Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Білі комірці» в небезпеці

Чим офіс загрожує здоров’ю службовців?
4 серпня, 2007 - 00:00
ФОТО ІВАНА СЕКРЕТАРЬОВА

Більшість жителів великих міст проводить значну частину робочого часу не в цехах, не в заводських приміщеннях, а в офісах. На перший погляд, офісне приміщення здається чистим, комфортним, зручним для працівників. Але це лише уявний комфорт. Насправді, офіс містить у собі масу небезпек.

Так, нещодавно дослідники встановили, що лазерні принтери можуть виявитися навіть шкідливішими за сигарети. Було вивчено понад 50 моделей принтерів. Третина з них випускає в повітря частинки, які викликають респіраторні подразнення і в довгостроковій перспективі — серйозні хронічні захворювання.

Дослідники закликали виробників принтерів забезпечувати техніку попередженням про їхню можливу шкоду для здоров’я, а роботодавців — ставити принтери в приміщеннях, що добре провітрюються.

Крім принтера, серйозну загрозу для здоров’я несе кондиціонер. Річ не тільки в тім, що людина може простудитися. Проблема полягає в тому, що в офісі, де включений кондиціонер, зазвичай, щільно закриті вікна. Таким чином, циркуляція повітря стає штучною. З одного боку, завдяки цьому в приміщення не потрапляють шкідливі речовини із загазованої вулиці. З іншого боку, закриті вікна не пропускають у приміщення й корисні іонізовані частинки, також необхідні людському організму. Якщо при цьому ще врахувати, що в офісі постійно працює велика кількість електроніки, то стає очевидним, що баланс позитивних і негативних частинок в офісному повітрі сильно порушується. А це неминуче призводить до стресів, а значить — знижує продуктивність праці.

Більше того, у кондиціонованому повітрі відносна вологість падає до 25%, у той час як для людини нормальною є вологість 50 — 60%. Зрозуміло, якщо офісне приміщення знаходиться біля великих магістралей, провітрювання є складним завданням через шум машин. Але багато сучасних вікон дозволяють провітрювати приміщення і без їхнього відкривання.

Також не варто забувати й про те, що повітря очищується освіжувачами повітря та іонізаторами. Крім того, корисно розводити в офісі рослини. Вони добре очищають і зволожують повітря. Те, що для цих цілей підходить кактус — це лише міф. Набагато корисніше для цих цілей використовувати рослини з великою кількістю листя — драцену, діффенбахію, лимон.

Ще однією невидимою небезпекою офісного приміщення є так званий електромагнітний шум. Його джерелом є електроприлади. При всій їхній зручності, вони неминуче виділяють електромагнітні поля різного ступеня інтенсивності. Вони викликають у людини головні болі, підвищену стомлюваність, хронічний стрес, зниження імунітету.

Боротися з цією небезпекою в офісі досить складно. Якщо офісне приміщення розташоване поруч зі щитовою кімнатою, її необхідно надійно заекранувати. Для цих цілей існують спеціальні сітки й стінові панелі. Також уся проводка повинна бути «схована» в спеціальних блокуючих випромінювання коробках.

Крім професійних методів боротьби з електромагнітним випромінюванням існують і прості побутові:

— прилади не повинні розміщуватися на близькій відстані й навпроти один одного;

— за можливості потрібно встановлювати монітори так, щоб їхня тильна частина не була направлена на людину, яка сидить поруч;

— робочі місця, що знаходяться поруч, бажано розділяти офісними перегородками.

Матеріал підготовлений інтернет-редакцією www.rian.ru на основі інформації відкритих джерел
Газета: 
Рубрика: