Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч
Чи вирішує телефон проблему самотності у великому місті?
9 квітня, 2002 - 00:00

Та, мабуть, не тільки ними. Дослідження, проведене у Великiй Британії, показало, що захоплення мобільними телефонами настільки затягує людину, що це можна порівняти хіба що з тягою до нікотину або іншими шкідливими звичками. При цьому, згідно з останніми дослідженнями, залежність від мобільних телефонів витісняє звичку палити у підлітків та молоді. У цьому випадку єдиною, на перший погляд, логічною тому причиною може бути реклама, яка, як відомо, — двигун прогресу. Саме вона і переконує недосвідчених у іміджелогії підлітків і молодь, що сам факт наявності в кишені симпатичного предмета, який час від часу дзвонить, уже ставить його на ступінь вище порівняно з однолітками. Менеджер рекламного агентства «Інтернет експерт» Максим Крайнєв розповів «Дню», що останнім часом багато операторів мобільного зв’язку у своїй рекламній компанії орієнтуються саме на молоду за віком аудиторію, а значить, і використовують найбільш ефективні для них трюки. Найдієвішою рекламою виявилася реклама в Інтернеті, оскільки тут аудиторія на тематичних сайтах цілеспрямовано вивчає «мобільну» галузь.

Але психологи вважають, що захопленість «мобілками» — тільки частково данина часу, а в цілому — це проблема самотньої людини у великому місті. За словами кандидата психологічних наук Ірини Головньової, мобільний телефон — це деталь, яка допомагає людині відчути себе значущою. Велика кількість дзвінків свідчить про широке коло спілкування людини та про її затребуваність навколишніми. За статистикою, 32% чоловіків, заходячи у громадські місця, відразу ж викладають свій телефон на видне місце і при цьому весь час намагаються ним скористатися. У жінок же такий синдром зустрічається як мінімум у два рази менше. Психологи пояснюють таку поведінку чоловічої статі бажанням у своєрідний спосіб з їхнього боку звернути на себе увагу і підкреслити свою маскулінність. Ірина Головньова говорить, що у випадку з мобільним телефоном можлива ще і так звана ідентифікація особистості з неживою природою. Інакше кажучи, телефон стає для людини річчю, без якої вона не мислить свого існування, оскільки він здатен врятувати від ізольованості.

Аксесуар, що входить до п’ятірки предметів, за якими можна судити про імідж людини, має приблизно кожен двадцятий українець. Але деякі іноземні лікарі вважають його досить небезпечним для здоров’я. Згідно з дослідженням, опублікованим у медичному журналі The Lancet, використання дітьми мобільних телефонів може призвести до втрати пам’яті, порушення сну та головних болей. Фізик Джерард Хіланд висловив нові побоювання з приводу випромінювання мобільних телефонів і сказав, що діти, молодші 18 років, що становлять чверть від 25 мільйонів британських користувачів мобільними телефонами, стали більш вразливі, тому що їхнi імунні системи були менш здоровими, ніж у дітей, що не користувалися мобільними телефонами. Вплив мікровипромінювання схожий на перешкоди у радіо, воно завдає удару по стабільності кліток тіла. Інші вчені погоджуються, що електромагнітне випромінювання мобільних телефонів зачіпає тканину мозку, хоч залишається не доведеним, що воно становить загрозу для здоров’я людини. Але Хіланд вважає, що реальна загроза йде від випромінювання низької інтенсивності, відомого як «нетеплове випромінювання».

Українські медики в більшості своїй не згодні з такими песимістичними прогнозами, говорячи про те, що будь-яка техніка небезпечна для організму. Випромінювання йде і від телевізора, комп’ютера, мікрохвильової печі, і тому відмовитися від зручної речі з таких причин щонайменше безглуздо. Зараз «мобілка» стала доступною для кожного українця із середнім достатком, у чому можна без великих зусиль пересвідчитися, проїхавши декілька зупинок у маршрутному таксі. А якщо красиві іграшки у змозі боротися з такою медико-соціальною проблемою в суспільстві, як підліткове куріння, то схоже, що впливають вони на здоров’я швидше позитивно, ніж негативно.

ДО РЕЧІ

Вільфрід Ройтер, протестантський теолог iз Вальсроде (Німеччина), рекомендує християнам відмовитися від використання мобільних телефонів. «Мобільник» гарантує його володарю можливість бути доступним у будь-який момент, що, на думку теолога, по-своєму тішить гординю, прославляючи людину в її власних очах, повідомляє НТВ.ru.

Право на постійну «запитаність», зі слів Ройтера, можуть мати тільки ті люди, службові обов’язки котрих пов’язані з наданням термінової допомоги. Німецький теолог вказує також на величезні витрати, пов’язані з використанням мобільних телефонів. Цей мініатюрний пристрій перетворюється на свого роду «пастку», в яку потрапляють передусім молоді люди. Відносно невелика вартість такого телефону спокушає дітей та тінейджерів, що мріють отримати нову популярну «іграшку», але не задумуються про боргову яму, в яку вони можуть потрапити.

Оксана ОМЕЛЬЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: