Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Актуальні сторінки історії»

На форумі в Тернополі педагогам подарували книжки «Дня»
27 травня, 2016 - 12:54
«ТЕРНОПІЛЬЩИНА БАГАТА ТВОРЧИМИ ОБДАРОВАНИМИ ДІТЬМИ. ПОНАД 500 ПРИЗЕРІВ ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ЗМАГАНЬ — ЦЕ ДОСТАТНЬО ДОБРИЙ ПОКАЗНИК ДЛЯ УКРАЇНИ», — ГОВОРИТЬ ГОЛОВА ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОДА СТЕПАН БАРНА (НА ФОТО — ЛІВОРУЧ) / ФОТО МИХАЙЛА УРБАНСЬКОГО

Фестиваль-форум «Гордість і надія Тернопілля», що відбувся у залі Тернопільської обласної філармонії в середу, зібрав півсотні переможців всеукраїнських конкурсів, олімпіад, конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів — членів Малої академії наук України, спортивних змагань міжнародного рівня і їхніх наставників. Обласна влада відзначила учнів грамотами і грошовими преміями в п’ятнадцяти номінаціях.

На думку Софії Вітрової з тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ  ступенів №3 з поглибленим вивченням іноземних мов, одна з найважливіших проблем  — екологічна. Дівчина — переможець Всеукраїнської олімпіади з екології. «Людина часто втручається в природу, але ми не усвідомлюємо того, що природа може сама згодом «віддячити» нам цим же, скажімо. Згодом будемо дуже потерпати від цього, адже вже зараз є багато великих проблем. Наприклад: озонові діри, глобальне потепління. Ми вже тепер бачимо, наскільки погода відрізняється від тієї, що була десять років тому», — каже Софія. Юрій Бондарчук із Шумська переміг на всеукраїнській олімпіаді з англійської мови у Рівному. На його думку, найбільше посприяло те, що він рік проживав у США і мав змогу відшліфувати мову.

Як розповів «Дню» голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна, якщо озвучити загальну статистику, то цього року призерів удесятеро більше: «Мені приємно констатувати, що Тернопільщина багата творчими обдарованими дітьми. Понад 500 призерів всеукраїнських змагань — це достатньо добрий показник для України. І ми, аналізуючи показники соціально-економічного розвитку областей, побачили: Тернопільщина входить в п’ятірку найкращих щодо кількості дітей, які відзначені на рівні всеукраїнських змагань».

Уперше на форумі відзначили не тільки учнів, а й учителів — керівників проектів. За сприяння голови Тернопільської ОДА Степана Барни, вони отримали по книжці «Дня» «Україна Incognita». Вчитель-методист, викладач української мови і літератури Доброводівського ліцею імені Олександра Смакули, що в Збаразькому районі, голова місцевого осередку «Просвіти», краєзнавець, поетеса, член Національної спілки письменників України Марія Назар розповідає, що вже виховала трьох переможців всеукраїнського рівня і головний секрет — у праці, як педагога, так і учня. «Це була робота «Іван Франко і Збаражчина. Соціально-культурні парадигми доби». Ми досліджували історію Збаражчини через життя і діяльність Івана Франка, його постать в контексті імен Тернопільщини кінця ХІХ — початку ХХ століть», — розповідає пані Марія. Іван Франко у Збаразькому районі тричі балотувався до Австрійського парламенту. Тут і народилася «Свинська конституція». До слова, пані Марія автор поетичної збірки «Франкові зерна». Для того, щоб її написати, вона побувала у рідних Нагуєвичах письменника і перечитала усі його твори. Щоденна всеукраїнська газета «День» — одне з улюблених періодичних видань Марії Назар, а тут ще й книжка стала сюрпризом. «Цікавим є підхід до відтворення історії. Тут — імена, які є носіями нашої минувшини, презентують її. Цю книжку педагог може використовувати особливо для позакласної роботи. Цікаві матеріали», — вважає Марія Назар.

Вихованка гуртка «Екологічний дизайн», керівником якого є заступник директора Тернопільського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді Тетяна Кухарська, восьмикласниця тернопільської 19-ї школи Софія Шишковська перемогла в ХІІ Всеукраїнському конкурсі досягнень юних зоологів і тваринників у Києві. Робота називалася «Дослідження смакових уподобань Ахатин гігантських, їх реакції на господаря та впливу субстрату на кількісні показники вилуплення з яєць потомства». Велетенські равлики живуть у дівчини вдома. А ідею подала наставниця. Тетяна Кухарська два роки вирощує цих заморських тваринок. На її, так би мовити, міні-фермі наразі тридцять представників виду, а донедавна було сто сорок. Пані Тетяна із задоволенням читає «День», та й події позашкільного закладу не раз висвітлювалися на шпальтах газети. «Для мене стало дуже приємною несподіванкою отримати книжку «Дня», — розповідає пані Тетяна. — Ми знали, що відзначатимуть наших дітей, але те, що і керівникам будуть подарунки, не знали. «Україна Incognita» є дуже актуальною, і цікаво ознайомитися з донедавна закритими сторінками історії».

Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: