Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Безпеки ніколи не буває забагато

В Інституті медицини праці пройшла Міжнародна конференція, присвячена профілактиці свинячого грипу
18 вересня, 2009 - 00:00

Світом продовжує своє поширення небезпечний вірус H1N1 або, як його ще називають, свинячий грип. Найбільше від цього недугу страждають США та Мексика. Але, не зважаючи на океани, що відділяють Євразію від Америки, поширитися вірус може дуже швидко, зокрема, у випадку недбалої політики держави щодо підготовки й запобігання епідемії. На сьогодні в Україні зареєстрований лише один випадок захворювання на свинячий грип. Українець, що проживав два роки в Детройті, повернувся на Батьківщину хворим на свинячий грип. На щастя, його було вчасно госпіталізовано й надано допомогу.

Із метою обговорення проблем та обміну досвідом з міжнародних підходів до профілактики пандемії свинячого грипу в Інституті медицини праці (Академії медичних наук України) в столиці днями пройшла міжнародна конференція на тему «Пандемія грипу H1N1: міжнародні підходи щодо профілактичних заходів». На зустрічі були присутні лікарі з кожного регіону України, представники Сполучених Штатів Америки, Росії, Молдови, Грузії, а також журналісти.

Уже сьогодні поширення вірусу називають пандемією свинячого грипу, визначаючи VІ ступінь поширення — це епідемія глобального характеру. Останнього разу її було оголошено в 1968 році, тоді від грипу померло близько мільйона людей.

Швидкість поширення і небезпечність наслідків хвороби змушує країни світу бути вкрай обережними й перебувати в стані готовності. Відтак і в Україні вже створені місця в лікарнях, спеціально для госпіталізації таких хворих. Проте вакцини від свинячого грипу в Україні досі немає.

Ідея проведення такого інтернаціонального заходу належить директору центру Great Lakes у Школі охорони здоров’я Іллінойського університету в Чикаго професору Данилу Григорчуку. Його ініціативу підтримали Академія медичних наук України, Міністерство охорони здоров’я України, Університет штату Іллінойс (Чикаго), Міжнародний центр Фогарті (США), Національний університет «Києво-Могилянська академія», Український комітет з прав людини (США).

Доповідачем конференції був контр-адмірал, доктор медицини, магістр охорони здоров’я Борис Лушняк (США). Пан Лушняк — українець за походженням, народився і виріс в Сполучених Штатах, володіє українською і щиро переймається безпекою здоров’я не лише американців, а й українців. Його доповідь повідомляла про стан поширення свинячого грипу, пташиного грипу, сезонні спалахи інфлюенци (грипу), а також про заходи безпеки щодо профілактики та боротьби з недугою в США.

Небезпека свинячого грипу в тому, що він повітряно-крапельним шляхом передається від людини до людини, на відміну від пташиного, заразитися яким можна через, наприклад, споживання зараженого м’яса птиці. Пан Лушняк озвучував цифри, які дійсно можуть налякати, — лише одне порівняння пандемії свинячого грипу з іспанкою 1918 р., яка забрала близько 100 млн. життів по всій планеті всього за 18 місяців, наштовхувало на страшні асоціації.

Ще одна свідома американка українського походження, співавтор конференції Уляна Мазуркевич, президент Українського комітету прав людини наголосила на тому, що кожна людина має право на здорове життя. «Якщо вірус почне своє просування Європою, Україна має бути готовою. Ми — українського походження, і ми наполягали на тому, щоб цей захід, масштаби якого є дуже показовими, пройшов саме в Україні. Люди мають знати як убезпечити себе й своїх близьких від цього вірусу, а держава також має піклуватися про своїх громадян».

Отже, учасники міжнародної конференції засвідчили, що жодна країна в світі немає повної готовності до пандемії, бо вірус постійно еволюціонує і його передбачити просто неможливо. Але проведення на державному рівні заходів безпеки таких, як вакцинація, увага до особистої та громадської гігієни, створення спеціальних відділень в лікарнях для лікування заражених та інші заходи дозволять забезпечити той рівень безпеки, в якому кожен громадяни буде почувати себе захищеним.

Людмила ЖУКОВИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: