У листопаді 2017 року Верховна Рада України проголосувала закон, пов’язаний із виступами російських артистів в Україні та їх перевірки Службою безпеки України. У суспільстві це викликало чималий резонанс, адже більшість із вітчизняних поп-митців нерозривно асоціюють себе з пострадянським простором, відтак ледь не вважають себе ображеними, а Парламент звинувачують у дискредитації.
Хоча видозмінений Закон України «Про гастрольні заходи в Україні» стосувався виключно іноземців, однак наші виконавці з підозрою заметушилися, відчуваючи близькі неприємності. СБУ – орган, який під час терористичної загрози, яку, власне, й несе Україні Росія, зобов’язана була проводити такі перевірки ще з 2014 року, принаймні ініціювати їх перед Президентом або Парламентом. Культурний демарш, який тоді намагалися вчинити псевдоукраїнські піснярі, успіхом не увінчався, більше того, розпочалася хвиля громадянського протесту проти співаків-українців, які гастролюють РФ, тим самим нівелюючи всю боротьбу на мистецькому фронті. Важливо розуміти, що крім окопів у донбаських степах, маємо фронт літературний, театральний, популярно-фестивальний тощо. Також значну роль відіграє реформування системи освіти і т. д. Не так давно я писав про візит Сергія Бабкіна до м. Рівного, коли активісти «Правого сектора» та інших націоналістичних організацій виступили проти співака, адже той відвідував окупований Крим улітку 2014 року та гастролював Росією в той час, коли на Сході проливалася кров його земляків. Поліція тоді відреагувала незрозумілим чином, відсторонивши мітингувальників і захистивши організаторів, попри те, що існувала заборона Рівненської міської ради на проведення подібних заходів. Та історія так і залишилася незавершеною.
1 березня 2018 року депутатський корпус на чолі з О. Медуницею, В. Амельченком, Г. Гопко та іншими зареєстрували новий законопроект №8085 «Про особливості провадження гастрольно-концертної діяльності особами, які беруть участь у видовищних заходах на території держави-агресора та на тимчасово окупованій території України». Чомусь у ЗМІ цей проект закону широкого розголосу не набув, але це, мабуть, пов’язано з тим самим споживацьким суспільством, яке не мислить системно, адже законопроект №8085 є логічним продовженням минулорічної ініціативи, пов’язаної з російськими шоуменами. Як зазначив Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко: «Безумовно, цей законопроект буде обговорюватися, безумовно він буде викликати дискусії, іноді гострі, але зараз час нарешті прийняти рішення з цього питання ... В цілому я переконаний, що вже на цій сесії парламенту, тобто до середини липня максимум, парламентарії приймуть цей важливий з точки зору національної безпеки законопроект». Щодо останнього тезису важко посперечатися, адже між свободою слова та інформаційною війною на користь агресора є велика різниця. Тут говоримо і про мову художніх творів, їх контекст, естетичну вартість, ідеологічне наповнення тощо. Чого варта лише Ольга Полякова з російським кокошником та буряковим рум’янцем на щоках.
У новому законопроекті мова йде про те, що громадяни України, які воліють виступати в РФ мають не пізніше ніж за 10 діб повідомити СБУ про таку амбіцію. Разом із тим виступи на тимчасово окупованих територіях забороняються. Має бути створено спеціальний Реєстр, де будуть перелічені всі артисти, що виступали в Росії, однак через рік після включення до списку такі особи можуть клопотати про виключення після зупинки гастрольної діяльності у країні-агресорі. За недотримання цього закону нестимуть відповідальність організатори гастрольних заходів. Їм загрожує штраф – від п’ятдесяти до ста мінімальних зарплат. Розпорядником грошей від штрафів порушників буде Міністерство оборони України.
Українська держава сьогодні сильно страждає від того, що не сформовано правильний зовнішній імідж країни. Росіяни, європейці, американці або нічого не знають про наш край, або знають дуже мало. Для них Україна – це все ще пострадянський супутник, який ніяк не зійде з орбіти корупції, олігархії, клептократії та пасивного споживання всього, що нам лишень не запропонують. Гастролери-батраки українського походження несуть таку саму шкоду Україні, як й озброєні бойовики з ОРДЛО чи недолугі політики, які своїми рішеннями підривають довіру Заходу до перспективного розвитку нашої держави. Чомусь речі, які в усьому світі є природним явищем, в нашому суспільстві сприймаються як щось дике та неприйнятне. Подібні законодавчі ініціативи проводити не тільки можна, а й треба, позаяк вони на часі. Коли в Україну прийде мир, тоді можна буде говорити про послаблення контролю та розвиток свободи слова, а поки що, на жаль, на наших землях чутно голос війни.