Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

201 тисяча власників

Кожна сільська сім’я повинна мати землю, вважає влада Криму
31 січня, 2001 - 00:00

У Криму здійснено реорганізацію вже в 220 колективних сільськогосподарських підприємствах, що підлягають реформуванню, і на їхній базі створено 392 нові агроформування, зокрема й 119 господарських товариств, 87 приватно-орендних підприємств, 11 фермерських господарств, 175 сільськогосподарських кооперативів. Зміна форм власності та господарювання принесла позитивні результати. Господарствами всіх категорій отримано 1,1 мільйона тонн зерна, що на 8,6 відсотка більше за валовий збір 1999 року, зібрано 37,8 тисяч тонн соняшника, 185 тисяч тонн овочів, 77 тисяч тонн плодів і ягід, 172 тисячі тонн винограду, закладено непогану основу врожаю 2001 року.

Минулого тижня на нараді в представництві Президента України в АРК розглядався хід виконання указів Президента України «Про невідкладні заходи для прискорення реформування аграрного сектора економіки», «Про додаткові заходи для задоволення потреб громадян у земельних ділянках», «Про основні принципи розвитку соціальної сфери села». Керівники районних адміністрацій, Республіканського комітету із земельних ресурсів і Міністерства АПК автономії разом з постійним представником Президента України в АРК Анатолієм Корнійчуком проаналізували результати виконаної роботи, повідомляє прес- секретар представництва Марія Лашкіна.

201 тисяча кримчан отримали земельні сертифікати, але лише 183 тисячі власників сертифікатів уклали договори оренди. Анатолій Корнійчук доручив керівникам регіонів проаналізувати стан забезпеченості землею жителів регіонів і розглянути можливість виділення земельних наділів (у формі паю, ділянки для особистого підсобного або фермерського господарювання) для всіх сімей, що проживають у сільській місцевості. «Кожна сім’я, що мешкає в сільській місцевості, незалежно від місця роботи та національності, повинна мати землю», — підкреслив він.

На сьогодні орендна плата за користування землею виплачена в Криму на суму 60355 тисяч гривень, що становить 81%. У грошовій формі виплачено оренду на суму в 1555 гривень, зерном — понад 40 мільйонів гривень, решту — іншими видами сільгосппродукції або послугами. Причому розмір орендної плати, відповідно до указу Президента України, має бути не менший за 1% від вартості земельного паю. Вартість паю, як повідомив керівник Рескомзему автономії Євген Жагорников, підвищується з нового року ще на 1,2% відповідно до рівня інфляції в Україні. З усіх районів Криму тільки Красногвардiйський, згідно зі статистикою, розрахувався повністю зі своїми орендодавцями. У Чорноморському охоплено оплатою всього 46% селян, у Джанкойському та Раздольненському районах — трохи більше за 60%.

На думку представника Президента України, ця робота проводиться надто повільно, й деякі керівники ставляться до розрахунків із селянами формально. Своєчасний розрахунок з селянами — це «перспектива політичної стабільності на селі. Люди повинні отримати реальні результати від аграрної реформи, тоді вони повірять у державу, в Президента», — підкреслив він. Анатолій Корнійчук ще раз нагадав главам райдержадміністрацій про необхідність провести розрахунки з усіма орендодавцями землі в будь-яких обумовлених у договорах формах. Інформація про хід розрахунків з власниками земельних паїв має бути представлена в представництво до 10 числа кожного місяця.

Недостатньою назвав представник глави держави й роботу з видачі актів на право володіння землею. Такі документи мають отримати всі власники сертифікатів. Це означає фактично виділення земельних наділів у натурі. Сьогодні в Криму, за даними Рескомзему, держакти отримали лише 0,8% від усіх власників сертифікатів. За словами керівника Рескомзему Євгена Жагорникова, для здешевлення робіт щодо оформлення землі у власність краще подавати колективні заявки. Чим більша кількість заявників, тим меншою буде вартість одного акту. За розпорядженням Президента України оплата робіт не може перевищувати 85 гривень за один пай. При оформленні відразу на 200 — 300 власників сертифікатів вартість скорочується в середньому до 50 гривень за один документ. Ці роботи можуть проводитися за рахунок державних коштів, тому в республіканському й регіональних бюджетах на майбутній рік необхідні суми мають бути передбачені. Крім того, за словами керівника Рескомзему, працівники земельних інститутів готові виконувати ці роботи з відстрочкою платежу.

Для поліпшення забезпеченості селян землею кримські керівники вирішили використати всі можливості, зокрема й наукові дослідження. На цьому тижні Анатолій Корнійчук зустрівся з президентом Академії аграрних наук Михайлом Зубцом, який приїхав у Крим з метою познайомитися з особливостями землеробства, результатами аграрної реформи, вивчити можливості співпраці академії з регіональними виробниками. Специфіка сільського господарства республіки створює всі умови для зростання виробництва вітчизняної сільськогосподарської продукції. Можливості впровадження нових наукових розробок в агропромисловому комплексі Криму стали головною темою розмови. Вчені академії планують у найближчому майбутньому впровадити нові технології виноградарства та виноробства, птахівництва.

Микита КАСЬЯНЕНКО, Сiмферополь
Газета: 
Рубрика: