В Україні лікарі вже давно б’ють на сполох через стрімке збільшення кількості людей, хворих на онкозахворювання. І все ж всі розмови про причини, попередження та лікування раку — це тільки початок великої трудомісткої і, якщо до лікарів нарешті прислухається влада, системної роботи в боротьбі з раком. Нині кожен п’ятдесятий українець (офіційно — понад 910,2 тисячі) хворий на цю важку хворобу, але найгірше, що 80% людей дізнаються про свій діагноз на пізніх стадіях — тоді, коли рак лікувати важко, а відсоток вилікуваних — низький. Як стверджують онкологи, на першій стадії онкозахворювання можна вилікувати у 90—100% випадках, на другій — у 70—80%, на третій у 30—35%. На Заході та в США в сприйнятті раку в людей вже давно змінені акценти: синонім до слова «рак» є не «смерть», а «лікування» (тривале, недешеве, складне, результатом якого є поступове одужання), а системи охорони здоров’я розвинених країн працюють на попередження та ранню діагностику. Натомість у нас займаються «гасінням пожеж»..
315 МІЛЬЙОНІВ ДОЛАРІВ — НА ДІАГНОСТИКУ
Аби почати з найголовнішого — ранньої діагностики — благодійний фонд Рината Ахметова «Розвиток України» виділив 315 мільйонів доларів на придбання дорогих високотехнологічних томографів ПЕТ (позитронна емісійна томографія), завдяки яким можна буде дуже точно діагностувати хворобу. ПЕТ-центри з лабораторією виробництва радіо фармпрепаратів незабаром почнуть устатковувати в Донецьку, Львові та в Національному інституті раку в Києві. Досі в Україні не було таких комп’ютерних установок, в той час як на Заході та США ними успішно користуються.
— Це — одна з найбільших благодійних програм, направлених на подолання раку. Бо держава обладнання або не закуповує, або робить це дуже рідко, — сказав директор благодійного фонду «Розвиток України» Анатолій Заболотний. — На жаль нині в Україні не йде мова про розвиток системної допомоги хворим — виявляти та лікувати рак на ранніх стадіях. Відбувається тільки латання дір. У ситуації, коли близько 20 років наша медицина занепадала, будь-яка інновація стає складним процесом, та все ж вся наша робота буде системною. Одночасно ми вирішуємо три завдання. Перше — отримати від вітчизняних та зарубіжних експертів інформацію з яким обладнанням ми маємо справу, які медичні чи інші аспекти потрібно врахувати аби прийняти правильне рішення. Другий — беремо до уваги експертизу та досвід зарубіжних країн (і питання підготовки фахівців — теж). Третій, хочемо розраховувати на те, що в подальшому професійні контакти — між нашими спеціалістами та провідними зарубіжними — будуть підтримуватися.
Це пан Заболотний сказав на науковій конференції за участю провідних онкологів України, Німеччини, Польщі, Литви, на якій обговорювалася проблема та визначалися фірми-виконавці замовлень на виготовлення медичного обладнання в рамках Всеукраїнського проекту «Рак виліковний. Своєчасне виявлення і лікування онкологічних захворювань в Україні».
— Це — безпрецедентний випадок, коли на програму боротьби з раком виділяються такі суми. Нині в умовах недостатнього державного фінансування медицини найбільше страждають протиракові програми, а відтак — наші онкохворі. Ринат Ахметов спілкувався з лікарями, він добре обізнаний з проблемою, тож сказав, що найстрашніше — навіть не кількість хворих, а те, що в нас погано діагностуються хвороби. Тому обладнання ПЕТ — дуже необхідне для України, це обладнання, про яке лікарі навіть не мріяли. ПЕТ — це золотий стандарт не тільки для діагностики раку, а й для контролю за протіканням хвороби, а також — хвороб серцево-судинних і неврологічних. До речі, в США є дві тисячі таких комп’ютерів, загалом в Європі — близько 800, в одному Парижі — 18, в Москві — 15, натомість в Україні — жодного, — зауважила голова комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва.
Слід зазначити, що 315 мільйонів доларів на ПЕТ-обладнання — це тільки початок благодійного проекту (215 мільйонів — виділять для Донбасу, 50 — для Києва, і стільки ж — для Західної України). Його загальний бюджет — 200 мільйонів доларів. На них планується також купити кібер-ніж для Донецького протипухлинного центру, завдяки якому можна буде успішно лікувати різні пухлини (найперше — ракові) без операцій, безболісно, навіть в амбулаторному режимі та без традиційної реабілітаційної терапії.
СПЕЦІАЛІСТИ ПРОЙДУТЬ ПРОФЕСІЙНЕ НАВЧАННЯ
Однією з проблем, яка може виникнути, при безпосередній роботі — відсутність в Україні фахівців, які б працювали на новітньому обладнанні. Як зазначив Анатолій Заболотний, в країнах колишнього Союзу є багато прикладів, коли дороге та ефективне обладнання або не працює на повну потужність, або взагалі не використовується, оскільки немає відповідних фахівців. Саме тому фонд «Розвиток України» працює на попередження: вже нині (планується, що діагностичні лабораторії запрацюють через рік) онкологи України та Європи ведуть мову про навчання українських лікарів.
— Одним із найважливіших моментів є те, що потрібно підняти рівень освіти тих, хто займається охороною здоров’я в Україні до рівня, який є у Західній Європі, — вважає професор, доктор медичних наук, директор найбільшої педіатричної клініки Німеччини «Геліос» Лотар Швайгерер. — Наскільки мені відомо, лікар нині в Україні заробляє приблизно 180 доларів на місяць в тій ситуації, коли його європейський колега, припустимо, 800 євро. До того ж я вважаю, що в медицину мають приходити найкращі... Після того, як ми відібрали найкращих людей, потрібно забезпечити добрий рівень їхньої освіти: вибудувати систему освіти, систему спеціалізації приблизно так, як вони збудовані в Європі чи США. Думаю, що проблема навчання і кадрів є навіть більш важливою, ніж, власне, придбання сучасного обладнання. Бо, якщо будуть технології, а не буде кому на них працювати, користі вони не принесуть. ПЕТ-технології — це дуже добре обладнання, але воно має бути доповненням до базового обладнання в лікарнях, а воно включає обладнаня до комп’ютерної та магніто-резонансної томографії. Слід зауважити, що за останні десятиліття рівень виліковуваності від раку в Європі значно виріс — на рівні 70—80%. Але ми завжди прагнемо до вдосконалення, тому ПЕТ-обладнання — нагальна необхідність для кожного онколога.
За словами Тетяни Бахтєєвої, питання кадрів для України не є проблемою — «наші лікарі можуть все й, думаю, ще в нас будуть вчитися». Згідно з умовою, укладеною з фірмами, які взяли на себе зобов’язання придбати медичне обладнання для Донецька та Києва (компанія Philips Medical Systems і GE Medical Systems SCS), вони, при підтримці зарубіжних лікарів, проводитимуть навчання наших фахівців.
Прийняти перших відвідувачів у Інституті раку в Києві та в спеціалізованих лікарнях Донецька лише через рік. За словами директора Інституту раку та головного онколога Міністерства охорони здоров’я України Ігора Щепотіна, практична робота розпочнеться тоді, коли «ми пройдемо всі процедури, а поки що зробили перший крок». Наступний — за проектантами, які мають разом із будівельниками розробити проекти лабораторій.
— Перед Національним інститутом раку я ставлю завдання щоб це все в комплексі почало працювати наприкінці 2009 — на початку 2010 року. Одна з умов, які поставив Ринат Ахметов — що всі обстеження мають бути доступними і безкоштовними. Але не хочу щоб склалося враження, що ми — як першокласники, нічого не розуміємо в цьому обладнанні, яке закуповуємо — як його використовувати і з якою метою. Воно буде використовуватися тільки за медичними показами: ПЕТ не такий вже й нешкідливий щоб проводити діагностику кожному, хто захоче. Якщо ж його використовувати за призначенням, ці технології — безцінні, — сказав директор Інституту раку Ігор Щепотін.
Фахівці вважають, що Україна відстає від Європи не за якістю хірургічного лікування, а, власне, за рівнем матеріально-технічної бази. Тому онкологи переконані, що через 1,5—2 роки, як в Україні запрацюють ПЕТ-технології, можна буде відмітити позитивні результати — збільшення кількості вилікованих від раку людей. До речі, програма фонду «Розвиток України» — це привід замислитися державі над програмою по онкології, адже навіть таким щедрим благодійникам важко буде працювати системно, якщо тієї системи немає в державі.
— Зобов’язання, взяті державою по програмі онкології на 2008 рік — виконані. Але залишається проблема з новою програмою, яку ніяк не можуть прийняти протягом вже двох років. Причини — бюрократичні процедури: попередня влада її розглянула, узгодила та передала на затвердження до Верховної Ради, але після перевиборів Міністерство фінансів каже, що не може її профінансувати. Нині питання виглядає так: або суттєво знижувати суми фінансування і писати програму під надану нам квоту, або писати програму, яка дійсно може дати результати. А це — зниження смертності та збільшення кількості випадків, коли рак виявляється на ранніх стадіях. На жаль, з тим фінансування, яке нині нам пропонують, такі завдання виконати неможливо, — пояснив головний онколог України.
Отже, збільшення кількості виявлених випадків раку на ранніх стадія, а відтак збереження людських життів — це основне завдання державної програми боротьби з раком, яке, на жаль, виконує не держава, а благодійні організації. Система охорони здоров’я України, зокрема, робота з лікування та попередження онкозахворювань, має розробити шляхи досягнення цієї мети. Ідеально було б об’єднати зусилля, як, наприклад, це робиться завдяки проекту «Рак виліковний. Своєчасне виявлення і лікування онкологічних хвороб». Тоді б, якщо й виявлялося в Україні щороку 160 тисяч хворих, як це є нині, то вмирало б не 90 тисяч, а набагато менше.