На честь Дня незалежності держави Ізраїль Посол Ізраїлю в Україні пані Анна Азарі влаштувала прийом. Йому вже за традицією передував концерт, який дійсно став окрасою нинішнього музичного сезону. Спочатку Київський камерний оркестр (диригент Роман Кофман) виконав Кончерто-гросо А. Кореллі. Потім до музикантів приєдналися солісти — Йоссі Арнхайм (флейта) та Юлія Свердлов (арфа) — дуже відомі ізраїльські виконавці. Утім, Й. Арнхайм, музикант, який багато концертує, із найбагатшим класичним репертуаром, соліст провідного оркестру своєї країни, добре відомий і українським меломанам. Рік тому віртуозність його виконання належно оцінила публіка багатьох міст України. Юлія Свердлов — представниця петербурзької школи музикування, тепер солістка Державного симфонічного оркестру Ізраїлю.
У нинішньому концерті прозвучали Концерт для флейти та арфи з оркестром В.-А. Моцарта, елегія та фінал із «Серенади для струнного оркестру» П. Чайковського і мозаїка з ізраїльських пісень М. Зеїра, яка в спеціальному аранжуванні для флейти та арфи Ш. Коєна виконувалася вперше.
Вибір Канн
Відбірна комісія Каннського кінофестивалю переглянула цього року 1798 фільмів. У конкурсному ж показі за Золоту пальмову гілку змагатимуться 22 фільми, чотири з яких — американські. Свій фільм «Зобов’язання» представить Шон Пенн. У головній ролі знявся Джек Ніколсон, щоправда, його приїзд до Канн поки що під запитанням. Один з американських фільмів мультиплікаційний, чого дотепер у конкурсному показі не було. Серед інших учасників Канн, як мовиться, знайомі всі обличчя: Майкл Хейнеке, Девід Лінч, Маноель де Олівейра, Джоель Коен.
Росія виставляє картину Олександра Сокурова «Телець», яка вже набула розголосу, — про останні дні життя Леніна. Попередня робота режисера «Молох» — про декілька днів із життя Гітлера — була удостоєна Спеціального призу журі. Однак Сокуров, який останніми роками прославився не тільки своїми фільмами, але й неадекватно хворобливим ставленням до нагород (на «Кінотаврі», наприклад, він узагалі відмовився вiд призу), до моменту церемонії роздачі пальмових гілок поїхав із Канн, вважаючи, що ні фестивальна публіка, ні журі його картину не зрозуміють. Цікаво, чи затримається він цього разу до кінця кінофоруму.
Будуть у Канні і позаконкурсні сюрпризи. Наприклад, показ повної версії фільму Френсіса Форда Копполи «Апокаліпсис», який триває 3 години 23 хвилини.
Очолить журі Лів Ульман, режисер та актриса з Норвегії, хоч раніше на цю почесну роль готували голлівудську зірку Джоді Фостер, котра, як виявилося, зайнята на зйомках.
Жіночий погляд на Київ
Ця мистецька сім’я добре відома. Батько — Олександр Михайлович — відомий живописець і педагог, мати — Надія Йосипівна — прекрасний графік. Нещодавно в залах Національного музею історії України відкрилася персональна виставка молодої художниці, старшої дочки — Наталії. За освітою вона — графік. Початкову художню освіту отримала у батька, а пізніше закінчила Київський художній інститут, майстерню книжкової графіки професора В. Чебаника і продовжила вдосконалювати свою кваліфікацію в Творчих майстернях Академії мистецтв СРСР у Києві, де її керівником був незабутній М. Дерегус. Це вже не перша виставка Наталії. Її роботи відомі не тільки на Батьківщині, але й за кордоном: у Португалії, Італії, Німеччині та ОАЕ. Працює художниця в області книжкової графіки, станкової акварелі, темпері і акрілі, багатьох естампних техніках (гравюра, офорт). Іноді звертається до монументальних робіт, а також захоплюється дизайном і геральдикою. На цій виставці представлено більше як сорок робіт. Передусім привертають увагу ілюстрації до поеми Ліни Костенко «Маруся Чурай».
Одна з улюблених технік Лопухової — акварель. Її цікавлять архітектурні споруди Києва на фоні романтичних пейзажів столиці. Ранні роботи Лопухової були виконані в суто реалістичних традиціях, зараз вона шукає нові рішення, в яких явно присутній неоавангардистський стиль. Використовує Наталя і авторську техніку об’ємного живопису, де в основу технології покладено використання китайського паперу, що просочений фарбою, яка у вологому вигляді накладається на картонну основу, використовується принцип монотипного живопису по об’єму.
Музика молодих кіно
Від 11 до 18 травня у Києві буде проведено VII Міжнародний музичний фестиваль «Форум музики молодих», який презентує розмаїття стилів сучасного музичного мистецтва. У концертних програмах звучатимуть твори зі всіх куточків України, а також iз Греції, Швеції, Великої Британії, Франції, США, Аргентини, Японії, Таїланду, Південної Кореї, Австралії, Словенії, Росії, Естонії та інших країн. Гості фестивалю — Ферен Пайхерт, Крістофер Кіршке (Німеччина), Андрей Каспаров (США), Марек Холонєвський, Катаржина Гловіцька, Марцена Комста (Польща), Лука Белькастро (Італія). Концерти пройдуть у найкращих залах Києва: у Колонному залі ім. М. В. Лисенка Національної філармонії України, у Будинку вчених НАН України, у залах Національної та Київської організації Спілки композиторів України.
Розпочнеться фестиваль концертами Національного ансамблю солістів України «Київська камерата» та Київського квартету саксофоністів.
Музичні програми «Форуму» складаються переважно з творів камерних жанрів. І це не є випадковим, адже камерна музика для композитора — це творча лабораторія, де найбільш плідно формується власне стилістичне «я». Цікавим обіцяє бути концерт електронної музики, рідкісне явище в українському артпросторі, що представляє Марек Холонєвський (Польща) та ансамбль нової музики «Клястер» (Львів, художній керівник — Іван Небесний). Широко представлена на фестивалі й американська сучасна музика. «Форум» познайомить київського слухача з новим колективом — Львівським ансамблем молодих композиторів. Різностильовий спектр сучасної духовної музики представить на фестивалі секстет «Глорія». Приверне увагу меломанів і концерт камерної музики за участю німецького дуету Крiстофер Кіршке (скрипка) та Ферен Пайхерт (фортепіано). Яскравою сторінкою фестивалю буде концерт iз творів корифеїв нововіденської школи у виконанні ансамблю «Рікошет», художній керівник Сергій Пілютиков.
Важливими акціями «Форуму» буде проведення зустрічей з гостями фестивалю та майстер-класи австрійського колективу «Цемлінський квінтет», що стануть безпосереднім містком обміну модерними ідеями, новими композиторськими пошуками.
Три роки гарного
До гарного звикаєш швидко. Зокрема, до гідної кінопродукції, показаної на якісній техніці, з чудовим звуком у комфортабельному залі. По-іншому сьогодні кіно дивитися глядачів вже не примусиш: звикли. Насамперед, завдяки компанії «Кінопалац». А втім днями вона відсвяткувала своє всього лише триріччя (чи правильніше — цілих три роки?). З цього приводу в «Кінопалаці» — прем’єра — фільм «Малена» (виробництво Італія — США) режисера Д. Торнаторе. Картина, що бере участь у конкурсі Берлінського кінофестивалю, зворушлива, красива, лірична, дотепна і гірка одночасно, в ній явно відчувається вплив «Амаркорда» Фелліні, що, проте, ніскільки не зменшує кінематографічної самодостатності «Малени» — історії дорослішання, емоційної і сексуальної в тому числі, тринадцятирічного Ренато і його першого кохання.