Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Браконьєри відстріляли в Україні половину мисливських тварин

26 вересня, 2008 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Браконьєрство завжди було нашою великою проблемою, але за останні роки воно розцвіло повним цвітом. На думку фахівців, однією з причин є наше законодавство, яке дозволяє майже крізь пальці дивиться на порушення закону. Тому для повноцінної боротьби з браконьєрством найперше слід удосконалити чинне законодавство, а ще повернути повноваження громадським інспекторам, вважає начальник Державної екологічної інспекції України Микола Костров.

— З 1991 по 2008 роки в результаті масового браконьєрства чисельність багатьох мисливських тварин (олені, косулі, лосі, дикі качки та гуси) скоротилася на 30—70%, чисельність ведмедів знизилася вдвічі, а зубрів — утричі. Не менш катастрофічною склалася ситуація і в рибному господарстві — щорічно в прісних водоймах, Чорному та Азовському морях браконьєри відловлюють майже 197 тисяч тонн риби, — наголосив Микола Костров.

За інформацією державного службовця, всередньому щорічно природоохоронні служби затримують понад 111 тисяч порушників закону. З них 11 тисяч порушують правила полювання, а 100 тисяч незаконно виловлюють рибу. При цьому випадки, коли браконьєри несуть відповідальність по закону — практично нонсенс. Екологи та представники природоохоронних служб кажуть, що «розкривається лише 1—2% випадків браконьєрства».

Держава вкрай неефективно бореться з браконьєрством, вважає директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. Він згадує, що раніше з браконьєрством успішно боролася громадськість.

Значний внесок у боротьбі з цим ганебним явищем раніше робили громадські мисливські, рибні та екологічні інспектори, якими складалося близько 30% усіх протоколів про порушення, проте в 2001 році це право у них було необгрунтовано забране, як зауважив Володимир Борейко.

Саме тому на розгляд Верховної Ради України взимку 2007 року та в липні 2008 року був направлений проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо посилення заходів по боротьбі з браконьєрством». На думку його авторів, прийняття цього документу підвищить ефективність боротьби з незаконним виготовленням і продажем браконьєрських снастей в Україні, а також розширить повноваження державних природоохоронних установ і природоохоронної громадськості у складанні протоколів за порушення в галузі охорони природи. На жаль, щоразу ці зміни до Адміністративного кодексу були заблоковані на рівні профільного комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Та все ж природоохоронці та екологи стверджують, що будуть наполягати на своєму.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: