Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

369 днів в Антарктиці

На Батьківщину повернулися учасники ХІХ Української антарктичної експедиції
23 квітня, 2015 - 13:33

Фахівці перебували на науковій вахті на станції «Академік Вернадський» 369 днів. Вчені робили дослідження з біології, геології, метеорології, геокосмічні розвідки тощо. «У цілому, доручені завдання ми виконали, — звітує начальник станції Станіслав Недогібченко. — Перед зимівлею домовилися про співпрацю з іноземними колегами. Сезон був насиченим, до нас приїздили практично з усіх країн, які займаються дослідженнями в Антарктиці».

Декілька років українські науковці працюють над створенням районів, що охороняються. На таких територіях дослідники вивчають вплив людини на середовище. У ХІХ експедиції дослідили вже третій такий район, і згодом можна буде створити мережу територій під охороною. Також вчені вперше випробували нову техніку української розробки — глибоководну камеру, що працює на глибині до 300 метрів. Прилад дозволив зекономити великі кошти на придбання іноземної техніки.

Щотижня дослідники передавали результати своїх спостережень в Україну. Про новини дізнавалися раз на тиждень — їх надсилали електронною поштою. Вільного Інтернету на станції не було, науковці могли лише приймати повідомлення. «Важко реагували на новини. Важко читати, що гинуть люди. Переключитися допомагала робота», — розповідає Станіслав Недогібченко.

На початку квітня на Українську антарктичну станцію «Академік Вернадський» прибула ХХ експедиція. Вчені продовжують дослідження, попри проблеми з фінансуванням. Цього року виникли труднощі з ротацією дослідників і фінансуванням нової експедиції. «Державна програма на цей рік розписувалася 2010 року, запланували виділити 27 мільйонів гривень. Але тоді курс був на рівні п’яти гривень за долар, — пояснює директор Національного антарктичного наукового центру Валерій Литвинов. — Виходили на найвищі рівні влади, пояснювали, наскільки актуальним є наше перебування в Антарктиці. З часом почнуть ділити антарктичні поклади ресурсів. І розподіл буде відповідно до приступності в Антарктиці певних країн. У чомусь нас почули, додали трохи грошей. Але, щоб розрахуватися з компанією, яка профінансувала ротацію дослідників і забезпечення ХХ експедиції, нам не вистачає близько чотирьох мільйонів гривень. Підписано численні листи до урядовців. Хочеться, щоб чиновники активніше вирішували це питання».

Марія ПРОКОПЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: