Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Більше, ніж футбол

Про пристрасті в Польщі
14 червня, 2012 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР
СИРЕНКА (РУСАЛОНЬКА) — ВАРШАВСЬКИЙ СИМВОЛ ЄВРО-2012. СКУЛЬПТУРА В УКРАЇНСЬКИХ КОЛЬОРАХ СТОЇТЬ ПЕРЕД ВХОДОМ ДО ПАЛАЦУ КУЛЬТУРИ / ФОТО АВТОРА
ПОЛЬСЬКА ПОЛІЦІЯ ЗАТРИМАЛА 184 ОСОБИ ЧЕРЕЗ ПОРУШЕННЯ ГРОМАДСЬКОГО ПОРЯДКУ У ВАРШАВІ, ЯКЕ СТАЛОСЯ 12 ЧЕРВНЯ ПЕРЕД МАТЧЕМ ЗБІРНИХ ПОЛЬЩІ ТА РОСІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Григорій СУРКІС, президент ФФУ: «Мені шкода, що деякі російські уболівальники затьмарили свято, яке їм подарували гравці збірної. Вони влаштували побоїще зі стюардами, і зараз інцидент розглядають дисциплінарні органи УЄФА. А поліція шукає тих, хто ініціював бійку, по відео. То чи можу я як президент ФФУ бажати, щоб те, що сталося в Польщі, перенеслося на територію України?» — сказав він у інтерв’ю російській газеті «Советский спорт».

Євро: варшавські враження

«...Після стількох емоцій мав би бути офіційний вихідний»

Поштовхом до безпрецедентного напруження навколо матчу Росія-Польща, яке завершилося 184-ма затриманими, зокрема, «Gazeta Wyborcza» вважає вчинок російських футбольних фанатів. Нагадаємо, вболівальники збірної РФ розгорнули на стадіоні у Варшаві прапор із зображенням князя Пожарського.

Історичне минуле — тонка матерія. Для поляків князь Пожарський, який зробив усе для того, щоб вигнати польсько-литовську адміністрацію з Кремля на початку 17-го століття, — все одно, що для українців — князь Меншиков, який спалив Батурин після поразки під Полтавою. Тому реакція польських фанатів загалом подиву не викликає. А от щодо толерантності та делікатності російських вболівальників — можна посперечатися. Тим більше, що розміщення на трибунах гасел і зображень, зміст яких не пов’язаний із футболом і стосується політики, заборонене УЄФА.

Звичайно, футбол, напевно, як ніякий інший вид спорту підіймає градус патріотизму. Але (!) патріотизму, а не шовінізму. Утім, розуміння різниці — теж тонка матерія, як і історія...

* * *

Позавчора, перед справжнім дербі Польща — Росія, на вигляд сорокарічний росіянин, закутаний аж «по вінця» у біло-червоно-синій прапор, поцікавився, кому я бажаю перемоги. У відповідь лише йому всміхнулася. Та навзаєм співбесідник, не поворушивши навіть кутиками губ, промовив: «А мы за Украину болели вчера. Встретимся в финале». Те, що Польща та Росія в одній групі, — от що не дає їм уболівати одне за одного. Розумію, російський — у чомусь специфічний менталітет, бо до шести років росла в Брянську, який розташований між Москвою та Києвом на відстані близько чотирьохсот кілометрів від них. Але складно все ж сприймати, чому так часто з перебільшеними застереженнями ставляться до росіян у Польщі з початком Євро. Будучи глядачкою матчу на стадіоні Народовому, побачила, крім того, й багато польсько-російських обіймів. У черзі за освіжаючими напоями переді мною поляк купив двом росіянам по пиву, бо ті не могли розміняти євро. Перед закінченням матчу було оголошення міліції, щоб усі росіяни залишалися на своїх місцях ще 20 хвилин. І також привели понад сотню міліціонерів під трибуни — такого не було на попередніх матчах Євро.

Як уже розходилися по домівках, то польській медичний працівник запитав, чи є в нас є такі російські шапки, які роздавали раніше, бо він так хотів її на пам’ять. Мені довелося бувати у змішаній зоні вболівальників, тому бачила, з яким захопленням аплодували росіяни після кожного виконання «Марш, марш Домбровські», «Полска, бяло-червоні» та як вслуховувалися в запальне «Полаци, ми хцеми гола». І не кричали зневажливе «фу», на відміну від суперників із інших зон. А що побачили ви? Зранечку медіа розписали події «мокрої» ночі з 12 на 13 червня. Це була перша літня злива. Звісно, до смерку було гучно, а 35 995 представників російського народу довго не змогли знайти таку кількість місць для ночівлі на стількох охочих, тому й кочували від фойє готелів до залів очікувань на вокзалі. По радіо, яке зазвичай слухаю, дотепний слухач підсумував тему нової частини саги «Битва польсько-руська», що взагалі, після стількох емоцій, мав би бути офіційний вихідний.

ТИМ ЧАСОМ

Польська поліція затримала 184 особи у зв’язку з порушенням громадського порядку у Варшаві, яке сталося 12 червня перед матчем збірних Польщі та Росії, повідомляє newsru.ua. Серед затриманих 156 поляків та 24 росіяни, йдеться в заяві міністерства внутрішніх справ Польщі. «Реакція правоохоронців була вчасною та рішучою, що дозволило не допустити ескалації агресії з боку хуліганів», — йдеться в заяві. Наразі поліціянти переглядають відеозаписи з відеокамер і камер поліції та ідентифікують хуліганів, які причетні до порушення порядку. Правоохоронці планують в подальшому затримати цих осіб. Вироки щодо учасників бійок у Варшаві планують оголосити до п’ятниці, й, найпевніше, російських хуліганів вишлють з Польщі. Посольство Польщі в РФ підтвердило інформацію про двох росіян, поранених в результаті сутичок фанів у Варшаві. «На підставі даних, отриманих від польської поліції, спростовуємо інформацію про смерть одного з уболівальників, — цитує « заяву прес-секретаря Посольства Польщі Гжегожа Телесніцького. — У пригодах перед матчем було поранено десятеро осіб, у тому числі двоє росіян, німець і сім поляків. З інформації від медичних служб випливає, що їхньому життю нічого не загрожує».

ІСПАНСЬКИЙ ДИРИГЕНТ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ УБОЛІВАЛЬНИКІВ

Як співається у вже славній польській пісні «Коко Євро споко»: «Тішаться поляки, Україна радіє — Євро починається». А разом із нами 16 збірних Старого континенту. Таки за заспівом видно, що збулися попередні очікування. У одному з-поміж польських приймаючих міст, Гданську, Євро розпочалося краще, аніж передбачалося. Як влучно передала свої враження Львів’янка Любов Артеменко, яка майже рік живе у Гданську, — тут зараз наче проходить яскравий бразильський карнавал. Зазвичай у це спокійне місто приїжджають виважені німці на екскурсії, а нині — веселі товариства запальних іспанців. Таким я Гданськ і не могла уявити.

Упродовж п’яти днів Євро-2012 іспанці дали знати, що вони, схоже, не збираються повертатися додому аж до останнього матчу їхньої збірної з Хорватією 18 червня. Із усмішкою продовжують «перевертати» Ѓданськ догори дригом, а допомагали їм спочатку конкуренти італійці, а тепер з’їхалися чи не найактивніші у світі вболівальники — ірландці.

У кнайпі-наметі, прибраному синьо-жовтими прапорцями, де пригощали українськими стравами, кельнерка-полька Евеліна поставила поруч себе горнятко, написавши на ньому іспанською прохання про чайові. Таємницю, скільки їй кидали, не розповіла, та каже, що вражена, наскільки іспанці щедрі. 26-річний барселонець Гуєрмо Сієрра за нагоди поділився своїми враженнями про Україну, розповідаючи це із усміхненими очима. Каже: «Чудово, що Євро-2012 проходить і у вашій країні, — це робить нас більш цікавими одне до одного». А наш народ, на його думку, заслуговує на повагу. Ще чоловік здивовано констатував, що ми так швидко розмовляємо своєю українською.

Третій день Євро у Гданську був уже не іспанським червоно-жовтим, а синьо-жовтим. У фан-зоні під час перегляду матчу зі Швецією переважно майоріли прапорці скандинавської країни — сусідки Польщі. Проте представники з Об’єднання українців уболівали від душі: кричали «браво» на кожний невдалий удар шведських гравців, не відводили очей від атак наших і в кульмінаційних гольових моментах ще довго скандували «Шева» — а їхні вигуки підхоплювали іспанці. Подібна атмосфера була й на площі Венгльовій у Гданську. Як розповіла організаторка українських культурних заходів у «Домівці» в Гданську Катерина Комар, один іспанець, молодий, але з досвідом відвідування футбольних свят, став справжнім диригентом для українських вболівальників, які прийшли покричати за свою команду. Він уміло підтримував співи та показував руками, коли треба гучніше, а коли треба пошепки. Українці — вдячні учні, тому вболівали в той вечір яскравіше за всіх. Увечері на мосту Блендніку можна було почути українських пісень від вболівальників, які радісні й стомлені повертаються з фан-містечка.

Христина ГРИЩУК, Ґданськ — Варшава
Газета: 
Рубрика: