Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Бізнес не з нуля, а... зі школи

У Донецьку презентували проекти підприємницької діяльності, які підготували старшокласники
27 листопада, 2012 - 00:00
ФОТО З САЙТА NGO.DONETSK.UA

Який бізнес сьогодні потрібний в Донецьку? На думку донецьких школярів — це інтернет-служба доставки свіжих овочів і фруктів, етнотуризм, центр високоякісної поліграфії, готель для тварин, теплиці для баштанних культур і полуниці тощо.

Виховувати нове покоління менеджерів потрібно вже сьогодні, не чекаючи на закінчення вишів — цю тезу було висунуто на завершальному етапі донецького обласного конкурсу авторських бізнес-проектів для старшокласників «From idea today — to business tomorrow». Це своєрідна очно-заочна бізнес-школа для тих, хто планує надалі пов’язати свою професію з управлінням, а також отримати подібні навички. Даний проект є частиною освітньої програми «Освіта Донбасу 2012—2016 рр.» Його організаторами виступили кафедра інноваційного менеджменту і управління проектами Донецького державного університету управління, Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. Окрему допомогу надав Всеукраїнський банк розвитку.

Олена ПОНОМАРЕНКО, співорганізатор конкурсу, завідувачка кафедрою інноваційного менеджменту і управління проектами Донецького державного університету управління, розповідає: «Метою бізнес-школи є сприяння розвитку підприємницької діяльності в Донецькій області, активізація самостійної діяльності школярів, створення умов для розвитку інтелектуального потенціалу старшокласників та їхньої професійної орієнтації».

«У дітей дуже різні погляди, і якусь одну тенденцію виявити складно. Мені дуже сподобався проект, який було розпочато нещодавно. Це міжнародний мовний табір в Новоазовську. В школі працюють волонтери з Корпусу Миру США, які допомагають дітям у вивченні англійської мови. Цього року у них в таборі було багато дітей з Росії, наприклад. Оскільки ця ідея школярам дуже сподобалася, вони вирішили запропонувати бізнес-проект міжшкільного мовного літнього табору», — говорить співорганізатор конкурсу, завідувачка кафедрою природничо-математичних наук Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Лариса ПАСЄЧНІКОВА.

Учні Донецької гімназії №18 запропонували проект доставки свіжих овочів і фруктів. На думку школярів, сьогодні в Донецьку жодна служба не займається даними постачаннями. Головна мета, вважають вони, — це продукти, в якості яких не варто сумніватися. Цінову політику планують вибудовувати таким чином: якщо в супермаркеті або на ринку продукт коштує шість гривень, то разом із доставкою і всіма послугами у школярів він буде коштувати на декілька десятків копійок менше. «Сьогодні на ринках дуже сильно накручують ціну, ми можемо собі дозволити робити цю суму меншою з метою залучення клієнтів. Вважаємо, що ця послуга матиме попит. Адже у великому місті часто немає часу на купівлю продуктів десь поза його межами», — говорить Ігор Ланько. Сам парубок вже декілька років займається власним бізнесом — просуванням в Інтернеті.

Потенційними партнерами старшокласників з Донецька може стати фірма «Здоровье+», яку представили школярі з Харцизька. Їхній головний продукт — гарбуз — може зберігатися впродовж тривалого часу, а це означає, що він менше псуватиметься. Попит на якісний гарбуз, говорять, обов’язково буде: цей продукт можна використовувати для дитячих каш, у домашньому господарстві, для декору тощо. Крім того, насіння можна використовувати як сировину для виготовлення олії.

Окрім проектів, які ще не реалізовані, школярі доопрацювали напрями, що вже існували в їхніх школах, і запропонували соціально-освітні програми, а також програми щодо економії шкільних коштів. Це «Телестудія Юніор ТБ», Міжшкільна літня школа «Wonder», тепличний комплекс «Наш квітник».

Конкурс проводився в два етапи. Перший етап — заочний, в якому оцінювався кожен бізнес-план проектів. Другий — очний — презентація проектів. Роботи оцінювалися в таких номінаціях: «Краща презентація», «Краща інноваційна ідея», «Якість підготовки бізнес-плану» і «Соціально-економічне значення». Крім того, було «розіграно» 6 призових місць. Всього в конкурсі взяло участь 170 школярів з 35 освітніх установ 18 населених пунктів Донецької області. Старшокласники презентували 29 проектів різних напрямів: соціальні, бізнес-проекти та інші. Цього року Всеукраїнський банк розвитку заохотив викладачів, які займалися групами старшокласників. У наступному ж році він обіцяє узяти декілька проектів на реалізацію.

«Донецьк є лідером у підготовці фахівців проектного напряму. Наша кафедра займається даним питанням з 2000 року. І відповідно, дуже багато наших випускників вже працюють, зокрема, в таких великих компаніях як Метінвест, СКМ тощо. Але я хочу сказати, що сьогодні дуже багато програм спрямовано і на те, щоб розвивати малий і середній бізнес. Нині цей спектр економіки дуже активно розвивається. Тому дуже добре, що про це ми починаємо говорити із старшокласниками. Адже багато хто після закінчення школи вже може йти працювати, і ті знання, які вони отримують в нашій бізнес-школі, допоможуть їм орієнтуватися в бізнес-просторі регіону», — вважає Олена ПОНОМАРЕНКО.

Катерина ЯКОВЛЕНКО, «День», Донецьк
Газета: 
Рубрика: