Як уже писав «День» у вчорашньому номері, російські ЗМІ дуже однобоко прокоментували зустріч міністрів закордонних справ України та Росії в Чернівцях, під час якої обидві сторони обговорювали, зокрема, й питання придністровського врегулювання. З цього приводу у «Дня» виникло багато запитань до зовнішньополітичного відомства. Тому ми звернулися до спеціального представника Діючого голови ОБСЄ з питань конфліктів Андрія ДЕЩИЦІ з проханням дати відповідь на наступні питання.
Яким бачиться Україною врегулювання придністровського конфлікту, і в чому сходяться позиції України та Росії щодо цього питання?
Чи правда, що за основу може бути взятий план Маракуци, який передбачає інтеграцію Одеської області і Тирасполя, як про це пише «Независимая газета»?
Як ви можете прокоментувати повідомлення на сайті Бі-Бі-Сі з посиланням на те ж російське видання, що «Росія може пом’якшити свою позицію щодо членства України в Митному союзі, якщо Київ підтримає ініціативи Москви щодо придністровського врегулювання»? Про які ініціативи у даному разі може йтися чи йдеться?
Ось яку відповідь ми отримали.
— Позиція України полягає у виключно мирному врегулюванні придністровської проблеми в рамках переговорного процесу, у якому, як відомо, беруть участь сторони конфлікту — Республіка Молдова та Придністров’я, посередники — ОБСЄ, Україна, Росія та спостерігачі від ЄС і США (т. зв. формат переговорів «5+2»). Цей формат переговорів є єдиним офіційним форматом, який виправдав себе, і навіть останнім часом були певні зрушення. Українська сторона виступає за обговорення всіх питань щодо придністровського врегулювання в рамках існуючого формату, надає сприяння та добрі послуги для налагодження прямого діалогу між Кишиневом і Тирасполем, підтримує розвиток контактів громадянських суспільств обох берегів Дністра.
Як посередники та країни-гаранти у врегулюванні Україна і Росія неодноразово заявляли свою спільну позицію щодо мирного врегулювання конфлікту на основі дотримання територіальної цілісності і суверенітету Республіки Молдова, надання особливого правового статусу Придністров’я, а також гарантування прав людини та нацменшин. Зокрема, така позиція була зафіксована в спільній заяві президентів наших країн від 17 квітня 2010 року та нещодавно підтверджена під час зустрічі міністрів закордонних справ у Чернівцях (13 січня ц. р.) в рамках 7-го засідання Підкомітету з питань міжнародного співробітництва Українсько-російської міждержавної комісії.
Про врегулювання конфлікту на основі територіальної цілісності РМ йдеться також в прийнятій нами спільно з іншими країнами ОБСЄ заяві з придністровської проблематики в рамках 19 зустрічі Ради міністрів Організації в Дубліні 7 грудня минулого року.
В засобах масової інформації публікується багато посилань на різні плани. Це свідчить про значний інтерес до придністровської проблематики. Тому, очевидно, ми праві, що ставимо це питання пріоритетним у рамках головування України в ОБСЄ.