«ПО-МОЄМУ, ВИ НЕДООЦІНЮЄТЕ МІЛІЦІЮ»
Коли в січні 1997 року підполковник міліції Сергій Блохін приймав алуштинські справи, місцеві бандити запропонували йому «свій оклад» за заступництво: по одній тисячі баксів на руки щомісяця взимку і по три — в розпал курортного сезону. «По-моєму, ви недооцінюєте міліцію», — такою була відповідь. І бандити в цьому дуже скоро пересвідчилися.
Те, що немає авторитету в міліції, породило острах у нормальних людей в Алушті офіційно свідчити стосовно злочинців. Останні почувалися безкарно. Свої люди в міліції вмить інформували їх про будь-які дії з боку постраждалих. Із тими, хто залишав у черговій частині свою заяву, увечері «розбиралися» бандити. За словами Сергія Блохіна, вражала цілковита байдужість особового складу ВВС Алушти до всього того, що відбувається. Із ВВС міста пішло майже сто чоловік. Ті, що залишилися, стали працювати як належить. Сьогодні за підсумками роботи Алуштинський ВВС тримає третє місце по Криму. Своє основне завдання С.Блохін визначає так: «Необхідно розвінчати міф про всесильність і непотоплюваність бандитських кораблів, вселити в жителів міста упевненість у справедливості закону і віру в правову державу, з будівництвом якої ми вже запізнюємося».
ЩО ЗА ЛЮДИНА ЦЕЙ СЕРГІЙ БЛОХІН?..
У 19-річному віці Сергій Блохін виграв чемпіонат світу з велотреку в Швейцарії. А з його ваговою категорією і зростом це практично було неможливе. Неофіційні джерела повідали, як Блохін очищає місто в період курортного сезону від циган, жебраків і всіляких шарлатанів. Проводить щосуботи рейд, збирає всіх порушників громадського спокою в один великий автобус, який вивозить їх далеко за межі Алушти. Назад рідко хто ризикне повернутися. Кримінальні структури бояться Блохіна, немов диявола. Кримські татари охрестили його «Сталіним»...
У Блохіна немає визначених днів прийому. Він приймає громадян кожної вільної хвилини. Себе він представив стисло: народився 1957 року в Смоленській області. Закінчив середню школу і Сімферопольський держуніверситет. Після проходження строкової служби працював секретарем комітету комсомолу ПТУ. З 1983 року був направлений на роботу до органів внутрішніх справ. Пройшов шлях від інспектора до начальника міліції Алушти, від лейтенанта до підполковника міліції. Закінчив Академію МВС України. Одружений, виховує двох синів.
Підполковник Сергій Блохін, людина з активною життєвою позицією, відповідаючи на запитання кореспондента, висловив своє бачення багатьох проблем нашого суспільства.
«БОРОТЬБА — ЦЕ КОЛЕКТИВНА ПРАЦЯ...»
— Як вам у найскладнішій криміногенній ситуації вдається вести боротьбу з організованою злочинністю в місті?
— Боротьба з організованою злочинністю — це колективна праця прокуратури, міліції, служби безпеки, податкової міліції. По крупинках збираємо докази злочинної діяльності. На це, буває, йдуть місяці. Координує боротьбу з організованою злочинністю в Алушті прокурор Валентина Голикова. Вона безпосередньо брала участь у документуванні злочинної діяльності банди «грузина». Після того як Алуштинський карний розшук узяв його в с. Найдьонівка Красногвардійського району, Валентина Федорівна одна з перших порушила кримінальну справу за ст. 69 (бандитизм). Основне завдання міліції — попереджувати злочини, а якщо вони сталися, — розкривати. Тільки торік у місця позбавлення волі відправлено понад два десятки активних бандитів, 12 оголошено у федеральний розшук.
— Ваше ставлення до сьогоднішнього правосуддя. Чи потрібна нам судова реформа?
— Проблема судової реформи в нас давно назріла. У будь-якій державі безконтрольних людей не повинно бути. У нас суддя, можна сказати, абсолютно безконтрольний. Повинна існувати окрема структура, куди ми могли б звертатися за різного роду санкціями. Кожний злочинець повинен отримувати за заслугами, адекватно вчиненому. Механізм правосуддя повинен працювати шляхом додавання правопорушень, а не їх поглинання. Сто років, або й більше, нехай сидить, раз накоїв зла. Непогано було б мати і якийсь фонд соціального страхування від майнових злочинів. Уявіть собі таку картину: людина працювала все своє свідоме життя, нагромадила матеріальні цінності, а якийсь злодій протягом десяти хвилин позбавляє її всього надбаного.
— Чи вам не буває образливо, коли розслідувану міліцією резонансну справу, кажучи народною мовою, «завалюють» у суді?
— Cтатті нашого Кримінального кодексу повинні бути чітко сформульовані. Що значить, наприклад, до шести років позбавлення волі? Іншими словами, за один і той же злочин можна отримати й один рік, і шість — як вирішить суддя.
Якщо до кримінальної відповідальності притягується кримінальний авторитет, і потерпіла сторона не дає свідчень, відразу зрозуміла позиція судді. Справу або розвалять у суді, або відправлять на вічне дорозслідування в прокуратуру. А там, за строком давності, взагалі закриють. Суддя повинен обиратися за місцем проживання.
— Як професіонал, ви за страту чи проти?
— Вважаю, що страту не можна ні в якому разі скасовувати. Якби ті депутати, які голосують за її скасування, наочно подивилися, як працівники міліції розкривають тяжкі злочини проти особи, особливо дітей і жінок. Та ще й поговорили з родичами розтерзаних, згвалтованих і забитих на смерть. У них язик не повернувся б виступити на захист маніяків, гвалтівників, педофілів та іншої погані.
— Не могли б ви охарактеризувати сьогоднішню криміногенну ситуацію в Алушті. На скільки скоротився особовий склад Алуштинського ВВС? Які основні труднощі доводиться долати його працівникам?
— На таке місто, як Алушта, даного типового складу міліції не вистачає. І це дуже помітно. Всього в нас працює 220 осіб. Якщо взяти статистику, то в Алушті здійснюється 537 злочинів, в Ялті — 770. Різниця в кількості злочинів невелика. Але в Ялті для забезпечення громадського порядку існують додаткові сили, число яких уп’ятеро перевищує кількість працівників Алуштинського ВВС. Своїми силами ми намагаємося відродити пункти громадського порядку. Скорочення особового складу міліції в Алушті сталося на 12%, зокрема, роти патрульно-постової служби — на 10%. Складність полягає в тому, що в нас улітку не вистачає патрулів для чисто профілактичної роботи. Відносно криміногенної ситуації, то вона в нас загострюється в основному в осінньо-зимовий період, коли місцеві мафіозі починають ділити зароблені за курортний сезон бариші. Ось тоді починають горіти машини, вибухати бари, звучати постріли...
— Чи були з боку кримінальних структур спроби фізичної розправи відносно вас та інших працівників?
— Звичайно, загрожували не лише мені, але й іншим моїм працівникам, а також працівникам прокуратури, податківцям, слідчим і іншим. У серпні 1997 року шматками арматури було побито начальника податкової адміністрації міста Алушти. У вересні 1996 року злочинці розправилися з редактором місцевої газети. Прикладів насильства і свавілля досить.
P.S. Поки верстався матеріал, підполковнику Сергію Блохіну за особистою ініціативою міністра Юрія Кравченка присвоєно звання полковника.