«Міжнародний Вишеградський фонд» заснований у червні 2000 року. У цьому році ним було виплачено 73 стипендії студентам та аспірантам з України для одно- та двосеместрового навчання в університеті однієї з країн «Вишеградської четвірки», до якої входять Чехія, Словаччина, Польща та Угорщина. На сьогодні Фонд надав українським студентам 127 стипендій та підтримав в Україні 5 програм.
«Ми хочемо поділитися досвідом з країнами, які прагнуть вступити до Євросоюзу, — говорить виконавчий директор «Міжнародного Вишеградського фонду» Криштоф Форраі. — Вишеградська освітня програма в Україні розпочалась у 2005 році. І тоді ж ми отримали 107 заявок. У результаті 28 українців отримали позитивні відповіді. У 2006 році було підтримано 26 заяв. Цього року ми зареєстрували вже 132 заяви і 73 проекти виграли стипендії. Загальна сума цьогорічних стипендій склала 508 тисяч євро. Найбільш популярними дисциплінами серед студентів були історія, література, лінгвістика, право та міжнародні відносини. Але ми підтримуємо будь-яку сферу освіти. Ми дуже раді брати участь в освітніх програмах України».
Переможців обирає 12- членна комісія, яка складається з фахівців академічної освіти та чотирьох представників міністерств освіти країн Вишеградської групи. Кожен з обраних претендентів отримає стипендію у розмірі 2500-5000 євро (залежно від тривалості навчання. При цьому 1500 — 3000 євро за одного студента отримає також університет приймаючої сторони. Найважче знайти в країні, до якої їдете, приймаючу сторону, тобто той університет, який візьме вас на навчання. Раніше ця програма була доступною лише для студентів, які здобували післядипломну освіту. А з 2007 року спробувати свої сили можуть і студенти, які провчилися 4 семестри. Для цього потрібно подати заяву та відомості про власний науковий проект.
«Спочатку потрібно заповнити спеціальну форму, яка розміщена на сайті «Міжнародного Вишеградського фонду», — розповіла «Дню» студентка Ужгородського національного університету Марина Сорока. — Там потрібно вказати, чому саме ви і саме в цю країну хочете поїхати, також вказуєте назву свого дослідницького проекту і що нове ви хочете дослідити. У 2005 році я поїхала на навчання у Будапешт. Там вивчала питання угорської національної меншини. Їх це зацікавило і мене знову запросили до Угорщини. Не потрібно боятися того, що ви не знаєте мови цієї країни. Адже викладачі там чудово спілкуються англійською, німецькою та французькою мовами. Мене записали на курси угорської мови, на курси історії та конституції Угорщини, на курси громадянського суспільства в Угорщині. Я ходила на всі ці курси, тому що хотіла покращити рівень мови, а також спілкуватися зі студентами».
Студенти, які побували за кордоном, радять перед тим, як їхати на навчання, обов’язково оформити собі страховий поліс. Адже, якщо у вас його немає, то там не завжди відгуки на прохання про допомогу. І краще одразу ж після того, як ви вже дізналися, що перемогли, попередити приймаючу сторону, що ви їдете, і попросити допомогти знайти вам гуртожиток. Адже фонд лише спонсорує. Все інше — робите самі.