Китайська і тайваньська електроніка заполонила наш ринок. Нас приваблюють дешевизна, непоганий зовнішній вигляд і хороша робота в момент купівлі. Вже потім проявляються «східні чудеса», на зразок тайваньських калькуляторів з уявними фотоелементами, суть яких просто забарвлені скельця, нікуди не підключені, а самі калькулятори працюють від батарейки. Знайдіть її місце, замініть новою і не треба викидати прилад, який забрехався.
Мене спокусив китайський електронний будильник, сполучений з приймачем, він будить «м’яко», включаючи звук настроєної станції. За інструкцією, прилад працює і від мережі, і від батарейки, але насправді, хоч і є гніздо для батарейки, дроти нікуди не підключені, оскільки кварц відсутній, а частоту задає електромережа, без неї годинник не «цокає». Зрозумів я це після того, як виявив надзвичайно сильне відставання, причому різне у різні дні (від 2—3 хвилин на добу до 25). Підводити годинника доводиться щодня, та зате я вивів просту формулу і за відставанням визначаю середньозважену частоту струму в мережі за певний період, найчастіше за добу.
Це дає мені цікавий матеріал і можливість аналізувати не тільки стан енергосистеми, а й політичну стабільність віце-прем’єра з питань палива та енергетики. Цю думку пробудив мій будильник, коли на початку липня на подив ішов досить точно, засвідчуючи, що частота струму в мережі дуже близька до 50 герців, але в цей же час крісло під Юлією Володимирівною не просто захиталося, а прямо-таки перекидалося. І тоді я ввів показник стабільності цього крісла, сумістивши цей показник із шкалою Ріхтера, де балами служать десяті частки після числа 49, що характеризує частоту струму. Тобто, чим стабільніше положення віце-прем’єра, тим менша частота струму, і навпаки. Наприклад, частота 49,3 відповідає 3 балам за шкалою Ріхтера: легке коливання грунту без істотних пошкоджень будівель, а 49,8 уже загрожує великими руйнуваннями.