Управління МВС протягом минулого року виявило понад 100 злочинів, пов'язаних із розкраданням лісу у великих розмірах та з незаконною вирубкою. Понад 60 таких злочинів — цього року.
Чому ці діяння стали можливими? Тому, що після отримання документального дозволу жодного контролю за лісорубами немає. Є факти, що держслужбовці шукають покупців на пакети документів за $1000, які дають офіційний дозвіл необмежено вирубувати ліс у будь-якому районі області, а потім вивозити за кордон на законних підставах (про це наприкінці серпня повідомив колишній працiвник МВС Володимир Товтин у газеті «Ужгород»).
Чи не через це в Новосільському лісництві Берегівського держлісгоспу в січні 1999 року лісівники всуціль вирубали білу медоносну акацію на 4-гектарній площі. Вирубку ж її взагалі заборонено. А за документами, акацію продали як паливо.
Лісничий Нижньоворітського лісництва дозволив зрубати двадцять ялин за мішок цукру. А Великоберезнянське лісництво «уславилося» лісником М.Буряком, котрий украв лісу на 36 тис. грн. і покараний трьома роками позбавлення волі.
Управління по боротьбi з організованою злочинністю встановило: в області майже 250 суб'єктів підприємницької діяльності мають борги за експортовану лісосировину. Наприклад, Мукачівське МПП «Мет» минулого року «сплавило» до Угорщини лісоматеріалів на $250 тис. і залишило гроші на тамтешньому рахунку.
Такі факти породжує спрощений вивіз лісу за кордон. Через митні пости «Ужгород», «Чоп», «Павлово» і «Батьово» лише за червень вивезено три тисячі кубометрів лісу. Є ще багато інших постів. І вони також можуть засвідчити, що область рекордними темпами готується до нового катастрофічного паводка. Отже, вже сьогодні треба подумати про спорядження до гірського краю для підтопленців вантажів гуманітарної допомоги з пильною охороною під час її розподілу...
КОМЕНТАР
Іван НЕГРЯ, начальник Державного управління екологічної безпеки в Закарпатті:
— За всіх зловживань, протягом останніх шести років розрахункова лісосіка фактично недорубується на 30 — 40% від встановлених обсягів відповідно до матеріалів лісовпорядкування. Однак за умови такого значного недоосвоєння лісосічного фонду в області зростають порушення природоохоронного законодавства. Наприклад, 1998 року подано 77 позовів на загальну суму 82,8 тис. грн., оштрафовано 117 осіб на суму 8,4 тис. грн. Тільки за два роки (1997 — 1998 рр.) в Тячівському і Рахівському районах до лісозаготівельників виставлено майнових стягнень на 55 тис. грн. За період 1997 — 1998 рр. та за 8 місяців поточного року призупинено розробку 27 лісосік за грубі порушення природоохоронного законодавства (у Свалявському, Воловецькому, Ужгородському, Великоберезнянському, Мукачівському, Рахівському, Міжгірському держлісгоспах). У цілому за 1997-1998 рр. понад 100 лісозаготівельників не відшкодували збитки на загальну суму понад 140 тис. грн. А основні з них — держлісгоспи та лісокомбінати (75,3 тис. грн.).