З метою реалізації своїх громадянських та трудових прав, захисту соціальних, етичних, культурних та економічних інтересів вони створили нещодавно у Києві Всеукраїнську асоціацію працездатних інвалідів. Найголовнішим напрямом її діяльності стане створення робочих місць шляхом відкриття малих підприємств. Ідею підтримали близько 20 тисяч інвалідів з 16 регіонів України, осередки організації зареєстровано в 15 областях та Києві.
— Програма асоціації, — сказав «Дню» помічник генерального директора ТОВ «Співдружність ініціативних працездатних інвалідів» Ігор Антоненко, — фінансуватиметься за рахунок спонсорської допомоги вже працюючих підприємств, організацій та об'єднань інвалідів, різноманітних благодійних фондів, іноземних інвестицій. На початок осені планується скласти регіональні програми та погодити плани діяльності ВАПІ з ВР та Кабміном України, а також поставити питання про пільгове оподаткування «інвалідських» підприємств. На відміну від інших об'єднань інвалідів асоціація гарантує рівні права для всіх її членів та відрахування від прибутку до 50% на благодійну допомогу дитячим закладам.
КОМЕНТАР
В Управлінні у справах працевлаштування інвалідів з коментарями попросили зачекати, оскільки ще не ознайомились зі статутом ВАПІ. Проте повідомили, що нині в Україні існує 26 громадських об'єднань інвалідів. Пільги на податок мають поки що лише Всеукраїнське товариство глухих і сліпих та Союз організацій інвалідів України.
Правове поле соціального захисту інвалідів в нашій країні навіть краще, аніж у сусідніх країнах СНД, — запевнили кореспондента «Дня». Проте мізерне фінансування зводить всі зусилля нанівець. Торiк потрібно було 4,6 млрд. грн., але весь консолідований бюджет становить 590 млн. грн.
Є проблема з дотриманням закону про 4-відсоткове надання робочих місць для інвалідів на існуючих підприємствах, адже більшість з них ледве дихають.