підсумком-екстрактом таких поїздок стала її книга «Мої університети» (К., 2006). Маю право стверджувати, що після таких зустрічей «День» знаходив своїх прихильників, передплатників, нових дописувачів. Так це було, приміром, після приїзду й виступів Лариси Олексіївни в Кам’янець-Подільському університеті (2003 р., 2006 р.).
Уміння залучити до співпраці авторитетних людей, визначних постатей української духовності приємно виділяє «День» з-поміж українських видань. І це приносить авторитет газеті, сприяє, за визначенням редактора, інтеграції внутрішньоукраїнській.
Справедливо заявляє редакція «Дня», що газета впроваджує стандарти якісної преси. Вона мобільно відгукується на ті чи інші виклики, не оминає їх своєю увагою, здійснює силами своїх експертів їхній аналіз чи діагностику, робить застереження. Найсвіжішими прикладами можуть бути матеріали-коментарі щодо присвоєння імені Василя Стуса Донецькому університету, приїзду в Україну патріарха Кирила, про заяви президента Росії Медведєва тощо.
Мої симпатії до газети продиктовані передусім виразно українською заангажованістю газети. Як на мене, в цьому плані газету «День» справедливо можна назвати українським послом у поки ще не дуже українській Україні. Чого варта увага газети до питань Голодомору (статті С. Кульчицького, проведення круглих столів), публікації статей із рубрики «Рік Мазепи»! Частими є матеріали про контроверсійні українські постаті — проводирів УНР, керівників ОУН, націоналістичного підпілля, замовчуваних у радянський час діячів. Саме з Івана Огієнка (митрополита Іларіона) розпочалася моя співпраця з газетою «День». Лариса Олексіївна підтримала домагання кам’янець-подільської наукової та широкої громадськості про присвоєння імені Івана Огієнка Кам’янець-Подільському національному університету. Стаття «Ім’я зобов’язує» («День», 2008 р., №158) вдало підсумовує наші домагання й водночас встановлює «діагноз» нашому суспільству: це ж треба — 17 років «боротися» за надання імені Великого Українця навчальному закладу в Україні!
Ще одна приваблива якість газети, охарактеризована постійним автором «Дня» Оксаною Пахльовською, — це демонстрація європейських устремлінь українського народу: «Кожен номер газети «День» — це міні-антологія європейського мислення, в якій точно й гостро розставлено акценти, необхідні для формування європейської ментальності українського суспільства» (стаття «Міжнародний контекст української проблематики», «День» від 9 вересня 2009 року).
Газета містить глибоко інтелектуальні статті про демократичні цінності, про пошуки Україною своєї ідентичності, за розвиток європейської України (автори С. Кримський, І. Дзюба, О. Пахльовська та ін.).
«Екстракт-150» — це теж вдала креатура п. Лариси Івшиної. Ініціатива, яка заслуговує на запозичення іншими виданнями. Книга вміщує, на погляд редакції, найбільш значущі статті газети «День» за всю її історію з 1997 до 2009 року. Серед авторів знакові імена, видатні представники української еліти (І. Дзюба, Л. Костенко, Є. Марчук, Л. Івшина, М. Жулинський, С. Кульчицький, В. Панченко, Ю. Шаповал, П. Кралюк, О. Пахльовська та ін.)
Приємно здивована, що в книзі відведено місце й моєму творчому доробку — статті «Еліта українського Духу. Іван Огієнко та Богдан-Ігор Антонич». У газеті було опубліковано багато інших моїх статей, але п. Лариса вибрала саме цю. І справді, це найвлучніше характеризує мою наукову суть, є своєрідною візиткою моєї Огієнкіани. Дякую, Ларисо Олексіївно!
Знаменно, що перша презентація «Екстракту 150» відбулася у Львові, місті з європейським обличчям і душею. Впевнена, що такі презентації мають відбуватися у всіх ВНЗ України із залученням широкої громадськості. Вони будуть ніби ковтком живильного напою від безпам’ятства, національного нівелювання та духовної агресії, що заполонило інформаційний простір України, зокрема, телебачення. Визнаною протидією останньому є щорічні фотовиставки газети «День», які показують справжню, а не віртуальну Україну — з її проблемами й болями.
Названа презентація, безумовно, сприятиме утвердженню ідеалів високої духовності та національної ідентичності в українському суспільстві, збільшивши число справжніх шанувальників газети, дружньої, за словами головного редактора, до українського середовища.
Браво, Ларисо Олексіївно!