За результатами першого етапу перевірки 11-ти партій (із 123 зареєстрованих) на їх відповідність чинному закону «Про політичні партії в Україні», проведеного 14—18 квітня Міністерством юстиції, кількість партій в Україні зменшилася. Як заявив на вчорашній прес-конференції у Києві міністр юстиції Олександр Лавринович, уже після початку перевірки Зелена Екологічна партія України, що «існувала лише у вигляді зареєстрованого статуту», прийняла рішення про саморозпуск, у зв’язку з чим підписано наказ про анулювання реєстраційного свідоцтва цієї партії. «Проблемними» виявилися і решта 10 партій, що не мали жодного зареєстрованого структурного утворення на території України. Серед них, зокрема, Партія інтелігенції України, Партія Свідомості Третього Тисячоліття, Партія «Союз народів України», Прогресивно-автомобільна партія України, Партія Свободи, Політична партія «Єдина Київська Русь. «На жаль, — продовжив міністр, — в усіх партійних фантомів зафіксовано протиріччя між їхніми документами та вимогами закону України про політичні партії». Найпоширенішими невідповідностями, за словами О. Лавриновича, є порушення норм закону про обов’язкове перебування громадян лише в одній політичній партії, а також про неприбутковість партійних організацій (що не дає партіям права займатися підприємницькою діяльністю). Серед найоригінальніших «штрафників» міністр назвав політичну партію «Єдина Київська Русь», взагалі не знайдену за вказаною в установчих документах адресою, — а її лідер, засуджений на 7 років позбавлення волі, якраз відбуває покарання. «Ще одна — Партія Свободи, — додав О. Лавринович, — відсутня взагалі як явище».
Однак ігнорування триразового нагадування міністра про необхідність впорядкування документів партіям-«порушникам» «з рук не зійде». Як запевнив О. Лавринович, «10 матеріалів уже готові і будуть подані до Верховного Суду України з проханням анулювати свідоцтва про реєстрацію всіх десяти політичних партій». «Таким чином, сьогодні стартує процес судового розгляду на предмет анулювання тих партій, які реально не беруть участі в політичному житті й не виконують вимоги закону України», — наголосив він.
На закінчення міністр юстиції нагадав, що це лише перший етап перевірки, і вже з 28 квітня розпочнеться моніторинг наступних 13 партій. О. Лавринович не сказав, наскільки може зменшитися кількість партійних організацій в Україні після «перереєстрації», проте припустив, що «як мінімум на 11». Партії, які мають фракції в парламенті, за його словами, перевірятимуться «в останньому потоці».