Весна не за горами. І хоч гідрометцентр відмовляється підписуватися під довгостроковими прогнозами, обіцяючи лише невелике потепління найближчими вихідними, від неї, весни, нікуди не дінешся. Якою ж буде вона у столиці? Відповідь на це запитання знають озеленювачі.
«Можу сказати вам точно, — переконано відповіла «Дню» заступник начальника відділу зеленого будівництва міського комунального підприємства «Київзеленбуд» Валентина Кияшко. — Весна буде, як завжди, прекрасна». Лютий для озеленювачів — не мертвий сезон, як можна подумати, а гаряча пора. До настання весни потрібно продумати всі деталі майбутнього квіткового сезону. В тім, чим тепліше ставатиме в місті, тим більше працюватимуть озеленювачі — треба по прибирати сміття та потурбуватися про рослини після зимівлі. Деякі рослини, до речі, з неї не повернуться — через густо розсипаний по дорогах пісок iз сіллю. Неминуче сіль потрапляє з тротуарів на клумби та газони, несучи зимуючим квіточкам загибель. Утім, сіль є також одним із факторів загибелі лип та каштанів. До речі, багаторазове цвітіння каштанів за один рік, якому так приємно дивуються кияни, — ознака неблагополуччя дерев. Щорічно «Київзеленбуду» доводиться висаджувати заново безліч дерев, щоб зберегти титул «зеленої столиці», що закріпився за Києвом.
Першими на київських клумбах з’являться, звичайно ж, тюльпани. Їх, за словами Валентини Кияшко, щорічно висаджують не менше 100 тисяч. Часто доводитися досаджувати — кияни та гості столиці не гребують украсти з клумби квіточку-другу, а то й відразу всі. Причому часто не просто зрізають, а викопують цибулини. «Кошмар просто, — розповідає В. Кияшко. — Коли економічні умови в країні були кращими, ніхто не крав, висаджували троянди, все було на місці. А зараз що не посадиш — усе вкрадуть, навіть найнепримітніше. Але будемо вірити, що колись настане економічне благополуччя, і крадіжки припиняться». Ось такий показник добробуту...
З іншого боку, жителі столиці охоче беруть участь у прибиранні та озелененні територій біля своїх будинків. На весну припадає сезон таких «суботників» — День навколишнього середовища, День Землі, засноване Указом Президента свято «Паросток майбутнього». «Це час громадських робіт, — розповідає В. Кияшко. — Люди масово виходять прибирати».
Але повернімося до квітів. Разом з тюльпанами з’являться гіацинти і крокуси. І ще на киян чекають традиційні весняні виставки квітів у парках та скверах. Теми та ескізи вже розробляються. «На жаль, у Києві немає головного ландшафтного архітектора, який би продумував загальний вигляд міста, — говорить відомий київський ландшафтний архітектор, автор виставок на схилах Дніпра Оксана Джунь. — Зате у Києві є хороші старі традиції, наприклад, візерунки на клумбах зберігають протягом багатьох років. Створити регулярну клумбу набагато складніше, ніж виставочну. Моя мрія — прикрасити добре продуманими клумбами Майдан».
До речі, відомий постулат «Київ — місто тюльпанів» не зовсім відповідає дійсності. «Ми не місто тюльпанів!, — категорично заявила В. Кияшко. — Ми місто однорічних або багаторічних рослин». Це не дуже поетичне твердження можна розширити — ми місто бегонії, агератума і особливо чорнобривців. Лише зовсім неуважний киянин не помітив, що саме чорнобривці є головною квіткою Києва. Справа в тому, що ці квіти дуже любить київський міський голова Олександр Омельченко. До того ж, вони цвітуть за будь-якої погоди, не бояться ні дощу, ні холоду. Втім, чорнобривці з’являться на київських клумбах лише влітку, а навесні Київ — справді місто тюльпанів.