Минулої п’ятниці у Києві на вулиці Братиславській столична мерія нарешті відкрила Центр серця, який, як обіцяли чиновники, ще в серпні 2006 року мав прийняти перших хворих. Адже саме тоді холдингова компанія «Київміськбуд» (яка розпочала будівництво Центру у липні 2005 року) повинна була ввести в експлуатацію його приміщення. Однак після будівельника Олександра Омельченка столичним мером став банкір Леонід Черновецький, і перешкодою для завершення будівництва стало питання фінансів, яке невідомо звідки взялося. Зокрема, мерія заявила, що будівництво центру в 2005 році розпочалося без затвердженої проектно-кошторисної документації й медико- технічних умов, після чого проект подорожчав на 242 мільйони гривень, до майже 650 мільйонів гривень. Після цього пан Черновецький кілька разів обіцяв киянам відкрити Центр серця, але ця церемонія щоразу переносилася з різних причин: то не всі будівельні роботи закінчили, то обладнання не завезли. Ніхто вже й не сподівався, що двері цього унікального закладу відкриють для хворих цього року. Проте все-таки ця подія сталася.
За словами керівника Центру серця, заслуженого лікаря України, відомого кардіохірурга Бориса Тодурова, лікувальний заклад розрахований на 150 місць, з них 110 — «дорослих» і 40 — для дітей. До складу Центру входять консультаційна поліклініка з відділенням функціональної діагностики, блок з п’ятьма операційними, клініко-діагностична лабораторія, лабораторія радіоізотопної діагностики, реанімаційне й рентгенівське відділення, відділення комп’ютерної діагностики і навіть вертолітна площадка. Всі операційні обладнані відеокамерами для проведення онлайн-конференцій для консультування з лікарями інших міст. Медики планують, що тут щорічно проводитиметься понад 6 тисяч кардіологічних операцій, у тому числі й операції з пересадки серця. А консультації зможуть отримати понад 20 тисяч хворих зі всієї України.
— Аналогів нашого Центру немає не те що в Києві, а й у всій державі. Тут є медичне обладнання, яке відповідає найвищим європейським і світовим стандартам, що дає змогу проводити унікальні операції на серці, — розповідає Борис Тодуров.
Серед «диво»-апаратури в Центрі є ангіограф останнього покоління, завдяки якому можна виконувати будь-які маніпуляції всередині судин, ледве не пересадку серця.
Пріоритет у лікуванні хворих все-таки віддадуть киянам, яких тут обіцяють обслуговувати безкоштовно. Та, як запевняє директор Центру, в консультаціях відмови не буде нікому, а якщо, борони Боже, трапиться невідкладний випадок, то в паспорт не дивитимуться і в скрутну хвилину допомогу отримає навіть іноземець.
На запитання, чи не дублюватиме цей лікувальний заклад знаменитий Інститут кардіології імені академіка Стражеска, пан Борис відповів:
— У жодному разі ні. Головний напрямок нашої роботи — хірургія, а в Інституті кардіології лікують таблетками та іншими засобами. Ми швидше доповнюємо одне одного. Вони скеровуватимуть до нас тяжкохворих, які потребують операції. А ми відправлятимемо до них хворих вже після хірургічного втручання — для реабілітації. Наші потенційні пацієнти — ті, в кого є загроза життю, наприклад, передінфарктний стан.
Доки кияни чекали на відкриття Центру серця, черга на операції тут вишукалася вже на 2,5 роки вперед. Адже тільки в Києві потребу у проведенні таких хірургічних втручань щорічно мають дев’ять тисяч хворих. Першу операцію в Центрі планують провести наприкінці січня наступного року.