Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Будівельні конфлікти докотилися до Дніпропетровська

28 вересня, 2005 - 00:00

Влітку нинішнього року велика група представників творчої інтелігенції Дніпропетровська звернулася з відкритим листом до міського голови Івана Куліченка, в якому висловила свій протест із приводу руйнування історико-архітектурного вигляду рідного міста та масової вирубки зелених насаджень. У цьому зверненні вперше прозвучав заклик до земляків створити за прикладом Києва громадську організацію «Форум порятунку Дніпропетровська», щоб об’єднати зусилля городян на боротьбу зі свавіллям забудовників і корумпованих чиновників. Влада міста не сприйняла всерйоз заяви письменників, художників, учених і краєзнавців, однак вже незабаром їхня ініціатива отримала відгук серед жителів, і до оргкомітету «Форуму» почали одна за одною приєднуватися ініціативні групи дніпропетровців, обурених незаконним будівництвом і вирубкою дерев у різних районах Дніпропетровська. Не обмежуючись написанням скарг до міськвиконкому та прокуратури, подачею позовів до судів, активісти «Форуму» вирішили перейти до прямих акцій протесту і першу з них провели біля будівлі міськради, де на вересневу сесію зібралися депутати. У зверненні до них жителі Дніпропетровська навели цілий список із 33 об’єктів незаконного будівництва на прибудинкових територіях, а також у паркових зонах міста, де за цілковитого потурання влади порушують правила відведення земельних ділянок і встановлені будівельні та санітарні норми. Називають і низку прикладів руйнування житлових будівель старовинної забудови, аж до їх підпалів, для того, щоб «звільнити» земельну ділянку, яка сподобалася потенційним забудовникам. Саме так, запевняють активісти «Форуму», проводили «зачистку» територій у центрі Дніпропетровська, де після реконструкції з’явилися бульвари Європейський і Катеринославський.

Активісти форуму вважають, що представники місцевої влади дивляться на дію «кримінальних забудовників» «крізь пальці» і це вселяє останнім упевненість у цілковитій безкарності. Учасники пікету зажадали від мера І. Куліченка змістити «слуг народу», які не виправдали довіри, та взяти процес будівництва в місті під особливий контроль. Тільки за цієї умови, заявляють активісти «Форуму», сам міський голова «може розраховувати на підтримку дніпропетровців на майбутніх виборах».

Депутатам міськради пікетники пригрозили публікацією «чорного списку», де зазначатимуться імена тих народних обранців, які дали свою згоду на незаконну забудову дворів і паркових територій усупереч інтересам виборців. До речі, аж ніяк не всі депутати міськради помічені в подібних витівках. Деякі з них, як, наприклад, дніпропетровський підприємець Олександр Жуков запевняють, що представники бізнесу самі зацікавлені в наведенні порядку та законності в будівельній сфері, а більшості з них давно набридла корупція місцевих чиновників. Виступаючи на громадських слуханнях, організованих «Форумом порятунку Дніпропетровська», він пояснив, що «будівельний бум», який почався у великих містах України, є наслідком приватизації промислових підприємств. Після її завершення «без роботи» залишилися сотні фірм-посередників, які «годувалися» біля державних заводів і фабрик. Як наслідок, усі вони почали вкладати свій капітал у купівлю нерухомості, придбання земельних ділянок і будівництво об’єктів міської інфраструктури — магазинів, кафе, ресторанів, розважальних закладів. До гострої конкуренції швидко приєдналися чиновники, які не втрачають нагоди поживитися на розподілі та продажу земельних ділянок, об’єктів комунальної власності та видачі різних дозволів. При цьому представники влади, схоже, так «захопилися», що зовсім забули про своїх виборців.

На підтвердження жителі Дніпропетровська, які виступали на громадських слуханнях, з обуренням розповідали про будівельне «свавілля», що твориться біля їхніх будинків. Так, мешканці будинку №1 по вулиці Дзержинського скаржилися, що через будівництво в їхньому дворі до будівлі не можуть під’їхати пожежники, а «з під’їзду неможливо винести домовину з небіжчиком». У іншому місці, на проспекті Карла Маркса, забудовник при потуранні чиновників перекрив вихід із двору, розгорнувши будівництво просто під аркою, а коли пенсіонери добилися заборони, то їм «за збитки» присудили небачений штраф — по 180 гривень «на брата». Непоодинокі випадки, коли у дворах і скверах між будівельниками та місцевими жителями спалахують рукопашні сутички. З цього приводу одна з керівниць «Форуму» Любов Коптелая поділилася з товаришами по нещастю своїм досвідом, як викликати на місце інциденту халатних міліціонерів, представників прокуратури та міські служби.

Із болем у серці багато хто говорив про те, що влада сама під виглядом благоустрою проводить масову вирубку дерев як у центрі, так і на околицях міста. Так, на згаданих бульварах — Європейському і Катеринославському — більше не росте жодне дерево, а весь простір вимощений грубо обробленим каменем і плиткою. Мер міста І. Куліченко із завзятістю, що достойна кращого застосування, проводить вирубку зелених насаджень на головному проспекті Дніпропетровська, при цьому не звертаючи жодної уваги на протести городян.

Цікаво, що за визнанням самих депутатів міськради, в Дніпропетровську немає генерального плану забудови міста. Користуючись цим, забудовники отримують дозволи на будівництво в найбільш немислимих місцях, прикрашаючи рідне місто такими архітектурними «шедеврами», що побачивши їх, небайдужі городяни хапаються за серце. Для того, щоб упорядкувати будівельну діяльність, активісти «Форуму» розробили проект рішення міськради «Про забезпечення інтересів територіальної громади Дніпропетровська в сфері містобудування та землекористування». Він передбачає створення постійно діючої комісії з участю в ній представників громадськості, що має проводити перевірку всіх рішень із відведення землі та будівництва, які викликають нарікання городян. «Форум» вимагає ще до виборів до місцевих рад провести інвентаризацію земель м.Дніпропетровська, паспортизацію земельних ділянок і представити ці матеріали громадськості, щоб можна було чітко знати розміри прибудинкових територій, зелених насаджень, місць відпочинку або історико-культурних зон. Від міського голови вимагають і прийняття генерального плану розвитку Дніпропетровська, причому складений він має бути «не в інтересах багатої верхівки міста, а в інтересах усієї громади». Згаданий проект рішення міськради активісти «Форуму» збираються внести на розгляд найближчої сесії. На допомогу депутатів вони особливо не розраховують, а посилаються на своє право місцевої ініціативи, закріплене в Статуті територіальної громади Дніпропетровська.

Міський голова І. Куліченко вважає, що випадки незаконного будівництва в місті мають «поодинокий характер», до того ж, місцева влада нібито сама виявляє порушення та вживає належних заходів. Утім, він погоджується й із деякими вимогами активістів «Форуму». Найближчим часом, за словами І. Куліченка, буде припинене будівництво «двох супермаркетів й одного торгового комплексу», а також розважального закладу з казино і сауною, які, попри бурхливі протести жителів міста, протягом двох років наполегливо зводили в... дитячому парку імені піонера-героя Володі Дубініна. Україно-панамська компанія, яка займалася цим будівництвом, устигла вирубати чверть гектара тінистих дерев. Але жителі навколишніх будинків досі не можуть повірити в обіцянки влади, що тривалий інцидент повністю вичерпаний.

Вадим РИЖКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: