Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Будемо «планувати» Київ разом?

18 квітня, 2003 - 00:00

Київській владі та чиновникам від архітектури, як кажуть, пригадали все. Насамперед — сумнозвісні факти незаконного зведення фітнес-центру біля Софії та ресторану біля Лаври, само собою — Майдан Незалежності, транспортний колапс на Бессарабці, вельми дивний продаж землі (оформленої за 8 днів як промислова) на Володимирській гірці під будівництво готелю, загрозу «освоєння» дніпровських схилів житловими спорудами та паркінгами, практику «встромлення» багатоповерхових будинків на будь-які вільні ділянки, що, як правило, призначені для розвитку соціальної інфраструктури тощо. Вербальну інформацію підкріпили візуальною — у столичному Будинку архітектора, де проходили слухання, відкрили фотовиставку: на кожному зі знімків архітектурні нонсенси були спеціально відмічені.

Керуючись законом «Про звернення громадян», члени оргкомітету слухань (куди увійшли архітектори, художники, представники громадських і пам’ятникоохоронних організацій тощо) ще до слухань звернулися до народного депутата Віталія Шибка з проханням вимагати від відповідних структур дозвільні та проектні документи на сумнівні будівництва. За словами парламентарія, порушуючи законодавство про статус народного депутата, відповіли йому далеко не всі структури. Що, в свою чергу, дає останньому право апелювати до кримінального законодавства. Власне, на відкритому прийомі громадян, проведеному під час слухань, головних «відповідачів» побачити також не вдалося. Щоправда, один із небагатьох представників протилежної сторони, заступник столичного мера Іван Фоменко, спробував дати певні пояснення і відкинути допущені правопорушення при будівництві окремих об’єктів. На що, у свою чергу, «позивачі», тобто представники громадськості, відреагували явною недовірою — у багатьох «на руках» є документація, яка підтверджує якраз зворотне. Наприклад, факти того, що будівництво нерідко супроводжується документацією, оформленою заднім числом.

Громадські слухання обіцяють стати постійними. Результат нинішніх — виявлена недовіра столичної влади з подальшим проханням до Президента сприяти розділенню повноважень органів місцевого самоврядування і державної влади: Олександр Омельченко виконує обов’язки й голови міської ради, і Київміськадміністрації. Будуть звернення на адресу Верховної Ради, прем’єр-міністра — з пропозицією вжити відповідних заходів. Від проектних і погоджувальних організацій вимагатимуть неухильного виконання законодавства відносно правил забудови історико-культурних зон, а також — нарешті затвердити Проект детального планування міста: цей документ по своїй суті й покликаний не допустити хаотичного будівництва. І, головне — Вища громадська колегія, утворена під час слухань, вимагає забезпечити їй право від імені городян затверджувати всі проекти, які стосуватимуться центральної частини міста, а також провести «ревізію» вже розроблених проектів. Свого часу головний архітектор столиці Сергій Бабушкін висловлював свій скепсис із приводу подібних пропозицій. Вчора один із представників професійної громадськості йому відповів: «Можливо, пан Бабушкін — геніальний архітектор, не визнаний сучасниками. Багато з тих, хто незгодний, і не намагаються виявити свою «компетентність» та оцінити естетичний бік містобудівної політики. Але дозвольте вже городянам із їхнім «поганим» смаком визначати: чи зручно їм серед нинішніх масових поліпшень».

Наталя МЕЛЬНИК, «День»
Газета: 
Рубрика: