Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Акцизи на пиво зростуть на... 4 копійки?

Інтерес виробників проти інтересу громадськості. Що переможе?
10 липня, 2013 - 12:31
ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ ЗАПРОПОНУВАЛИ ЗНАЧНО ПІДВИЩИТИ АКЦИЗИ НА ПИВО, А ОТРИМАНІ КОШТИ СПРЯМОВУВАТИ НА БУДІВНИЦТВО НОВОГО КОРПУСУ «ОХМАТДИТ»... ПРОТИ ВИСТУПИЛИ І ВИРОБНИКИ, І ДЕРЖАВНІ МУЖІ. ПЕРШІ — БО ВТРАТЯТЬ ПРИБУТКИ, ДРУГІ — БО ЛОБІЮЮТЬ ІНТЕРЕСИ ВИРОБНИКІВ / ФОТО РЕЙТЕР
ГАННА ГОПКО: «ЦЕЙ ЗАКОНОПРОЕКТ — РЕАЛЬНЕ ЗНУЩАННЯ, А НЕ КОМПРОМІС. КАБМІН ЗІ СВОЇМ ЗАКОНОПРОЕКТОМ З ПІДВИЩЕННЯ АКЦИЗІВ НА ПИВО, ТЮТЮН РЕАЛЬНО ПОКАЗУЄ, ЩО ІНТЕРЕСИ ВИРОБНИКІВ ВАЖЛИВІШІ ЗА НАПОВНЕННЯ БЮДЖЕТУ ТА ЗДОРОВ’Я НАЦІЇ»

Схоже, народні депутати вирішили припинити дискусії щодо «пивного податку». Під час останнього засідання парламентського комітету з питань податкової та митної політики було вирішено, що акцизи підвищуватимуть, а виручені гроші спрямовуватимуть на будівництво лікарень, зокрема й «Охмадиту». Але коли та у яких обсягах? Ці питання залишаються відкритими.

3 липня профільний парламентський комітет розглянув пакет законопроектів про підвищення акцизу на пиво, запропоновані депутатською групою «За тверезе майбутнє України» та урядовий документ. Згодом було ухвалено компромісне рішення, яке, ніби, не суперечить вимогам громадськості та враховує зауваження пивоварів. За словами заступника голови профільного комітету Оксани Продан, нові акцизи діятимуть не раніше, ніж з початку наступного року, їх розміри ще узгодять з гравцями ринку, а паралельно готуватимуть відповідні законопроекти, за допомогою яких гроші можна було б спрямовувати на медичну галузь.

НЕДИТЯЧІ АРГУМЕНТИ

Ще на початку весни громадські активісти запропонували значно підвищити акцизи на пиво — з 0,87 гривень до 2,50 гривень на літр, а виручені гроші — приблизно два мільярди гривень — спрямовувати на будівництво та технічне оснащення нового корпусу дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит», у якому можна було б нарешті проводити трансплантацію кісткового мозку від нерідного донора. У квітні ініціативу підтримали народні депутати від чотирьох фракцій — ПР, «Батьківщини», «УДАРу» та «Свободи». У результаті з’явилися згадані три законопроекти — № 2880, 2875, 2876.

Щоб довести народним обранцям, що крок справді важливий і необхідний, небайдужі мітингували під стінами парламенту (до депутатів приїздили сказати слово навіть байкери) та приходили у кулуари. Так одного разу до депутатів прийшла шістнадцятирічна Аня Карпенко, яка потребує трансплантації кісткового мозку — операції, що коштує 115 тисяч євро. У руках Анни був плакат з написами: «250 дітям щорічно потрібна пересадка кісткового мозку в Україні», «550 мільйонів гривень потрібно для трансплантації кісткового мозку за кордоном», «1 мільярд 440 мільйонів потрібно на завершення будівництва нового корпусу національної лікарні «Охматдит» з сучасним відділенням з пересадки кісткового мозку», «4 мільярди гривень додатково отримає держбюджет від підвищення акцизів на пиво».

Варто нагадати, що будівництво нового дев’ятиповерхового корпусу дитячої лікарні «Охматдит» почалося у вересні 2011 року. Але вже навесні 2013-го будівельники зупинилися. Із запланованих 1 мільярда 800 мільйонів гривень було виділено всього 225 мільйонів, чого вистачило лише на зведення стін і даху. А між іншим будівництво нового корпусу «Охматдиту» перебуває під особистим контролем прем’єр-міністра...

Народний депутат Леся Оробець говорить, що опозиція робить все можливе, щоб згадані закони було ухвалено. «Не кожна дитина в Україні має шанс дожити до повноліття, не тому що її батьки не хочуть цього, а просто її ніде вилікувати, лікарям ніде її оперувати», — пояснює вона.

ФОРМАЛЬНІ ВІДМОВКИ

Проте ще на етапі внесення згаданих документів рух до підвищення акцизів загальмувався. Документи довгий час не розглядалися на засіданні профільного комітету та не могли отримати відповідних урядових висновків, хоча за регламентом Кабмін мав відповісти протягом 14 днів, а комітет розглянути протягом 30 днів. Потім їх розгляд було відтерміновано, бо обранці взялися готувати інший законопроект.

Відтак, незважаючи на те, що авторами документів є депутати від різних фракцій, ухвалення документів, принаймні найближчим часом, сумнівне. Голова Комітету ВР з питань податкової та митної політики Віталій Хомутинник чітко говорить, що триразове підвищення акцизу на пиво зруйнує галузь. Пивовари ж називають акцизні ініціативи «популізмом» та, звичайно, погрожують — підвищенням цін, скороченням робочих місць та зниженням надходжень до бюджету. А ще згадують про лобізм з боку горілчаних компаній, мовляв, останнім часом попит на міцні напої дещо впав. У Мінздраві пояснюють, що у державі відсутні механізми, завдяки яким благородну ідею можна втілити у життя.

Між тим підвищення цін на алкогольні вироби — це ще й шлях до боротьби із зловживанням. «Подорожчання пива навіть на 10% скорочує його споживання на 5%. Як свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоров’я, це знижує смертність, в тому числі від алкогольного передозування. В Україні зараз більше 1,5 мільйона алкоголіків», — розповідає головний лікар Київського центру здоров’я Отто Стойка.

Щоправда, пивовари говорять, що українці хмільним напоєм не зловживають. Виконавчий директор асоціації «Укрпиво» Ігор Ткач стверджує, що українець вживає лише 60 літрів пива на рік. З таким «результатом» Україна посідає лише 23 місце у Європі (а за споживанням горілки — трете місце). У громадській організації «Життя» наводять такі цифри: «українські підлітки займають друге місце після Чехії за рівнем споживання пива у порівнянні з підлітками у 40 країнах Європи та СНД». І це завдяки, зокрема, тому, що пиво у нас дешевше соку або кефіру. Експерти звертають увагу на те, що коли у 2008—2011 роках зросли акцизи на міцні напої з 21 гривні до 42 гривень за літр чистого спирту, а акциз на пиво — з 31 копійок до 74 копійок за літр, рівень смертності від алкоголю впав до 11 тисяч 752 осіб на рік, тоді як 2008 року ця цифра була на рівні 24 тисячі 827 осіб.

АЛЬТЕРНАТИВНІ ІНІЦІАТИВИ

Щодо механізмів впровадження ідей громадських активістів, то вони насправді є. За словами народного депутата Юрія Дерев’янка, для цього потрібно внести зміни до Бюджетного кодексу та зазначити, що гроші від підвищення акцизу мають бути спрямовані не у фонд державного бюджету, а у спеціальний фонд. Тоді можна буде добудувати та обладнати клініку.

Інша справа, що такий механізм у нашій державі не запрацює, бо відсутня головна умова — політична воля. Не обходиться і без звичного лобіювання інтересів виробників алкоголю та тютюну. Доказ — не згуртована робота над єдиною стратегією, висловлювання розрізнених думок та рух у різні боки. Приклад: перший віце-прем’єр-міністр Сергій Арбузов 1 липня запевнив, що гроші для дитячої клініки можна знайти і з інших джерел, без залучення коштів пивоварів. А наступного ж дня на сайті Верховної Ради з’явився урядовий законопроект № 2442 а, що передбачає доволі лояльне підвищення податку на пиво — до 0,91 гривні за літр. Окрім того, згідно документу, акциз має зрости і на весь алкоголь — на 4,8%, тютюнові вироби — на 11,6%, а також на низку інших товарів, зокрема, транспортні засоби.

«Цей законопроект — реальне знущання, а не компроміс. Кабмін зі своїм законопроектом з підвищення акцизів на пиво, тютюн реально показує, що інтереси виробників важливіші за наповнення бюджету та здоров’я нації», — обурюється член Опікунської Ради НДСЛ «Охматдиту», волонтер кампанії «Наші діти» і Руху добровольців «Простір свободи» Ганна Гопко.

І ось — 3 липня профільний комітет розглянув документи. Проте схвалили не їх, а запропонували новий — № 2675д, який пропонує підвищити акцизи на пиво та алкоголь на 4,8% (зокрема, на пиво з 0,87 гривень до 0,91 гривень на літр), а на сигарети — на 11,6%. Автор документу — сам Віталій Хомутинник. У пояснювальній записці до проекту поправок до Податкового кодексу передбачається, що акциз буде підвищуватися з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування, а на алкогольні напої, які згідно із законом маркуються акцизними марками, вони набудуть чинності з першого числа третього місяця, наступного за місяцем його опублікування. Коли механізм запрацює, за підрахунками народного депутата, саме державна скарбниця отримуватиме додатково 1042,83 мільйонів гривень 2013 року і 2085,66 мільйона гривень 2014 року. На думку Хомутинника, ухвалення документу дозволить забезпечити добудову Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

До речі, 3 липня Кабмін виділив 50 мільйонів гривень на добудову «Охматдиту».Цією ж постановою урядовці виділили 60 мільйонів для розширення Паркової дороги в Києві і 50 мільйонів — на закінчення будівництва транспортної розв’язки на Поштовій площі Києва.

Тим часом лікарі та представники громадських організацій закликають таки повернутися до трійки законопроектів, що пропонують підвищити акциз на пиво втричі, бо він жорсткий та цільовий.

Тетяна КАТРИЧЕНКО
Газета: 
Рубрика: