Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Білі янголи пам’яті і вишиванки

Українцям вдалося вразити Лору Буш
3 квітня, 2008 - 00:00
ПЕРШІ ЛЕДІ США ТА УКРАЇНИ ПЕРЕД РАРИТЕТНИМ КОБЗАРЕМ / ХВИЛИНА МОВЧАННЯ БІЛЯ ПАМ’ЯТНИКУ ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРУ КАТЕРИНА ЮЩЕНКО І ЛОРА БУШ В МУЗЕЇ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА НАМИСТО З БІСЕРУ ЗАЦІКАВИЛО ОБОХ ДРУЖИН ПРЕЗИДЕНТІВ

Майже весь день вівторка перша леді США Лора Буш провела зі своєю українською візаві Катериною Ющенко. Програма перебування дружини президента США в Україні була відокремлена від програми її чоловіка, тільки під кінець київського візиту президентське подружжя зустрілося, щоб вшанувати пам’ять жертв Голодомору. На початку офіційної зустрічі дружини президентів відвідали Київський національний музей Т.Г. Шевченка у Києві. Лора Буш оглянула експозиції у декількох основних залах музею. Як повідомила головний зберігач музею Юлія Шеленко, після екскурсії першій леді Америки вручили подарунки: ексклюзивне малотиражне видання «Кобзаря» українською мовою, а також фотоальбом та буклет, присвячений музею. Директор музею Наталя Клименко розповіла, що під час тридцятихвилинної екскурсії вона «намагалася пояснити Лорі Буш, ким є Тарас Шевченко для українців». Вона також висловила сподівання, що дружина американського президента має «щось знати про українського поета, оскільки пам’ятник йому стоїть у Вашингтоні».

Після відвідин музею перші леді США та України взяли участь у відкритті нового приміщення українського відділення Корпусу миру. На церемонії були представлені два окремі проекти волонтерів Корпусу миру. Зокрема, дівчина-волонтер Андреа Мейсон, що нині проживає в селі Гриців Хмельницької області, продемонструвала роботи обдарованих селян, з якими вона працює в рамках діяльності Корпусу миру. Під час презентації Андреа помітно хвилювалася, але їй вдалося здивувати Лору Буш вишиванками, намистом, сплетеним з бісеру, розписаним посудом та фотографіями з села. Дівчина розповіла, що після закінчення дворічного терміну своєї волонтерської роботи має намір залишитися у селі й далі працювати в рамках проекту.

Друга волонтерка Анна Фрумес представила роботи кримських татар, яким вона допомогла відкрити власний магазин виробів народного побуту. На згадку про себе представники Корпусу миру подарували першій леді керамічну тарілку, вишиванку та листівки ручної роботи. Слід відзначити, що в Україні Корпус миру працює вже 15 років і на сьогодні в ньому задіяно 342 волонтери. Вони спрямовують свої зусилля на розвиток сільського туризму, поширення інформації про ВІЛ/СНІД, допомагають молодим людям вивчати англійську мову, передавати досвід організації бізнесу.

Як лідерка руху за здоров’я жінок у США та світі, Лора Буш із зацікавленням приєдналася до зустрічі за чаєм з активістками руху за протидію захворюваності раком молочної залози та з жінками, яким вдалось подолати цю хворобу.

Під час зустрічі Галина Нестерук, старший інструктор «Глобальної ініціативи Сюзан Комен» з питань інформування громадськості в Україні про рак молочної залози, повідомила, що рівень захворюваності в Україні набагато нижчий, ніж у Східній Європі та Америці. Зокрема, за її словами, щорічно в Україні раком молочної залози захворює 16 тис. жінок і 7 тис. щорічно помирає від цієї хвороби. З цього приводу Катерина Ющенко поцікавилася, чи не пов’язаний незначний у порівнянні із західними країнами рівень захворюваності з поганою системою діагностики. Однак Галина Нестерук пояснила, що, незважаючи на ряд проблем із діагностуванням, така тенденція пов’язана переважно з більш здоровим образом життя в Україні. Кілька активісток руху розповіли Лорі Буш історії своїх хвороб та одужання. В свою чергу, перша леді США зазначила, що це захворювання є світовою проблемою.

Після цього президентські дружини зустрілися зі своїми чоловіками і разом поклали квіти до меморіалу жертв Голодомору. Перед входом до меморіалу президентам та їхнім дружинам юнаки та дівчата в українському національному одязі вручили квіткові композиції з поминальними свічками та колосками пшениці. Американське та українське президентські подружжя поклали квіти до меморіалу і вшанували пам’ять жертв Голодомору хвилиною мовчання під удари дзвонів.

Меморіал на Михайлівській площі був відгороджений червоно-чорними щитами, вибудованими у вигляді квадратного лабіринту. Його оточували білі янголи, що символізували душі загиблих.

Аліна ПОПКОВА, «День». Фото Михайла МАРКIВА
Газета: 
Рубрика: