У ніч із 31 жовтня на 1 листопада в усьому світі відзначають Геловін, свято з кельтським корінням, яке згодом перетворилось на День усіх святих. А ще саме 31 жовтня 1996 року було підписано «Стратегічний план дій із відновлення та захисту Чорного моря» задля збереження природи та біорізноманіття цього регіону.
Нинішні проблеми Чорного моря потрібно і можна розв’язувати. Відомо, що шість причорноморських країн відповідальні за 70% забруднюючих речовин, що потрапляють до моря, а Дунай постачає ще 30%. Таким чином маємо величезну кількість побутових, сільськогосподарських, промислових стоків, що потрапляють у Чорне море та викликають його евтрофікацію (тобто, насичення елементами, які беруть участь у житті водних організмів, що супроводжується зниженням продуктивності водойми). Не останню роль відіграє забруднення нафтопродуктами, все актуальнішим стає питання забруднення пластиком. Вирішення або бодай позитивні зрушення в цих питань допоможуть Чорному морю стати чистішим та в буквальному розумінні живішим. І разом зі сталим використанням живих ресурсів і необхідними роботами зі збереження рідкісних видів, звичайно, під контролем науковців, ми можемо глобально покращити екологічну ситуацію в Чорному морі.
А зараз розповім 14 секретів Чорного моря, про які, майже, напевно, ви ще не знаєте:
1. Давньогрецька назва моря — Понт Аксинський, що в перекладі з грецької означає «Негостинне море». З часом, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами, море стало називатися Понтом Евксинським, що означає «Гостинне море». Також Чорне море називають Евксинським, Скіфським, Руським, Понтійським.
2. Головна версія походження назви «Чорне море» — чорний колір води на глибині. Ще одна версія — розчинений у морській воді сірководень призводив до того, що металеві предмети, як-от днища суден, якорі, занурені у воду, ставали чорними через окиснення.
3. У це важко повірити, та ще 8000 років тому Чорне море було величезним прісноводним озером, дещо схожим на Каспійське море. Воно набуло нинішнього вигляду внаслідок землетрусу та розколу суші.
4. Нижче 150—200 метрів у Чорному морі немає ніякого життя, крім деяких бактерій — це одна з унікальних його особливостей.
5. Чорне море насичене сірководнем, саме через нього у водах нижче 200 метрів майже немає життя. Так відбувається через накопичення відмерлої органіки з поверхневого шару та нанесеної з річок, а також через недостатнє постачання нижчих шарів киснем, що характерно для такого внутрішнього й майже відокремленого моря, як Чорне.
6. Через невеликий рівень мінералізації Чорного моря, його вода майже не подразнює шкіру.
7. З кожним роком Чорне море стає все більш солоним через поступове зменшення водності річок України. Проте станом на 2018 рік порівняно з іншими морями солоність Чорного моря є невисокою — близько 18%.
8. Іноді, у серпні, можна побачити, що Чорне море світиться. Це відбувається здебільшого через ночесвітку — невеличку одноклітинну тваринку із джгутиком, яка має здатність до біолюмінісценції, тобто біологічного ферментативного окислення, яке відбувається з участю ферменту люциферази і супроводжується світінням.
9. Основне джерело цвітіння та забруднення Чорного моря — це людина. А саме — неочищені побутові та промислові стоки.
10. Нещодавно на дні Чорного моря знайшли «корабель Одіссея», якому, за попередніми оцінками, 2400 років. Це поки найстаріший у світі корабель, що так добре зберігся.
11. У морі живуть два види дельфінів — дельфін звичайний (білобочка) та афаліна (рідкісний вид). Також можна зустріти морську свиню «азовку» (вразливий вид) та ще нещодавно можна було побачити монаха-тюленя (зниклий вид згідно з даними Червоної книги України). Всі вони потерпають від риболовецьких сіток.
12. Одні з найбільш унікальних тварин Чорного моря — осетрові риби. Вони є ровесниками динозаврів і збереглися практично незмінними за 200 мільйонів років. Саме осетрові дають чорну ікру. На жаль, через браконьєрський вилов усі осетрові занесені до Червоної книги України та Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. А два види — осетер атлантичний та осетер шип — в Україні визнано вимерлими.
13. До небезпечних мешканців Чорного моря можна віднести морського дракончика великого та ската-хвостокола.
14. Єдина акула, що живе в Чорному морі, називається катран, але вона веде відлюдькуватий спосіб життя і шанси її зустріти в людини — майже нульові.